Palimpsest ukraińsko-polski. Olga Tokarczuk i Oksana Zabużko w Przemyślu – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Palimpsest ukraińsko-polski. Olga Tokarczuk i Oksana Zabużko w Przemyślu

18 maja 2019
Palimpsest ukraińsko-polski. Olga Tokarczuk i Oksana Zabużko w Przemyślu

W Domu Ukraińskim w Przemyślu 18 maja o godz. 17.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie z najwybitniejszymi pisarkami współczesnej literatury polskiej i ukraińskiej – Olgą Tokarczuk i Oksaną Zabużko.

Rozmowę poprowadzą publicyści – Iza Chruślińska i Edwin Bendyk

Spotkanie odbędzie się w języky polskim.

Wstęp wolny

Oksana Zabużko – w 1987 r. na Uniwersytecie Kijowskim uzyskała tytuł doktora filozofii, wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh), autorka wielu książek i artykułów przetłumaczonych na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. Laureatka ponad 30 ukraińskich i międzynarodowych nagród literackich. Za książkę „Muzeum porzuconych sekretów” otrzymała Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”, wiceprezydent ukraińskiego PEN Klubu. Zapraszana na wiele spotkań literackich w Europie i Ameryce Północnej. Autorka m.in.: „Badania terenowe…”, „Muzeum porzuconych sekretów”, „Ukraiński palimpsest”, „Siostro, siostro” oraz prac naukowych. Jej książka „Badania terenowe…” doczekała się inscenizacji na deskach teatru Krystyny Jandy. Pisze prozę, poezję, publicystykę. Mieszka w Kijowie.

Olga Tokarczuk – ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisarka, laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu „Polityki, Nagrody Kulturalnej Śląska, Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, Uznamskiej Nagrody Literackiej, Nike (czterokrotnie nominowana)”, „Brücke Berlin”-Preis (za “Dom dzienny, dom nocny”), nominowana do nagrody International IMPAC Dublin Literary Award. Jej książki tłumaczono na języki: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, chiński, japoński i hindi. Autorka książek: „Szafa”, „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy”, Księgi Jakubowe” i in. Na Uniwersytecie Opolskim prowadzi zajęcia z twórczego pisarstwa.

Iza Chruślińska – publicystka, wieloletnia działaczka zaangażowana w dialog polsko-ukraiński i współpracę między narodami, współpracuje z dwumiesięcznikiem „Przegląd Polityczny” oraz z kijowskim środowiskiem „Duch i Litera”, publikuje na „zbruc.eu”; autorka wielu publikacji oraz książek: „Była raz Kultura”, „Wiele twarzy Ukrainy” wspólnie z Piotrem Tymą), „Ukraina” (wywiad rzeka z prof. Jarosławem Hrycakiem (2009 pol., 2018, ukr.), „Ukraiński palimpsest” (rozmowy z Oksaną Zabużko), (2013 pol, 2014, ukr.), „Panie, Ty otworzysz usta moje. Josyf Zisels w rozmowach z Izą Chruślińską” (2017). Laureatka ukraińskiej nagrody „Za odwagę intelektualną” (2016), przyznawaną przez lwowską Kapitułę „JJ”. W 2018 r. w Przemyślu prowadziła Debatę Gigantów na 100-lecie Niepodległości Polski.

Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta (m.in. tygodnik Polityka, kieruje działem nauki), pisarz (4 książki: „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności”, „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci”, „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu”, „Bunt Sieci”). Prowadzi wykład o kulturze cyfrowej na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada w Collegium Civitas (kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością, prowadzi seminarium o nowych o nowych mediach w Centrum Nauk Społecznych PAN. Członek Polskiego PEN Clubu i European Council on Foreign Research. w 2018 r. prowadził w Przemyślu „Debatę o przyszłości miasta” realizowaną przez Zgodną Inicjatywę Przemyślan na 100-lecie Niepodległości Polski WSPÓLNIE NA 100, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej.