Jak nie nudzić się podczas katolickich świat Bożego Narodzenia w Warszawie – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Jak nie nudzić się podczas katolickich świat Bożego Narodzenia w Warszawie

22 grudnia 2016
Jak nie nudzić się podczas katolickich świat Bożego Narodzenia w Warszawie

Boże Narodzenie to w Polsce święto rodzinne i domowe, co jednak nie oznacza, że życie kulturalne Warszawy, a tym bardziej sfera rozrywki, w świąteczne dni całkowicie zamiera. W tym roku Boże Narodzenie obchodzone zgodnie z kalendarzem gregoriańskim przypada na sobotę (Wigilia), niedzielę (pierwszy dzień Bożego Narodzenia) i poniedziałek (drugi dzień). Osoby, które zastają na ten weekend w stolicy, a nie chcą świątecznych dni spędzić za stołem lub przed telewizorem, mogą skorzystać z oferty kulturalnej miasta. Co można zobaczyć w Warszawie podczas świąt 24-26 grudnia?   

Łyżwy

warszawa-katok

Od zawsze jedną z najbardziej ulubionych form zimowej rozrywki była jazda na łyżwach. Pomyślano o tym także w Warszawie, gdzie w ostatnich latach zimą działa kilka otwartych lodowisk. Najbardziej atrakcyjnym jest lodowisko w samym sercu polskiej stolicy – na Rynku Starego Miasta. Podobnie jak w poprzednich latach lodowisko ma kształt koła o średnicy 14 metrów i znajduje się przy pomniku Warszawskiej Syrenki. W ubiegłym roku było ono otwarte od 10:00 do 21:00, a wejście było bezpłatne. Za wypożyczenia łyżew trzeba jednak zapłacić. Jazda na łyżwach na Rynku Starego Miasta Warszawy to duża frajda, szczególnie wieczorem, w świetle świątecznej iluminacji, wśród podświetlonych różnymi kolorami warszawskich kamienic. Nastrój podnosi także muzyka, a po jeździe można napić się gorącej herbaty lub grzanego wina i spróbować polskich potraw.

Drugie w rankingu popularności bezpłatne lodowisko otwiera się na początku grudnia pod Pałacem Kultury i Nauki. Natomiast jako pierwsze, 5 listopada, uruchomiono przy ośrodku sportu i rekreacji w dzielnicy Targówek (ul. Łabiszyńska 20). Wizytówką tego lodowiska jest oryginalna kolorowa tafla, podświetlana girlandami LED. Godziny pracy: 09:00 – 21:00.

W sezonie zimowym w Warszawie będzie działać 16 lodowisk, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych; dla doświadczonych łyżwiarzy, jak i debiutantów

Zimowe miasteczko na Stadionie Narodowym

Już tradycyjnie, od listopada do marca na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach dorocznego projektu „Zimowy Narodowy”, działa zimowe miasteczko dla dzieci i dorosłych. Są tu trzy lodowiska, ścieżka lodowa, lodowa górka do zjeżdżania na pontonach, tor do curlingu, a dodatkowo specjalne disco – lodowisko oraz, oczywiście, restauracja z tradycyjną polską kuchnią. „Zimowy Narodowy” jest otwarty od poniedziałku do czwartku od 15:00 do 23:00, w piątek od 15:00 do 00:45, a w sobotę i niedzielę od 09:00 do 00:00. W Wigilię 24 grudnia zimowe miasteczko będzie nieczynne.

Stok narciarski w centrum miasta

Jeśli łatwiej utrzymać wam równowagę na nartach niż na łyżwach, również w Warszawie znajdziecie miejsce, gdzie można dobrze spędzić czas. Górka Szczęśliwicka znajduje się w Parku Szczęśliwickim i wszyscy wielbiciele sportów narciarskich mogą tu „pościgać się z wiatrem”. Długości stoku to 227 metry, a średni kąt nachylenia 12 stopni. Na miejscu można wypożyczyć narty lub deski snowboardowe. Na terytorium ośrodka działa także restauracja. Godziny pracy 10:00 – 21:00. W połowie grudnia należy sprawdzić na internetowej stronie Górki Szczęśliwickiej, czy kompleks pracuje 25 i 26 grudnia.

Główna choinka Warszawy i nowe świąteczne iluminacje

warszawa-swiateczna

Tradycyjnie, na początku grudnia na Placu Zamkowym w Warszawie jest zapalana główna choinka stolicy, a wieczorem ulice rozświetla kilka milionów bożonarodzeniowych światełek. Mieszkańcy Warszawy przyzwyczaili się już do świątecznej iluminacji centralnych ulic tzw. Traktu Królewskiego: Plac Zamkowy –  Krakowskie Przedmiescie  –  Nowy Świat – Aleje Ujazdowskie – ulica Belwederska. Jednak w tym roku, do tradycyjnej, ozdobionej elektrycznymi girlandami trasy dodano także Aleje Jerozolimskie (od Placu Zawiszy do Placu Waszyngtona, w tym także Most Poniatowskiego, który po raz pierwszy rozświetliło tysiące światełek), ul. Marszałkowską, Aleje Solidarności (w tym Most Śląsko – Dąbrowski), ulice: Świętokrzyską, Francuską, Mokotowską, Targową, Ząbkowską i Emilii Plater. Świąteczne dekoracje różnią się od ubiegłorocznych, ponieważ w tym roku iluminacją stolicy zajęła się inna, niż w ostatnich trzech latach firma.

Kina

Podczas Bożego Narodzenia z pewnością nie będą nudzić się wielbiciele dużego ekranu. Tradycyjnie, większość sal kinowych podczas świąt pracuje. Tydzień przed świętami na ekrany wchodzi „Łotr 1. Gwiezdne wojny. Historia”, na którą fani gwiezdnej sagi czekali przez rok. A w pierwszym dniu świąt do kin w Polsce trafi kolejny film z kategorii science fiction – „Pasażerowie” z nagrodzoną Oscarem Jennifer Lawrence w roli głównej. Jak co roku, podczas świąt Bożego Narodzenia kina dbają także o najmłodszych – dla nich organizowane są specjalne seanse dziecięce.

Gastronomia

Większość warszawskich restauracji i kawiarni 24 grudnia pracuje do 16:00, a 25 grudnia będzie zamknięta. Jednak w drugim dniu świąt swe podwoje otwierają, między innymi tak znane miejsca jak: „U Szwejka” (pl. Konstytucji 1), „Północ – Południe”  (Bagatela 10), „Polka” (Świętojańska 2), „Falafel Bejrut” (Senatorska 40), „Cud Miód” (Emilii Plater 28).

Sklepy spożywcze w Wigilię pracują od 15:00 lub 16:00, natomiast w pierwszym dniu Bożego Narodzenia większość będzie zamknięta, oprócz sieci „Żabka” i, być może „Freshmarket”. Informacje o grafiku pracy w święta wszystkie sklepy i centra handlowe wywieszają z uprzedzeniem. Podstawowe produkty spożywcze można będzie nabyć także na stacjach benzynowych. 

Bezpłatne parkowanie

I miła informacja dla posiadaczy samochodów. Podczas świąt, od 24 do 26 grudnia, kierowcy mogą bezpłatnie parkować w wszystkich strefach płatnego parkowania Warszawy.

Wesołych Świąt!

Anatolij ZYMNIN