Marcowe ukraińskie wydarzenia w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Marcowe ukraińskie wydarzenia w Polsce

3 marca 2023
Marcowe ukraińskie wydarzenia w Polsce

Już  tradycyjnie, jak każdego miesiąca, przygotowaliśmy wybór ukraińskich wydarzeń, które odbędą się w marcu w różnych miastach w Polsce. Są to między innymi koncerty, wieczory literackie, spotkania z ukraińskimi artystami, spektakle teatralne i wystawy.


Koncerty

Artem Pywowarow

Artem Pywowarow to ukraiński piosenkarz, producent i muzyk, autor projektu „Twoje wiersze, moje notatki”, którego celem jest popularyzacja kultury ukraińskiej przez pryzmat muzyki.

Koncert odbędzie się 8 marca w Szczecinie. Bilety można kupić pod linkiem.

Kola

Kola – ukraińska piosenkarka, uczestniczka show „Hołos Ukrainy” oraz eliminacji do konkursu „Eurowizji”. 11 marca wystąpi z solowym koncertem w Krakowie. Początek o 19:00. Bilety do nabycia pod linkiem. 50 procent z zysku ze sprzedaży będzie przekazane na pomoc Zbrojnym Siłom Ukrainy.

Wieczór  Ukraińskiego Jazzu 

W niedzielę, 19 marca w Krakowie odbędzie się charytatywny koncert ukraińskich jazzowych muzyków Ratmira Bilodida i Pawła Halczenki. Wydarzenie odbędzie się w Kawiarnio – Księgarni NIĆ. Początek o 18:00. Cena za wejście – 35 złotych. 15 procent kwoty ze sprzedaży biletów pójdzie na zbiórkę dla jednego z oddziałów Zbrojnych Sił Ukrainy.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem

Karna

W marcu 2023 roku ukraińska rockowa grupa Karna po raz drugi wyruszy na trasę koncertową po Polsce z programem „Arkan tour 2.0”. Autorzy takich muzycznych hitów – kompozycji jak: „Dobryj weczir”, „Arkan”, „Party na Prykarpatti”, „Witrołom” odwiedzą największe miasta w Polsce: Kraków (28 marca), Wrocław (29 marca) i Warszawę (30 marca).

Od pierwszych dni wojny członkowie zespołu działają  w wolontariacie, a wokalista Ołeksij Jarosz broni Ukrainy w szeregach Sił Zbrojnych.

Zespół Karna gra w oryginalnym stylu, który nazywają huculskim metalem i istnieje już od ponad 25 lat. W tym czasie muzycy wydali trzy albumy, dali setki koncertów i zostali wielokrotnymi laureatami „The Best Ukrainian Metal”.

Bilety na koncert można nabyć pod linkiem

Bez Obmezhen

Ukraiński zespół rockowy „Bez Obmezhen” wystąpi w Polsce ze specjalnym programem: „Be Brave Like Ukraine” i zaprezentuje utwory ze swojej nowej płyty. Koncerty odbędą się w Krakowie (6 marca), Łodzi (7 marca), Gdańsku (8 marca) i Białymstoku (13 marca). Bilety w cenie 99-119 zł można kupić pod linkiem

Alina Pasz

Alina Pasz  – ukraińska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. Jej muzyka łączy w sobie elementy R’n’B i Hip-Hop, które przeplatają się z karpackimi etnicznymi klimatami. Wydany w 2018 roku przebój Aliny „Bitanga” zapewnił jej duże uznanie i podziw publiczności. Po tym sukcesie ukazały się dwa solowe albumy „Pintea – Hory”, „Pintea – Misto” (2019) i „Rozmova” (2021), a także dwa single „Amerikraine Dream” (2019) i „Norov” (2021).

Wokalistka wystąpi z koncertem w Warszawie 29 marca. Bilety można kupić pod linkiem. Więcej o wydarzeniu na  Facebook.

Drewo

Folklorystyczny zespół  „Drewo” to pierwsza i najdłużej istniejąca grupa pieśni tradycyjnej w Ukrainie. Na jej czele stoi założyciel, profesor etnomuzykologii Jewhen Jefremow. Skład zespołu zmieniał się, ale jego trzon zawsze stanowili profesjonaliści: muzykolodzy, kompozytorzy, folkloryści.

Główną część repertuaru zespołu stanowią tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków zespołu  „Drewo” wśród mieszkańców wsi. Jest to przede wszystkim materiał z Polesia, z leśno-stepowych terenów Naddniestrza oraz Wschodniego Podola.

W Warszawie zespół wystąpi 19 marca. Bilety w cenie 25 zł można kupić pod linkiem Bilety w cenie 35 zł będą także dostępne w dniu koncertu w kasie Ośrodku Kultury Ochota.

Więcej o wydarzeniu na  Facebook. 

Spotkania literackie i prezentacje książek

„W obliczu wojny”. Spotkanie z ukraińskimi poetami i tłumaczami ich wierszy.

