Międzynarodowi wędrowcy zagrają na Folkowisku – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Międzynarodowi wędrowcy zagrają na Folkowisku

17 czerwca 2015
Międzynarodowi wędrowcy zagrają na Folkowisku

Na Festiwalu Folkowisko zbiorą się gwiazdy europejskiego folku. Węgrzy, Estończycy i Ukraińcy będą prezentować połączenie ojczystej muzyki tradycyjnej z punkiem, elektroniką i ska.

Motywem przewodnim imprezy odbywającej się we wsi Gorajec w dniach 10-12 lipca jest „Wielka Wędrówka”. Dlatego też podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć przedstawicieli narodów z tradycjami koczowniczymi – Węgrów i Estończyków. Te mało znane w Polsce kultury zostaną zaprezentowane przez ich znakomitych przedstawicieli.

Wywodząca się z Estonii grupa Trad.Attack! to wschodząca gwiazda europejskiej sceny folk, jej utwory trafiły również na listy przebojów w Malezji i Ameryce Łacińskiej. Na Folkowisku grupa zagra jedyny tegoroczny koncert w Polsce, który odbędzie się w ramach europejskiej trasy koncertowej promującej nowy album. Zespół inspiruje się dawnymi, archiwalnymi nagraniami wiejskiej muzyki. Folk jest dla nich punktem startowym, jednak nie ogranicza ich, dając szansę otworzenia się na nowe gatunki muzyczne i zabawę z dźwiękami.

Z Węgier na Folkowisko przybędzie Bohemian Betyars – szalona, pełna punkowej energii ekipa z Węgier. W swojej muzyce są pełni radości, optymizmu i niesamowitej energii, podczas koncertów dzielą się tym wszystkim z publicznością. – Bohemiansi nadali całkowicie nowy charakter tradycyjnemu rozumieniu muzyki folkowej swojego regionu. Połączyli węgierskie pieśni ludowe z cygańskimi melodiami i siłą ska i punka. Powstała z tego energetyczna muzyczna bomba! Tego na Folkowisku nam potrzeba – mówi Marcin Piotrowski, organizator wydarzenia.

Obok dwóch oryginalnych gwiazd z dalekich krajów, na Folkowisku wystąpią również zespoły, które mają do pokonania mniejszą drogę. Podczas Festiwalu szczególnie promowani będą młodzi muzycy z naszego regionu, którzy uczestniczyli w konkursie Stowarzyszenia Folkowisko „Nowe Źródła” – folkowe Janki z podkarpackiego Jarocina, beskidzki poeta Mateusz Nocek oraz wspaniała twórczyni piosenek Monika Kowalczyk. Obok nich wystąpi także uznana już krakowska ekipa Hańba, wykorzystująca elementy punku i miejskiej muzyki podwórkowej. Silna ekipa muzyczna przyjedzie również z sąsiedniej Ukrainy – wśród nich duet DJ Hopta prezentujący wybór najciekawszych utworów tamtejszej sceny etno oraz klimatyczne Oleńky, które w tradycyjny sposób wykonują delikatne pieśni z Bałkan i wschodniej Słowiańszczyzny.

Oprócz prekursorskiego doboru zespołów, tegoroczne Folkowisko będzie wyróżniać się także prowadzonymi w dzień warsztatami, rajdami i spotkaniami. Na Festiwalu będzie można nauczyć się m.in. cygańskich tańców, słowiańskiego śpiewu i polskiego wzornictwa ludowego. W programie także wiele zajęć dla dzieci, w tym Dzieciowioska, której wolontariusze zajmą się pociechami dorosłych uczestników wydarzenia oraz specjalne spacery dla najmłodszych. Cały program wydarzenia, obfitujący w aktywne zajęcia dla starszych i młodszych, można odnaleźć na stronie www.folkowisko.pl

Zapraszam do zapoznania się z twórczością występujących na Folkowisku zespołów:

Bohemian Betyars

TRAD.ATTACK!

Hańba

Monika Kowalczyk

 

Kontakt dla mediów

Maciej Piotrowski

+48 724 710 852

[email protected]