Ukraiński film po raz pierwszy zdobył Oscara. Dokument opowiada o oblężeniu Mariupola i można oglądać go w polskich kinach – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraiński film po raz pierwszy zdobył Oscara. Dokument opowiada o oblężeniu Mariupola i można oglądać go w polskich kinach

11 marca 2024
Ukraiński film po raz pierwszy zdobył Oscara. Dokument opowiada o oblężeniu Mariupola i można oglądać go w polskich kinach
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Po raz pierwszy w historii Amerykańska Akademia Sztuki Filmowej przyznała Oscara ukraińskiemu filmowi. W kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny zwyciężył „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mstysława Czernowa. Film można oglądać w Polsce.

O filmie „20 dni w Mariupolu”

„20 dni w Mariupolu” to dokument autorstwa ukraińskiego korespondenta wojennego i pisarza, kamerzysty Associated Press Mstysława Czernowa, opowiadający o oblężeniu Mariupola w lutym i marcu 2022 roku podczas pełnoskalowej rosyjskiej inwazji.

„Członkowie zespołu Associated Press byli ostatnimi międzynarodowymi dziennikarzami w otoczonym Mariupolu. Kontynuowali swoją pracę podczas oblężenia i zapisali kadry, które później stały się  wymownym obrazem wojny: śmierć dzieci, masowe pochówki, zbombardowany szpital położniczy i inne okropności rosyjskich zbrodni” – czytamy w opisie filmu.

Nad filmem pracowali reżyser i fotograf Mstysław Czernow, fotograf Jewhen Małolietkata oraz producentka i dziennikarka Wasylisa Stepanenko. Byli to jedyni przedstawiciele międzynarodowych mediów, którzy pozostali i pracowali w Mariupolu pod okupacją rosyjską dłużej niż 2 tygodnie. W uznaniu za to, w maju 2023 roku cała trójka otrzymała Nagrodę Pulitzera. Film „20 dni w Mariupolu” została już zwycięzcą w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” brytyjskiej filmowej nagrody BAFTA, a Mstysław Czernow otrzymał nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA Awards) za „wybitne osiągnięcia reżyserskie” w kinie dokumentalnym.

Oskar dla ukraińskiego filmu

Podczas odbierania nagrody Oscara na scenie razem z reżyserem Mstysławem Czernowym Jewhenem Małolietkatą i Wasylisą Stepanenko pojawiły się także amerykańskie producentki filmu Michelle Mizner i Raney Aronson – Rath.

„To pierwszy ukraiński Oscar w historii. I dla mnie to ogromny zaszczyt. Prawdopodobnie jestem pierwszym reżyserem na tej scenie, który powie, że wolałby nigdy nie nakręcić tego filmu” – powiedział Czernow ze sceny. Podkreślił, że wolałby zamienić tę nagrodę na to, aby Rosja nigdy nie atakowała ukraińskich miast, nie zabijała ludzi i uwolniła jeńców.

„Nie mogę zmienić historii. Nie mogę zmienić przeszłości. Wszyscy razem możemy zrobić tak, żeby historię naprawić, żeby wygrała prawda i żeby nigdy nie przeminęła pamięć o ludziach z Mariupola i tych, którzy oddali życie. Ponieważ kino tworzy wspomnienia, a wspomnienia tworzą historię. Sława Ukrainie! – takimi słowami Mstysław Czernow zakończył swe wystąpienie.

Gdzie w Polsce można obejrzeć „20 dni w Mariupolu”?  

Film można obejrzeć w następujących polskich miastach:

Red.