Nabór na rezydencje literackie w Warszawie dla pisarzy i tłumaczy z Białorusi,Ukrainy i Rosji - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Nabór na rezydencje literackie w Warszawie dla pisarzy i tłumaczy z Białorusi,Ukrainy i Rosji

0

W roku 2021 mija dwieście lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida, poety tułacza, piszącego w drodze, poza domem, w domach obcych. “Pierwsze ojczyzny nie miały granic”, pisał. Mając tę piękną i twórczą myśl w pamięci, na tegoroczne rezydencje Organizatorzy postanowili zaprosić pisarzy i pisarki oraz tłumaczy i tłumaczki z Białorusi, Rosji i Ukrainy, krajów nam najbliższych, a jednak w ciąż pozostających poza europejską wspólnotą.


“Ruszamy z pierwszym programem rezydencji literackich dla pisarzy_ek i tłumaczy_ek w Warszawie. W tym roku zapraszamy gości z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji do spędzenia kilku twórczych tygodni w centrum Warszawy, pod opieką Staromiejskiego Domu Kultury. Ogłaszamy dwa nabory, w których wybierzemy co najmniej pięciu rezydentów na pobyty o długości od 2 do 6 tygodni.

Organizując rezydencje, pragniemy włączyć zagranicznych pisarzy_ki oraz tłumaczy_ki do warszawskiego świata literackiego. Zachęcamy do spędzenia kilku tygodni w Warszawie i poznania lokalnej sceny artystycznej, historii miasta oraz kulturalnej oferty stolicy. Naszym rezydentom zapewniamy mieszkanie w centrum z dogodnym miejscem do pracy twórczej, stypendium wysokości 840 zł brutto tygodniowo, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także włączenie ich w działalność naszej instytucji.” – сzytamy na stronie literaryresidenciespoland.pl

Nabór skierowany jest do pisarzy_ek i tłumaczy_ek z Białorusi, Ukrainy i Rosji, którzy spełniają następujące kryteria:

  • mają na swoim koncie co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie,
  • komunikują się w języku angielskim lub polskim,
  • pracują aktualnie nad projektem literackim.

Szczegóły dotyczące terminu i długości pobytu będą ustalane indywidualnie z rezydentami.

Nabór nr 1:
Termin zgłoszeń: do 7 maja 2021 roku
Termin pobytu: maj-czerwiec 2021 roku

Nabór nr 2:
Termin zgłoszeń: do 30 czerwca 2021 roku
Termin pobytu: lipiec-grudzień 2021 roku

Jak aplikować?

Zgłoszenie zawierające:

  • wypełniony formularz,
  • CV z wykazem opublikowanych dzieł literackich,
  • list motywacyjny z opisem koncepcji pracy na okres Rezydencji (nie dłuższy niż 5000 znaków ze spacjami),
  • fragment opublikowanego dzieła (maksymalnie 10 stron A4).

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: [email protected]

Pobierz FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Pobierz REGULAMIN PROGRAMU
Pobierz WZÓR UMOWY REZYDENCYJNEJ

Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa polskich miast organizujących rezydencje – Krakowa, Gdańska i Warszawy – oraz dwóch literackich stowarzyszeń: Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Współpraca ta zaowocuje nie tylko pobytami organizowanymi w trzech miastach, ale również wspólną stroną internetową promującą ideę rezydencji literackich i będącą bazą informacji o stypendiach w Polsce i za granicą.

Więcej na stronie: sdk.pl

Share.