Obchody Dnia Godności i Wolności Ukrainy pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Obchody Dnia Godności i Wolności Ukrainy pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie

0

21 listopada pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie zgromadzili się członkowie ukraińskiej społeczności: studenci, przedstawiciele organizacji społecznych oraz świata polityki, aby wspólnie uczcić Dzień Godności i Wolności Ukrainy. Minął rok od momentu, gdy Ukraina zaczęła walczyć o swą wolność i europejską przyszłość. Ta walka nadal trwa i dlatego tak ważne są działania, które mają na celu jednoczenie Ukraińców. Nadszedł czas, gdy nareszcie ukraińska społeczność Warszawy odczuła, że obecna ukraińska władza, którą reprezentuje ambasada, działa razem z ukraiński  narodem. 

Spotkanie rozpoczęła modlitwa. Następnie, głos zabrał nowy Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca. Z jego słów wynikało, że od tej pory ukraińska ambasada w Warszawie i sam ambasador będą otwarci na problemy ludzi i są gotowi do współpracy i pomocy Ukraińcom w Polsce. Mamy wielką nadzieję, że od  zorganizowanego przez ambasadę spotkania, otwiera się nowa karta w życiu ukraińskiej społeczności w Polsce, którą będzie charakteryzować wspólne działanie.  

Wieczór pod ambasadą był pełen emocji i wspomnień. Bard Wikor Reka wykonał  wzruszającą pieśń o ukraińskim partyzancie. Pieśniarz, ranny na Majdanie, obecnie leczy się w Warszawie. Na mityngu przemawiali także: poseł VII kadencji Sejmu RP Marcin Święcicki, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, Natalia Panczenko z EuroMajdanu, Piotr Petrenij z Greckokatolickiej Parafii w Piasecznie, przedstawicielka inicjatywy młodzieżowych spotkań w Warszawie Olga Wesełka, Jurij Taran z „Naszego Wyboru”, Wiaczesław Siwczyk – przewodniczący Ruchu Solidarności „Razem” i Białoruskiego Centrum w Ukrainie.   

Wszyscy zgromadzeni, trzymając żółto niebieski lampki, utworzyli flagę Ukrainy, a pod koniec spotkania, wraz z działającym pod egidą Klubu Ukraińskich Kobiet chórem „Kałyna”, i pod akompaniamentem Romana Muchy, zaśpiewali hymn Ukrainy.       

Mamy nadzieję, że następny rok nie będzie już taki trudny, i gdy następnej jesieni spotkamy się pod ambasadą Ukrainy, ból po ofiarach nieco przygaśnie, a oprócz Dnia Godności i Wolności Ukrainy, będziemy świętować także Dzień Pokoju, Stabilizacji i Pojednania. 

Daryna Popil

       

Share.