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na spotkanie z ukraińskimi poetami Iją Kiwą, Iryną Muliarczuk, Darią Suzdalową i Ołehem Kocarewem. W spotkaniu wezmą udział również tłumacze poezji ukraińskiej na język polski, Aneta Kamińska i Krzysztof Czyżewski. Uczestnicy rozmowy zaprezentują cykl tomików poetyckich „W obliczu wojny” – czyli ukraińska poezja pisana w okresie rosyjskiej agresji – od 2014 roku do dziś.

Spotkanie odbędzie się 3 marca o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1). Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem

Prezentacja książki „Queer Ukraina: Antologia głosów LGBTQI+ podczas wojny”

3 marca o 17:00 w Solidarnym  Domu Kultury „Słonecznik” (ul. Pańska 3) odbędzie się prezentacja książki „Queer Ukraina: Antologia głosów LGBTQI+ podczas wojny” – antologii tekstów, poezji i osobistych historii, w której przedstawiono dwanaście ukraińskich głosów LGBTQI+. Książka została wydana jako projekt charytatywny, cały dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne, wspierające osoby LGBTQI+ w Ukrainie.

Prezentacja odbędzie się  w języku angielskim.

Więcej o wydarzeniu – pod linkiem

Prezentacja książki „Wschód ukraińskiego słońca”

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na prezentację książki „Wschód ukraińskiego słońca” ukraińskiej pisarki Kateryny Zarembo.

„To książka o ukraińskich społecznościach obwodu donieckiego i ługańskiego, które funkcjonowały od początku XXI wieku do inwazji rosyjskiej w 2014 roku i których istnieniu zaprzeczał rosyjsko-sowiecki mit o Donbasie. O inicjatywach kulturalnych, studenckich środowiskach, wsi ukraińskiej, różnych wyznaniach. O tych, którzy chcieli żyć nie w zmitologizowanej przeszłości, ale w wolnej, demokratycznej Ukrainie. Te społeczności były głosami nowych, poradzieckich obwodów donieckiego i ługańskiego, osadzonych w ogólnoukraińskim kontekście; przebudzenia śpiącego (uciśnionego, eksterminowanego, torturowanego) narodu ukraińskiego” – czytamy w opisie książki.

Kateryna Zarembo jest ukraińską badaczką, tłumaczką i wykładowcą w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, ekspertem ds. polityki zagranicznej i społeczeństwa obywatelskiego w Ukrainie.

Prezentacja książki i spotkanie z autorką odbędą się w sobotę 4 marca o 14:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1). Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem

Prezentacja książki „Wojna głosami dzieci” oraz projekcja filmu „Dom z drzazg”

5 marca w Warszawie odbędzie się prezentacja książki „Wojna głosami dzieci”, a także pokaz pretendującego do Oscara filmu „Dom z drzazg”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Ukraińskiego Centrum Edukacji przy ulicy, ul. Marszałkowska 77/79. Początek o 14:00. Obowiązuje rejestracja pod linkiem

„Wojna głosami dzieci” to zbiór około 100 emocjonalnych cytatów ukraińskich dzieci, zilustrowanych przez znanych artystów. W jego tworzeniu uczestniczyli między innymi Jamala, Światosław Wakarczuk, Jewhen Kłopotenko i Ołeksandr Grechow. Podczas spotkania członkowie zespołu Fundacji „Głosy Dzieci”, który pracował nad książką, opowiedzą także projekcie i jego realizacji.

„Dom z drzazg” to duńsko-ukraińsko-szwedzki film dokumentalny z 2022 roku, w reżyserii duńskiego reżysera Simona Lerenga Wilmonta, zrealizowany przy wsparciu Państwowej Agencji Filmowej Ukrainy. Film przedstawia historie dzieci ze specjalnego sierocińca na wschodzie Ukrainy. Bohaterami filmu jest także kilku wychowawców, którzy w warunkach wojny z Rosją, w pobliżu linii frontu, starają się stworzyć dla dzieci bezpieczną przestrzeń. Dzieci pozostają pod opieką dorosłych, ale są w niebezpieczeństwie. W tym czasie władze państwowe i sądy decydują o ich dalszym losie.

Spektakle teatralne

Borderline

W marcu i kwietniu w warszawskim teatrze Rampa odbędą się pokazy polskiego – ukraińsko spektaklu „Borderline”. Spektakl powstał we współpracy z ukraińskimi aktorkami, które po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji znalazły schronienie w stolicy Polski. Jest to opowieść o kobietach, które po wymuszonej sytuacją przeprowadzce próbują stanąć na nogi, pozostając „na granicy” – między nowym życiem w Warszawie, a domem w Charkowie. Więcej o spektaklu pod linkiem

Premiera spektaklu odbyła się 23 września 2022 roku w Teatrze Rampa w Warszawie. Spektakl będzie można obejrzeć ponownie w tym samym teatrze, w dniach 5 i 30 marca oraz 28 kwietnia.

