Majowe wydarzenia. Gdzie w Polsce wybrać się na spotkanie z ukraińską kulturą? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Majowe wydarzenia. Gdzie w Polsce wybrać się na spotkanie z ukraińską kulturą?

4 maja 2023
Majowe wydarzenia. Gdzie w Polsce wybrać się na spotkanie z ukraińską kulturą?

Już tradycyjnie przygotowaliśmy wybór ukraińskich wydarzeń, które odbędą się w maju w różnych miastach Polski. To między innymi koncerty, dyskusje, spektakle teatralne i wystawy.

Koncerty

PROBASS ∆ HARDI

PROBASS ∆ HARDI – ukraińska grupa grająca muzykę elektroniczną. Autorzy między innymi takich utworów jak „Dobroho weczora my z Ukrainy”, „Nacija”, „Kozaky idut’”. Cel charytatywnego tourne w Polsce to zbiórka środków dla fundacji UNITED24 na zakup karetek pogotowia.

  • Poznań – 3 maja – bilety można kupić pod linkiem.
  • Warszawa – 4 maja – bilety można kupić  pod linkiem.
  • Wrocław – 5 maja – bilety można kupić  pod linkiem.
  • Kraków – 7 maja – bilety można kupić  pod linkiem.

Skofka i Kozak Siromacha  

Skofka – ukraiński raper, który sam pisze teksty piosenek, zajmuje się ich aranżacją, miksuje utwory, a czasami nawet samodzielnie produkuje wideoklipy. Jedną z najbardziej znanych piosenek „Czuty himn” artysta poświęcił przyjacielowi z dzieciństwa, który zginął w wojnie w obronie Ukrainy.   Obecnie utwór wchodzi do top 10 hitów Apple Music Ukraina. Popularności artyście dodała współpraca z Kalush.

Kozak Siromacha (prawdziwe nazwisko Ołeksandr Liubbożenko) – ukraiński śpiewak w stylu etno. Znany z barwnego ludowego stylu twórczości i propagowania kozackich tradycji.

Muzycy wystąpią z koncertami:

The Impressions Jazz Band. Wieczory ukraińskiego jazzu

Młody ukraiński jazzowy zespół The Impressions Jazz Band da w maju w różnych  miastach Polski bezpłatne charytatywne koncerty. Wszystkie zebrane podczas nich środki pójdą na wsparcie Zbrojnych Sił Ukrainy.

  • Kraków – 4 maja, 18:00 – Sala koncertowa Radia Kraków. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.
  • Wrocław – 5 maja, 19:00 – Studio S1 TVP3 Wrocław. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.
  • Kielce – 6 maja, 19:00 – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.
  • Warszawa – 7 maja, 19:30 – Klub BARdzo bardzo. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.
  • Łódź – 9 maja, 19:00 – Patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem..
  • Gdańsk– 12 maja, 19:30 – Oria Magic House. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.

Mykoła Łebed’

Ukraiński multiinstrumentalista Mykoła Łebed’ (kiedyś Ghost Cities) wystąpi z koncertami w kilku polskich miastach.

Koncert Mykoły Łebedia odbędą się:

Aktualizacje dotyczące występów można śledzić na  stronie muzyka.

The Hardkiss

The Hardkiss — grupa utworzona w 2011 roku w Kijowie. Ich muzyka to symbioza rocka, popu i muzyki elektronicznej. Autorstwo wszystkich piosenek zespołu należy do jego członków – Julii Saninei i Walerego Bebko. HARDKISS jest głównym laureatem YUNA National Music Award: 34 nominacje i 16 statuetek przez 10 lat istnienia zespołu.

Wadym Krasnookyj / Mad Heads

Wadym Krasnookyj to znany ukraiński artysta, piosenkarz, gitarzysta, prezenter radiowy, autor tekstów i stały lider grupy MAD HEADS.

