Literacki konkurs „Kierunek Polska”  – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Literacki konkurs „Kierunek Polska” 

1 lipca 2015
Literacki konkurs „Kierunek Polska” 

30 czerwca, w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie, odbył się finał literackiego konkursu „Kierunek Polska”, zorganizowanego przez Instytut Spraw Publicznych. Prace na konkurs nadesłały, pochodzące z różnych krajów kobiety – migrantki  i miały one różnorodną formę: dziennika, listu, eseju, artykułu. Najlepsze 3 prace wybierało jury, a o głosy „czytelników” walczono w Internecie. Celem konkursu było ukazanie Polakom zwyczajnych ludzkich historii migrantek. Autorki dzieliły się w nich także swym doświadczeniem, a ich historie mogły stać się poradnikami dla innych cudzoziemek, które przyjeżdżają do Polski.      

Partnerami konkursu były „Gazeta Wyborcza” oraz Instytut Reportażu.

kierunek-polska-3W jury konkursu zasiedli: pisarka Beata Chomatowska, dziennikarze Małgorzata Borowska i Jacek Gołub, nauczycielka języka hiszpańskiego Anna-Wilma Kastelanos oraz przewodnicząca Fundacji „Nasz Wybór” Myrosława Keryk. Należy dodać, że okazało się, iż ścieżki Fundacji „Nasz Wybór” oraz konkursu „Kierunek Polska” przecięły się kilkakrotnie. Na konkurs swe historie nadesłały osoby związane z Fundacją: Daryna Popil ze Lwowa pracuje w Fundacji jako dziennikarka i odpowiada za promocję, Iryna Kowalczuk jest zaangażowana w projekt Fundacji – Klub Ukraińskich Kobiet, a Maria Majewska, której praca zdobyła najwięcej głosów w internetowym głosowaniu to córka członkini Klubu Ałły Majewskiej.

kierunek-polska-2Trzy historie o różnych doświadczeniach, przeżyciach i problemach związanych z przyjazdem do Polski i adaptacji na miejscu, a każda z nich rzuca światło na los młodych migrantek w polskim środowisku. Najlepsze prace dziewczyn weszły do zbiórki opowiadań, a ich autorki otrzymały nagrody książkowe. W dniu ogłoszenia wyników odbyła się dyskusja na temat życia cudzoziemek w Polsce. Gościem dyskusji była, między innymi, Tetiana Rodnienkowa – jedna z założycielek Fundacji „Nasz Wybór” oraz gospodyni Klubu Ukraińskich Kobiet. Tetiana, podobnie jak inne uczestniczki dyskusji, opowiadała o swej życiowej drodze w Polsce, a ponieważ temat migrantek w Polsce wywołał zainteresowanie – odpowiadała na wiele pytań.

Zwyciężczynie literackiego konkursu to: I miejsce – Klaudia Cobanu, II miejsce Nela Jakiwczuk, III miejsce Alona Zerka. Laureatki otrzymały nagrody oraz gromkie oklaski.

Podczas finału konkursu odbył się wernisaż wystawy Bartosza Bobkowskiego „Cudzoziemki w Polsce”, a fotografie autora opublikowano w zbiorze prac konkursowych.

Zbiorki z najlepszymi historiami można bezpłatnie otrzymać w Instytucie Spraw Publicznych.

kierunek-polska-702x336

Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Zobacz niewidzialne. Kampania na rzecz migrantek w Polsce” przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa polskiego.

Podobne kulturalne projekty integrują cudzoziemców i Polaków i dają możliwość wzajemnego poznania.

Daryna POPIL