Lwowianka gra w drużynie mistrzów Polski – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Lwowianka gra w drużynie mistrzów Polski

25 kwietnia 2015
Lwowianka gra w drużynie mistrzów Polski

Ukraińska bramkaraka Natalia Kozaczuk w lutym zaczęła występy w żeńskiej hokejowej drużynie „Unia” Oświęcim.

Przedtem młoda Lwowianka grała w drużynach „Pantery” z Mińska i „Atlant” ze Stupina. Ponieważ ukraiński żeński hokej nie rozwija się, a drużynę „Pantery” rozformowano, Natalia Kozaczuk zdecydowała się spróbować swych sił w polskiej lidze. Nad Wisłą są lepsze warunki, nie tylko w przypadku mężczyzn, ale także prawdziwa liga drużyn damskich.

Chociaż w swym pierwszym meczu z drużyną „Polonii” Bytom „Unia” Natalii Kozaczuk doznała porażki, występ ukraińskiej bramkarki oceniono dobrze.

– Ukrainka w swym debiucie pokazała się z dobrej strony. Będzie dobrze – mówił po meczu trener drużyny Robert Piecha.

Męska drużyna hokeja „Unia” Oświęcim do tej pory osiem razy zdobywała tytuł mistrza Polski. W 2005 roku założono żeńską sekcję. W ciągu dziesięciu lat istnienia, żeńska drużyna może pochwalić się znaczącymi sukcesami i jest aktualnym mistrzem Polski wśród żeńskich drużyn. W tym sezonie drużyna z Oświęcimia stawia przed sobą najwyższe zadania – już zdobyła prawo do grania w fazie play-off mistrzostw Polski, grając w najwyższej grupie mistrzostw. Właśnie ze względu na play-off, do którego wchodzą cztery najlepsze polskie drużyny, trener „Unii” Oświęcim pragnął mieć w swej drużynie 18-letnią Ukrainkę.

W drużynie kobiet, w której gra Lwowianka, średni wiek zawodniczek to 22 lata. W jej składzie są członkinie, zarówno młodzieżowej, jak i pierwszej reprezentacji Polski. Drużyna bierze udział w zawodach Mistrzostw Europy Kobiet w Hokeju. Dlatego przed Ukrainką stoi szansa zaprezentowania się, nie tylko w Polsce, ale także w Europie Zachodniej.

W ostatnich latach hokej kobiet w Polsce dynamicznie się rozwija, a zawody wśród żeńskich drużyn przeprowadza się w dwóch grupach. Rośnie także liczba żeńskich drużyn.

Szczęścia w polskiej lidze hokeja szukają nie tylko kobiety. Przypomnijmy, że wiosną 2014 roku do Polskiego Związku Hokeja nadeszła propozycja od lwowskiej hokejowej drużyny „Hałycki Łewy”, którzy chcieli w sezonie 2014/2015 występować w polskiej lidze. Jednak z powodu bliskiego terminu startu rozgrywek i zatwierdzenia kalendarza Polskiego Związku Hokeja na Lodzie „Lwy” nie zostały przyjęte. Jednak polska federacja jest otwarta na rozmowy z Ukraińcami. Dlatego, całkiem możliwe, że w następnym sezonie Ukraińców w polskim hokeju reprezentować będzie nie tylko Natalia Kozaczuk

Paweł ŁOZA