Med Heads to ukraiński zespół rockowy założony w 1991 roku. Grupa zagrała ponad 1000 koncertów w Ukrainie, Europie, USA, Kanadzie i wydała ponad 100 piosenek. Najbardziej znane to „Nadija je ” i „A ja na mori”. Zespół znany jest również z rockowych wersji ukraińskich ludowych pieśni.

W Polsce koncerty odbędą się w:

  • 18 maja – Kraków – Bilety można kupić pod linkiem.
  • 27 maja – Wrocław – Bilety można kupić  pod linkiem.
  • 29 maja – Warszawa – Bilety można kupić  pod linkiem.

Żadan i Psy

Żadan i Psy to ukraiński zespół rockowy z Charkowa, założony w 2000 roku. Jego liderem jest ukraiński poeta, prozaik, tłumacz i wolontariusz Serhij Żadan. Od początku inwazji na pełną skalę Żadan pozostaje w rodzinnym Charkowie, gdzie pomaga wojsku i mieszkańcom: zbiera pieniądze, kupuje i dostarcza wojskowy sprzęt na front, odwiedza rannych, koncertuje między innymi w charkowskim metrze, które zamieniło się  na schron przeciwlotniczy.

W maju odbędą się koncerty:

Bez obmeżeń

Bez obmeżeń – ukraińska grupa rockowa, która działa od 1999 roku. W maju zespół zagra w Białymstoku. Koncert odbędzie się 26 maja. Bilety można kupić pod linkiem.

Spotkania literackie

„Wschód ukraińskiego słońca”. Prezentacja książki i spotkanie z autorką w Lublinie i Wrocławiu.

„Wschód ukraińskiego słońca” to książka Kateryny Zarembo o ukraińskich wspólnotach w obwodzie donieckim i ługańskim, które funkcjonowały od początku XXI wieku do rosyjskiej inwazji w 2014 roku. To książka o terytorium, studenckich środowiskach, ukraińskiej wsi w regionie – o wszystkim, co obala mit o „rosyjskim” Donbasie.

Kateryna Zarembo – badaczka, tłumaczka i wykładowczyni; specjalistka z dziedziny  polityki zagranicznej i społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy. Analityk Centrum „Nowa Europa”; wykładowca Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska”.

Prezentacje książki odbędą się w:

  • Lublin, Warsztaty kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro, 4 maja о 17:00. Wstęp bezpłatny. Podczas prezentacji można będzie nabyć książkę. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.
  • Wrocław, CUKR –Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, Ruska 46a, w sobotę,  6 maja  о 15:30. Więcej o wydarzeniu – pod linkiem.

Krakowska prezentacja książki „Tradycyjnyj odiah ukrainciw Podillia”/ „Tradycyjne stroje Ukraińców Podola”

Autorką książki jest dr Lilia Iwanewycz, historyk, starszy pracownik naukowy w Instytucie Historii Sztuki, Folkloru i Etnologii im. M. Rylskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, wolontariuszka. Monografia jest wynikiem trzynastu lat pracy, z czego dziesięć to naukowe badania w zasobach muzeów, prywatnych kolekcji, archiwów i bibliotek Ukrainy.

Prezentacja odbędzie się w Krakowie  przy ul. Rajskiej 12, w piątek 5 maja o godzinie 18:00.  Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Spotkanie „Ojczysty język Iwana Ohijenki”/  „Ridna mowa Iwana Ohijenki”

Profesor Mykoła Tymoszyk –  naukowiec, publicysta, działacz społeczny, doktor nauk filologicznych z Kijowa zaprezentuje w Lublinie 22-tomowy projekt wydawniczy „Zapiznile worottia”. Projekt  zawiera prace wybitnej postaci ukraińskiego narodowego odrodzenia – Iwana Ohijenki (metropolita Hilarion 1882-1872). Książki ukazały się w dwóch seriach wydawniczych – „Dziedzictwo Rękopisów” i „Pierwodruki Zagraniczne”. Wśród nich są „Historia ukraińskiego języka literackiego”, „Kultura ukraińska”, „Historia ukraińskiego drukarstwa”, „Język ojczysty”, „Nasz język literacki”, „Jak Pismo Święte stawało się ukraińskie”.