Spektakl jest grany w języku polskim i ukraińskim z napisami.

Bilety w cenie 20 zł można kupić pod linkiem

Wystawy

„Podświadomość” – wystawa ukraińskiej artystki Maji Zołotariowej we Wrocławiu

Do 19 marca we Wrocławiu (Klub pod Kolumnami, ul. Św. Macieja 21) można oglądać wystawę malarstwa charkowskiej artystki Mai Zołotariowej. W swoim cyklu prac „Podświadomość” artystka zadaje sobie i światu pytanie: „Kim jestem? Dla siebie, dla innych ludzi? W co wierzę? Co jest dla mnie ważne?”

Prezentowana seria jest pełna  konfliktów – prace łączą wyzywającą nagość i szczerość z ascetyczną zamkniętością i powściągliwością. Autorka podejmuje między innymi temat duchowości i religii, przede wszystkim chrześcijaństwa: „Czy Bóg istnieje? Czy ja w niego wierzę? Jeśli tak, to czym on/ona /ono jest dla mnie i innych ludzi?” Czerwony krzyż widoczny na prawie wszystkich pracach symbolizuje motywy sakralne – wszechobecne, prawie odczuwalne w powietrzu.

Foto:  Wojciech Chrubasik / Klub Pod Kolumnami

Więcej o wystawie pod linkiem

„Oblicza światła”. Wystawa ikon

W ramach akcji „Modlitwa za Ukrainę”, zorganizowanej przez Klub Inteligencji Katolickiej i Fundację „Dobry Grunt”, odbędzie się poplenerowa wystawa ikon „Modlitwa za Ukrainę – Oblicza Światła”. Plener odbył się na początku września 2022 roku. Wzięli w nim udział artyści z Ukrainy (Anna Hordyca i Dmytro Hordyca, Tamara Kołesnyk, Inna Kuźmynska, Jurij Werbowskyj) i z Polski (Hanna Dombrowska-Certa, Michał Płoski, Mateusz Środoń).

Wystawa prezentowana będzie przez dwa dni – 4-5 marca w Klasztorze Dominikanów przy ulicy Freta 20 w Warszawie. Wystawę zakończy charytatywna aukcja, która odbędzie się w tym samym klasztorze w sali św. Tomasza 5 marca 2023 o 17:00. Fundusze z licytacji zostaną przekazane na organizację obozów medycznych dla dzieci ukraińskich  żołnierzy poległych i rannych na froncie.

Więcej o wydarzeniu  – pod linkiem

Wystawa prac ukraińskiego artysty Iwana Marczuka w Krakowie

Do 19 marca w Krakowie można oglądać wystawę malarstwa słynnego ukraińskiego artysty Iwana Marczuka „Archetyp wolności”.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w Galerii Centrum Nowohutskiego Domu Kultury (al. Jana Pawła II, 232). Więcej informacji o wydarzeniu – pod linkiem

“Ukraina. Pod innym niebem” – największa wystawa współczesnej ukraińskiej sztuki w Warszawie

Do 12 marca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę „Ukraina. Pod innym niebem”. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która ukazuje reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Na wystawie zaprezentowano ponad dwieście prac trzydziestu dwóch  artystek i artystów.

Foto: Oksana Kuzmenko

Tytuł wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”, której wernisaż  odbył się 4 listopada w Warszawie, przypomina zwiedzającym o tym, że niebo nad Ukrainą stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia. „Dzieła artystów, które przedstawiono na wystawie, ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i próbują przebić się do sumienia  światowej społeczności”, – czytamy na stronie wydarzenia. Na plakacie wystawy przedstawiono pracę artysty – dokumentalisty Romana Borduna z serii „Zostawmy to na lepsze czasy” – zdjęcie mieszkania w Irpiniu po obstrzale artyleryjskim.

Więcej o wydarzeniu i wystawionych pracach czytajcie w języku ukraińskim.

Biuro odbudowy Ukrainy w Muzeum Warszawy

Od 1 grudnia w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę ukraińskiego architekta i artysty Petra Vladimirova „Biuro odbudowy Ukrainy”. Projekt ma dać odpowiedź na pytanie, jak będzie odbywać się odbudowa Ukrainy po wojnie? W tym celu kurator wystawy zaprosił do dyskusji ukraińskich ekspertów w sferze architektury, urbanistyki, prawa i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rezultat tej dyskusji to wystawa czasowa w Muzeum Warszawy, która ukazuje, jak do wybuchu wojny w Ukrainie rozwijała się polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, prawo i administracja oraz, jak rozwój tych sfer w poprzednich latach będzie wpływał na przyszłą odbudowę kraju.

Wystawa do obejrzenie w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28–42), od 1 grudnia 2022 do 2 lipca 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

Przygotowała Anastazja WERCHOWECKA