Pamiątkowa tablica Józefa Piłsudskiego w Charkowie [ZDJĘCIA] – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Pamiątkowa tablica Józefa Piłsudskiego w Charkowie [ZDJĘCIA]

16 listopada 2016
Pamiątkowa tablica Józefa Piłsudskiego w Charkowie [ZDJĘCIA]

Z okazji 98 rocznicy Niepodległości Polski w Charkowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. Poinformował o tym dziennikarz Paweł Bobołowicz, a informacja znalazła się także na oficjalnej stronie internetowej Rady Miejskiej Charkowa. 

Pamiątkową tablicę współtwórcy polskiej niepodległości odsłonięto na współczesnym budynku Ukraińskiej Akademii Inżynieryjno – Pedagogicznej, przy ulicy Uniwersyteckiej 16. Właśnie w tym miejscu, w latach 1885 – 1886 na wydziale medycznym studiował Józef Piłsudski.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i obwodu, a także Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło. Podziękował on wszystkim, którzy przyłączyli się do tak ważnej sprawy i przypomniał, że ojciec jego żony był kolegą Józefa Piłsudskiego, dlatego odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Charkowie to dla niego bardzo wzruszające i znaczące wydarzenie.

Na tablicy napisano „W latach 1885 – 1886 na Uniwersytecie Charkowskim studiował wybitny polski działacz państwowy, pierwszy przywódca II Rzeczypospolitej, Marszałek Józef Piłsudski (1867 – 1935)”. Tekst na tablicy napisano w dwóch językach.

Przypomnijmy, decyzję o umieszczeniu tablicy pamiątkowej Józefa Piłsudskiego w Charkowie władze miasta podjęły w połowie września tego roku.

doshka  doshka-pilsudski-1 jan-pieklo-doshka-pilsudskomu doshka-pilsudskomu

doshka-pilsudski

O.D.
Zdjęcia z city.kharkov.ua