Spotkanie odbędzie się w Lublinie – miejsce spotkań „Baobab” – ul. Krakowskie Przedmieście 39B, w niedzielę 7 maja o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wieczór twórczości i prezentacja książek Rusłana Horowoho w Warszawie

Rusłan Wołodymyrowycz  Horowyj to ukraiński dziennikarz, autor znanego projektu „Służba rozszuku ditej” („Służba poszukiwania dzieci”), Zasłużony Dziennikarz Ukrainy, dokumentalista, poeta i muzyk, pisarz, autor zbiorów powieści i opowiadań (opublikowanych w 2002, 2007, 2011, 2013-2020, 2022 i 2023). Współzałożyciel wydawnictwa „TaTySzczo”. Założyciel artystycznego projektu „Tak działa pamięć”, którego ma na celu upamiętnienie Danyła Didika.

Spotkanie odbędzie się w Ukraińskim Domu w Warszawie, Zamenhofa 1, 14 maja o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Obowiązuje uprzednia  rejestracja.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Ukraina – gościem honorowym.

W dniach 25-28 maja w Warszawie odbędą się Międzynarodowe Targi Książki. Gościem honorowym imprezy będzie Ukraina. Podczas targów powstanie ponad 200-metrowe stoisko narodowe Ukrainy,  przygotowano także program wydarzeń z udziałem ukraińskich autorów i wydawców takich jak: Jurij Andruchowycz, Ostap Sływyński, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina i Hałyna Kruk. Bogaty program wydarzeń popularyzujących ukraińską kulturę i literaturę, w których każdy znajdzie coś dla siebie, zawiera spotkania autorskie, dyskusje literackie i sesje autograficzne.

Na otwartej scenie targów odbędą się również zajęcia dla najmłodszych czytelników oraz spektakl z udziałem muzyków z Ukrainy. Wśród branżowych wydarzeń zaplanowano spotkania poświęcone literackim tłumaczeniom oraz aktualnej sytuacji na ukraińskim rynku wydawniczym.

W ramach Targów odbędzie się również wspólny polsko-ukraiński projekt literacki – festiwal „Potęga Słowa – Polsko-Ukraińskie Dialogi Literackie”. Jest to cykl spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy, który służy prezentacji dorobku i wymianie myśli, podkreślających rolę literatury w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga oraz poczucia wspólnoty i solidarności.

Więcej o targach można przeczytać pod linkiem.

Szczegółowy program na  stronie targów.

Spektakle i stand-upy

Występ komediowego klubu Stand Up Cherry

W dniach 5-7 maja w Polsce wystąpi komediowy klub Stand Up Cherry. Klub tworzy pięciu komików: Artur Wałenkewycz, Anastazja Karpenko, Asado Rachimow, Jarosław Kużel i Kostiantyn Mirosznyczenko.

Występy klubu odbędą się:

  • Warszawa, Boho Club 22, Żurawia 22, 5 maja o 18:30. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.
  • Wrocław, CUKR, Ruska 46A/201, 6 maja о 19:30. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem..
  • Kraków, Chicago Bar, ul. Sławkowska 11, 7 maja о 18:30. Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.

Spektakl muzyczny „Svit za Ochi”/ „Tam, gdzie wzrok nie sięga” ukraińskiego teatru „Navpaky” w Gdańsku

14 maja  w Gdańsku ukraiński teatr młodzieżowy w Polsce „Navpaky” zaprezentuje spektakl muzyczny „Svit za Ochi”/„Tam, gdzie wzrok nie sięga” w reżyserii Oksany Terefenko.  Początek o 17:00 w Domu Harcerza w Gdańsku – ul. Za Murami 2/10.  Wstęp – 45 zł. Więcej informacji o wydarzeniu pod linkiem.

