Na polsko – ukraińskiej granicy będzie więcej przejść – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Na polsko – ukraińskiej granicy będzie więcej przejść

4 sierpnia 2014
Na polsko – ukraińskiej granicy będzie więcej przejść

Po podliczeniu drogowych i kolejowych – razem 14!

Ostatnie przejście graniczne między Ukraina i Polską oficjalnie otwarto w ubiegłym roku, ale  pracę rozpoczęło ono dopiero pod koniec czerwca 2014 roku.

Mowa o przejściu Dołhobyczów – Uhryniw, położonym na granicy województwa lubelskiego i obwodu lwowskiego (między Hrubieszowem a Sokalem). Po jego otwarciu w granicach województwa lubelskiego działają obecnie cztery przejścia graniczne z Ukrainą. Inwestycja znajduje się po polskiej stronie granicy, co oznacza, że polskie i ukraińskie służby obsługują podróżnych po polskiej stronie przejścia.     

– Przejście graniczne to dla gminy Dołhobyczów nadzieja na rozwój gospodarczy – podkreśla  wójt Józef Demendecki. Ma on na myśli możliwości powstawania różnorodnych przedsięwzięć biznesowych, szczególnie w sferze usług, z których skorzystają osoby przekraczające granicę.    

– Najprawdopodobniej to przejście będzie dosyć ruchliwe – mówi rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Grzegorz Siennicki. Przewidywana przepustowość przejścia to 4 tysiące samochodów osobowych, tysiąc ciężarówek do 3,5 tony, a także 30 autobusów i prawie 10 tysięcy osób przekraczających granicę na dobę w dwie strony. Na przejściu Dołhobyczów – Uhryniw powstanie 9 pasów ruchu w każdym kierunku: 5 pasów dla samochodów osobowych, po dwa dla autokarów i ciężarówek.     

Jednak obecnie w eksploatacji znajduje się 7 pasów w obu kierunkach: 5 dla osobówek i 2 dla autokarów. Pasy dla ciężarówek mają być oddane do użytku w późniejszym okresie. 

Przejście graniczne Dołhobyczów – Uhryniw będzie pracować całodobowo. Jego obsługą po polskiej stronie będzie zajmować się 90 funkcjonariuszy. Szczególną zasłużeni dla sprawy otwarcia tego przejścia są entuzjaści z Lublina, na czele z ks. Stefanem Batruchem, który już w 2007 roku zorganizował koncert pod hasłem „Europejski Most – Granica 803”. W ten sposób zainicjował proces współpracy między podzielonymi granicą społecznościami i stopniowego tworzenia polsko-ukraińskiej przejścia.

Wołodymyr PRIADKO

Fotografia – zik.ua