Parada Równości w Warszawie zgromadziła około 20 tysięcy osób – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Parada Równości w Warszawie zgromadziła około 20 tysięcy osób

22 czerwca 2015
Parada Równości w Warszawie zgromadziła około 20 tysięcy osób

Tysiące osób z tęczowymi kokardkami idzie ulicami Warszawy od budynku Sejmu RP na Plac Bankowy. W taki sposób po raz piętnasty w Warszawie odbywa się Parada Wolności.   

parada2 Od 2001 roku tradycyjna już dla Warszawy Parada Równości przetworzyła się z niewielkiego mityngu na nadzwyczaj wielką akcję, gromadzącą tysiące osób, dla których równość i wolność wszystkich ludzi jest najważniejszą wartością. „Obowiązek państwa – chronić przed dyskryminacją i izolacją. Chcemy aktywnej polityki antydyskryminacyjnej wobec wszystkich mniejszości” – tak brzmiał pierwszy postulat Parady Równości. Oprócz wymogu przestrzegania praw LGBT, na którym stereotypowo skoncentrowało się większość mediów, wśród priorytetów uczestników akcji było także przestrzeganie praw mniejszości narodowych i uchodźców, większe możliwości dla osób niepełnosprawnych, usprawnienie przestrzeni publicznej dla inwalidów, matek z dziecięcymi wózkami oraz rowerzystów, a także surowego karania za znęcanie się nad zwierzętami.

„Równe prawa – wspólna sprawa” – takie hasło przyświecało uczestnikom tegorocznej Parady. Zdaniem organizatorów wzięło w niej udział 20 tysięcy osób. W ramach Parady odbyły się dziesiątki akcji i imprez towarzyszących, przeprowadzonych przez instytucje, organizację, firmy, a nawet osoby prywatne, które od początku czerwca organizowały przedsięwzięcia związane tematycznie z prawami mniejszości, pod ogólną nazwą Festiwalu Parady Równości. W programie – pokazy filmów, dyskusje, spotkania, zawody sportowe, konferencje naukowe i wystawy.

migrantkiDo Festiwalu Parady Równości włączyła się także Fundacja „Nasz Wybór”, przeprowadzając 11 czerwca dyskusję poświęconą prawom migrantek zatytułowaną „Migrantki w akcji”, która odbyła się w ośrodku „Państwomiasto”. W dyskusji wzięli udział Roksana Wikaluk – muzyk, aktorka i pedagog, Białorusinka Ksenia Naranowicz – socjolog, praktyk w dziedzinie praw migrantów, Ukrainka Wiktoria Batryn – współzałożycielka Inicjatywy Bohaterom Majdanu, która zajmuje się pomocą materialną osobom, które ucierpiały w wyniku sytuacji na Ukrainie oraz Ukrainka Hałyna Burkowska – przedsiębiorczyni, właścicielka bistro w Warszawie.

Uczestniczki dyskusji oraz jej moderatorka Ołena Babakowa – dziennikarka Polskiego Radia, autorka artykułów o życiu migrantów w czasopiśmie „Nasz Wybór”, dzieliły się własnym doświadczeniem, mówiły o tym jaka jest w Polsce droga do sukcesu kobiet – migrantek, a nawet z jakimi zagrożeniami mogą się  zetknąć migrantki w Polsce. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Nasz Wybór – Zasoby Informacyjne dla Migrantów z Ukrainy w Polsce III”, realizowanego przez Fundację „Nasz Wybór” przy wsparciu Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.

Oksana Kuzmenko