Pokazy filmów 

Pokaz filmów krótkometrażowych i spotkanie z reżyserką Aliną Panasenko w Poznaniu

2 maja o 19:00 w Poznaniu w centrum kultury MAF, ul. Niepodległości 30, odbędzie się pokaz dwóch filmów ukraińskiej reżyserki Aliny Panasenko.  Film „20-11-7.mp4” w 2021 roku został wybrany jako najlepszy w krajowym programie festiwalu „Mołodist”, a film „Teatralna” w 2022 zdobył sympatię widzów w 2022 roku w programie współpracy festiwali w Odessie i Warszawie .

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć pod linkiem.

Pokaz filmu „Biały ptak z czarnym znamieniem” w Krakowie

„Biały ptak z czarnym znamieniem” – ukraiński film fabularny w reżyserii Jurija Illienki, który opowiada o tragicznej historii rodziny Dzwonariw. Wydarzenia obejmują lata 1937 -1947 i odbywają się na Bukowinie.

Pokaz filmu odbędzie się w czwartek 4 maja w krakowskiej Kawiarni Literacka przy   ulicy Krakowska 41 o 19:00. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Premiera filmu dokumentalnego „Silni jak ziemia” w Warszawie

„Silni jak ziemia” to projekt dokumentalny o Ukraińcach w czasie wojny. „O tych, którzy czują się odpowiedzialni za swoich bliskich, znajomych, a często nawet dalekich i obcych. O tych, którzy czują się odpowiedzialni za kraj jako całość. Odpowiedzialność za to, co jest i co będzie. Bo wiedzą: każdy z nich to Ukraina.

To projekt o wierze – że wojna definitywnie się skończy. I na pewno zakończy się zwycięstwem Ukrainy. Bo w różnych częściach kraju są zwykli, niezwykli ludzie. Ludzie silni jak ziemia…” – czytamy w opisie wydarzenia.

Pokaz odbędzie się w kinie Luna w piątek 5 maja o 15:00. Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja pod linkiem.. Rejestracja potrwa do 3 maja włącznie. Organizatorzy wydarzenia zastrzegają sobie prawo do odmowy w przypadku, gdy liczba zgłoszeń przekroczy liczbę miejsc na sali. W takim przypadku otrzymacie powiadomienie  na email.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Pokaz filmu „Ukrainian Queer Fighters for Freedom” i spotkanie z reżyserką w Lublinie.

Stworzony w 2022 roku film opowiada o wojnie z perspektywy osób queer. Po pokazie odbędzie się dyskusja w formacie pytanie – odpowiedź, w której może wziąć udział także publiczność.

Reżyserka Angelique Ustymenko jest queerową aktywistką i artystką. Jest członkinią grupy @rebel_queers2. Angelique obecnie pracuje nad nowym dokumentem o queerowych osobach w Zbrojnych Siłach Ukrainy oraz krótkometrażowym filmie fabularnym pt. „Przed godziną policyjną”. Podczas rezydencji w Bibliotece Azyl pracuje nad postprodukcją tych projektów.

Pokaz odbędzie się w Lublinie w Galerii Labirynt, adres – Popiełuszki 5 w środę, 10 maja o 18:00. Wstęp wolny. Film w języku ukraińskim z napisami w języku polskim i angielskim. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wystawy

Lublin „Bestia i jej Anioł”. Wystawa prac Julii Dunajewej  

Julia Dunajewa to ukraińska artystką. W jej pracach na pierwszy plan wysuwa się natura. Artystka czerpie inspiracje z tradycji ludowej, świata zwierząt i roślin, baśni i fantazji. Istoty przedstawiany w pracach Julii mają skrzydła i pazury, które uosabiają drapieżny aspekt świata, a jednocześnie wprowadzone do prac ornamenty i kolory przyciągają i hipnotyzują, są delikatne, harmonijne i rytmiczne. Prace intrygują indywidualną formą, połączeniem ludowości i nowoczesności. Znajdziemy w nich nawiązania do abstrakcji, trash artu oraz tematów proekologicznych. W twórczości Dunajewej zaskakuje ciekawość i upór w poszukiwaniu różnych środków wyrazu. Artystka tworzy rzeźby, maluje akwarelami, stosuje technikę kolażu, przetwarza tkaniny. Nieustannie przyjmując za punkt wyjścia sztukę ludową, tradycyjne wzory i motywy natury, Dunajewa eksperymentuje z materiałami i formami wyrazu, oscylując wokół tematów głębokiej relacji między człowiekiem a naturą, współczesnego kryzysu ekologicznego oraz współzależności i jedności świata .

