„Namacalna wolność” – pokaz filmu i debata z twórcami

0

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Namacalna wolność” o trwającym nieprzerwanie od 2014 roku problemie bezprawnego pozbawienia wolności na wschodzie Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

W debacie po projekcji filmu wezmą udział: Kostiantyn Kliatskin – reżyser filmu, Wołodymyr Szczerbachenko – prezes Wschodnioukraińskiego Centrum Inicjatyw Społecznych.

Debatę poprowadzi Marta Szczepanik (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).

Film przedstawia historie pięciu mężczyzn i kobiet, byłych więźniów, ofiar i świadków brutalnej przemocy, których losy połączyły podziemia budynku Obwodowej Administracji Państwowej w Ługańsku, gdzie władze samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (LNR) zorganizowały nielegalne więzienie.

Wsadzili mnie do autobusu bez okien i grozili, że jeżeli się ruszę – zastrzelą mnie. Jeśli ucieknę, to kula mnie dogoni – wspomina jeden z więźniów.

Kiedy odzyskałem przytomność, było mi bardzo trudno oddychać. Jak się okazało, była to chłodnia, do której wrzucano tych, którzy zostali ciężko pobici. Byłem tam przez pierwsze trzy dni. Przynajmniej na ile mogę to teraz zrozumieć – mówi inny.

Autorzy dokumentu przedstawiają historie bohaterów w kontekście sekwencji zdarzeń od początków Euromajdanu do okupacji Ługańska i ustanowienia samozwańczej republiki. Punktem wyjścia dla powstania filmu była obszerna dokumentacja przypadków tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania zgromadzona przez obrońców praw człowieka z Wschodnioukraińskiego Centrum Inicjatyw Społecznych (Східноукраїнський центр громадських ініціатив, СЦГІ) i zaprezentowana w raporcie „W podziemiach domu władzy LNR”.

35-minutowy film powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Babilon’13 i studiem DocNoteFilms. Jego przygotowanie wymagało specjalnego podejścia, ponieważ budynek Regionalnej Administracji Państwowej w Ługańsku nadal znajduje się pod okupacją władz LNR.

Prace nad filmem trwały sześć miesięcy, ale czas pobytu w niewoli ofiar arbitralnej detencji bywa niekiedy znacznie dłuższy. Według informacji obrońców praw człowieka budynek Obwodowej Administracji Państwowej w Ługańsku jest jednym z wielu nielegalnych miejsc pozbawienia wolności na terytoriach poza kontrolą rządu ukraińskiego.

Pokaz odbędzie się w dniu 13 września 2018 r. w godz. 18-20 w Ukraińskim Domu przy ul. Zamenhofa 1 w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i ukraińskim.

Share.