„Nasz Wybór” na Europejskim Forum Integracyjnym – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

„Nasz Wybór” na Europejskim Forum Integracyjnym

25 lutego 2013

W dniach 16-17 października br. w Brukseli odbyło się ósme spotkanie Europejskiego Forum Integracyjnego (European Integration Forum), które zbiera się co pół roku z inicjatywy Komitetu Społeczno-Ekonomicznego UE. Forum stanowi platformę dyskusji na szczeblu rządowym i pozarządowym dotyczącej integracji imigrantów ze społecznościami państw członków Unii Europejskiej. Przedstawiciele Fundacji Nasz Wybir (jednej z dwóch organizacji reprezentujących Polskę na Forum) biorą udział w pracach tego zgromadzenia od samego początku, tj. od 2009 roku. Na październikowym spotkaniu Fundację reprezentowała Iwona Trochimczyk-Sawczuk.

Głównym tematem październikowego spotkania był „Wkład migrantów we wzrost ekonomiczny UE” . W spotkaniu m.in. udział wzięli: Cecilia Malmström, komisarz ds. wewnętrznych Komisji Europejskiej, Koos Richelle, Dyrektor Generalny ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji Komisji Europejskiej, Michael Cashman poseł Parlamentu Europejskiego, a także przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców, przedsiębiorców, związki zawodowe oraz partnerów społecznych.

Wprowadzeniem do debat i dyskusji podczas Forum, było wystąpienie Brendy King, członkini Komitetu Społeczno-Ekonomicznego UE (EESC), która mówiła o roli przedsiębiorców-migrantów w rozwoju ekonomicznym UE. W swoim wystąpieniu podkreśliła ona, że trudno w tej chwili mówić o istnieniu jakiejkolwiek gospodarki krajowej bez udziału imigrantów i jest to fakt, który znajduje swoje odzwierciedlenie w danych ekonomicznych. Po otwartej dyskusji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz EESC, szczegółowe prace nad zaleceniami dotyczącymi polityki zatrudnienia UE toczone były w grupach roboczych. Zwracano uwagę, że niezależnie od kryzysu ekonomicznego, na rynku pracy UE nadal istnieje duże zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych fachowców, natomiast zmniejsza się liczby miejsc pracy dla osób niewykwalifikowanych lub na stanowiskach nie wymagających wysokich kwalifikacji. W trakcie obrad, za palący problem uznano kwestię uznawalności wykształcenia dla celów zawodowych. Podnoszono, że jednakowe procedury we wszystkich krajach członkowskich byłyby elementem przeciwdziałania dyskryminacji na rynku pracy, jednakże wydaje się to być mało prawdopodobne, zważywszy, że ochrona rynku pracy leży w gestii rządów poszczególnych krajów członkowskich. Podkreślano również, że jedną z dróg znalezienia zatrudnienia w obcym kraju, jest założenie własnej działalności gospodarczej. O ile jest to proste w Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje najwięcej firm założonych przez migrantów, o tyle w Polsce wydaje się być to pieśnią przyszłości. Jak słusznie podkreślił Ram Gidoomal, uchodźca z Kenii, hindus, który od 16 roku życia mieszka w Londynie, obecnie – biznesmen i filantrop – migranci są naturalnymi łącznikami między krajem pochodzenia a krajem przyjmującym. W biznesie nie bez znaczenia jest fakt zatrudniania osoby, która mówi w języku kraju, w którym chcemy robić interesy, ma tam kontakty, zna kulturę. Są to elementy, które osoba z zewnątrz będzie poznawała bardzo długo lub nie pozna nigdy. Ram Gidoomal mówił o swoich osobistych doświadczeniach, które doprowadziły go na sam szczyt zarówno drabiny społecznej jak i finansowej.

Dwudniowe spotkanie Europejskiego Forum Integracyjnego było przede wszystkim okazją do zacieśniania współpracy pomiędzy organizacjami działającymi na rzecz migrantów oraz wymianą doświadczeń i dobrych praktyk funkcjonujących w różnych krajach.