Otwarcie wystawy 18 maja о 18:00 w Galerii Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro.

Wystawa potrwa do  7 czerwca. Wstęp wolny.

Podczas prezentacji wystawy zaplanowano warsztaty z artystką:

  • 19 maja, 17:00–18:30 – warsztaty dla osób 16+.
  • 20 maja, 11:00–12:30 – warsztaty dla dzieci 5-12 lat.

Obowiązuje rejestracja  pod linkiem.  Opłata: 15 złotych za 1 osobę, 20 złotych za 2 osoby.

Kraków. „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”

Od 30 marca do 22 października 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie można oglądać wystawę prac XVIII-wiecznego galicyjskiego rzeźbiarza Johanna Georga Pinsla. Większość prac prezentowanych na zamku pochodzi z Lwowskiej Galerii Narodowej.

Johann Georg Pinsel to rzeźbiarz tworzący w  XVIII wieku, przedstawiciel późnego baroku i rokoka. Miejsce i data urodzenia Pinsla są nieznane, podobnie jak jego pochodzenie. Niektórzy badacze sugerują, że Pinsel mógł pochodzić z Niemiec, Austrii lub Czech. Od około 1750 roku, aż do śmierci w 1761 lub 1762 roku, pracował na terenie Galicji, wchodzącej wówczas w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, między innymi we Lwowie i Buczaczu.

wawel.krakow.pl

Do naszych czasów zachowało się niewiele rzeźb artysty – dzieł wykonanych z kamienia i drewna, głównie o tematyce religijnej. Rzeźby Pinsla charakteryzują się emocjonalnością i dynamiką, wyostrzonymi rysami twarzy i ubioru.

Koszt biletów wstępu to 5 zł (zwykły) i 3 zł (ulgowy). Osoby posiadające bilet wstępu do komnat królewskich mogą obejrzeć wystawę bezpłatnie.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Lublin. „Step Myszek Miki”

„Step Myszek Miki” to wystawa charkowskich artystów Daniila Rewkowskiego i Andrija Raczynskiego, w ramach zakrojonego na szeroką skalę projektu „Muzeum cywilizacji człowieka”. Artyści postrzegają koniec cywilizacji jako nieuchronny, dlatego projektują muzeum przyszłości dla archeologów. Powinno to ułatwić badaczom zrozumienie przyczyn jego istnienia i upadku, a także poznanie sposobu życia i zwyczajów wymarłego ludzkiego gatunku. Na wystawie „Step Myszek Miki” artyści zgłębiają historię bitew pancernych. Z ich badań wynika, że ​​Ukraina jest krajem, na którego terytorium rozegrała się największa liczba takich bitew w historii świata. Bohater wystawy, mieszkaniec Charkowa Władysław Liubczenko, zgromadził ogromne archiwum zdjęć zniszczonych czołgów. Na wystawie artyści porównują te obrazy z obrazami innego mieszkańca Charkowa, Iwana Stygatenki. To tylko część z prawie tysiąca szkiców przedstawiających antropomorficzne wizerunki czołgów.

Uzupełnieniem archiwum jest praca wideo „Step Myszek Miki. Poszukiwacze”, nakręcony w 2022 roku w obwodzie charkowskim. Pozostało wówczas wiele zniszczonych czołgów armii rosyjskiej, która chciała zdobyć Charków. Autorzy filmu stają się „poszukiwaczami” złomu, a źródłem tego metalu są porzucone rosyjskie czołgi.

Daniil Rewkowskij i Andrij Raczynski to artyści z Charkowa, którzy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacja, rekonstrukcja, wideo, archiwum), eksplorując konteksty i pejzaże przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli  Charkowską Państwową Akademię Designu i Sztuki na kierunku projektowanie graficzne.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Labirynt, ul. Popiełuszki, 5. Wystawa potrwa do 21 maja. Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00. Bilety wstępu na wystawę – 5 zł.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Lublin. Moje złamane kości

„Moje złamane kości” to wystawa dniprowskiego artysty Jehora Ancyhina, która porusza temat traumy, jakiej Ukraińcy doświadczają od początku rosyjskiej pełnoskalowej inwazji, zarówno na polu bitwy, jak i we własnych domach. Posługując się wyobrażeniem zrośniętej kości, Jehor Ancyhin ukazuje problem zmieniającej się w czasie pamięci traumy: fizyczne lub psychiczne „złamania” czynią człowieka bardziej odpornym i silnym, ale samoświadomość traumy przychodzi dopiero po pewnym czasie. Artysta swoimi pracami stara się zwrócić uwagę na problemy powojennej rehabilitacji zarówno wojska, jak i ludności cywilnej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia o godzinie 19:00 w Galerii Labirynt 2, ul. Grodzka 3. Wystawa potrwa do 7 maja. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Lublin. „W dzieciństwie rzucono na mnie czar”

„W dzieciństwie rzucono na mnie czar” to wystawa ukraińskiego artysty-samouka Pawła Dubinina. Pawło urodził się w Sumach, a teraz studiuje produkcję filmową na Kijowskim Uniwersytecie im. Karpenka-Karego, zajmuje się malarstwem i kolażem.

Prezentowane na wystawie prace przedstawiają osobistą opowieść o relacji z queerowym ciałem w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym. Artysta opowiada o absurdalności koncepcji całego ciała i jego postrzeganiu przez pryzmat norm społecznych i kulturowych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia o godzinie 21:00 w galerii Labirynt, ul. Popiełuszki 5. Wystawa potrwa do 7 maja. Galeria czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00. Bilety wstępu na wystawę – 5 zł. Wstęp na otwarcie jest bezpłatny.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

“Ukraina. Pod innym niebem” – największa wystawa współczesnej ukraińskiej sztuki w Warszawie

Do 15 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać  wystawę „Ukraina. Pod innym niebem”. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która ukazuje reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Na wystawie zaprezentowano ponad dwieście prac trzydziestu dwóch  artystek i artystów.

Tytuł wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”, której wernisaż  odbył się 4 listopada w Warszawie, przypomina zwiedzającym o tym, że niebo nad Ukrainą stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia. „Dzieła artystów, które przedstawiono na wystawie, ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i próbują przebić się do sumienia  światowej społeczności”, – czytamy na stronie wydarzenia. Na plakacie wystawy przedstawiono pracę artysty – dokumentalisty Romana Borduna z serii „Zostawmy to na lepsze czasy” – zdjęcie mieszkania w Irpiniu po obstrzale artyleryjskim.

Więcej o wydarzeniu i wystawianych pracach można przeczytać  w naszym materiale.

“Biuro odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy

Od 1 grudnia w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę ukraińskiego architekta i artysty Petra Władimirowa „Biuro odbudowy Ukrainy”. Projekt ma dać odpowiedź na pytanie, jak będzie odbywać się odbudowa Ukrainy po wojnie? W tym celu kurator wystawy zaprosił do dyskusji ukraińskich ekspertów w sferze architektury, urbanistyki, prawa i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rezultat tej dyskusji to wystawa czasowa w Muzeum Warszawy, która ukazuje, jak do wybuchu wojny w Ukrainie rozwijała się polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, prawo i administracja oraz, jak rozwój tych sfer w poprzednich latach będzie wpływał na przyszłą odbudowę kraju.

Wystawa do obejrzenie w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28–42), od 1 grudnia 2022 do 2 lipca 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

 

Przygotowała Anastazja Werchowecka