Październik pod ukraińską  flagą. Wydarzenia kulturalne w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Październik pod ukraińską  flagą. Wydarzenia kulturalne w Polsce

14 października 2022
Październik pod ukraińską  flagą. Wydarzenia kulturalne w Polsce

W kalendarzu już drugi jesienny miesiąc i zapowiada się bogaty w kulturalne wydarzenia. Wśród nich wiele, które promują ukraińską kulturę. Przygotowaliśmy przegląd wydarzeń w różnych miastach Polski, na które warto się wybrać.


Koncerty

Ukraińscy artyści kontynuują występy w Europie, zbierając pieniądze dla Zbrojnych Sił Ukrainy oraz osób, które ucierpiały na skutek wojny. W październiku z koncertami odwiedzi Polskę aż kilka gwiazd ukraińskiej estrady.

Boombox

Boombox to ukraińska grupa, utworzona przez wokalistę Andrija Chływniuka, gitarzystę Andrija Samojła i Walentyna Matiuka, które gra w stylu hip-hop i funky – groove. W pierwszych dniach wojny muzycy Boombox poszli służyć w obronie terytorialnej. Pierwszy solowy koncert od początku pełnowymiarowej wojny muzycy zagrali w sierpniu w Warszawie.

„Kto powiedział, że musisz zrezygnować z piosenki na wojnie?” – Boombox Family przetestowali to na sobie – siły zbrojne, policja, wolontariat, sama myśl o słuchaniu czegoś, już nie mówiąc o graniu, wydawała się wywrotowa. Ale potem… Ostrożnie włączasz swoją ulubioną  piosenkę”, – czytamy na stronie wydarzania.

W październiku Boombox zagra koncerty w Poznaniu (Klub Muzyczny B17, 14 października), Gdańsku (Klub koncertowy B90, 16 października), Wrocławiu (Centrum Koncertowe A2, 17 października) i Krakowie (Klub Studio, 19 października). Cena biletów – od 129 złotych – można kupić pod linkiem.

Antytila

Występowali razem z  Bono i The Edge ze znanego na całym świecie zespołu U2 w kijowskim metrze i nagrali wspólny utwór z Edem Sheeranem. Jedna z najbardziej znanych ukraińskich grup wystąpi w najbliższym czasie w Polsce. Pop – rock zespół Antytila powstał w 2007 roku w Kijowie. Liderem zespołu jest Taras Topolia – wokalista, autor tekstów, wolontariusz i współzałożyciel charytatywnej fundacji Vilni UA. W repertuarze zespołu są przeważnie piosenki  w języku ukraińskim.

Antytila wyruszają w trasę po Polsce zatytułowaną „Stand by UA”. Specjalnym gościem koncertu będzie polski zespół Chemia.  W październiku artyści wystąpią w Gdańsku (Stary Maneż, 18 października), Warszawie (Progresja, 19 października), Gliwicach (Arena Gliwice, 20 października), Wrocławiu (Centrum Koncertowe A2, 21 października) і Poznaniu (Klub Muzyczny B17, 22 października). Bilety można kupić pod  linkiem  w cenie 89 złotych.

Artem Pivovarov

Artem Pivovarov to progresywny ukraiński muzyk z niestandardowym i aktualnym spojrzeniem ma muzyczny przemysł. Jest zwycięzcą nagrody Yuna – „Najlepszy wykonawca” oraz „Hit roku”.

„Oryginalny ukraiński artysta, którego piosenki błyskawicznie stają się hitami i zajmują pierwsze miejsca w rankingach popularności, wystąpi na charytatywnych koncertach w Polsce. Zwycięzca nagrody Yuna „Hit of the Year” i ulubieniec wszystkich pokoleń” – czytamy na stronie organizatora.

Koncerty odbędą się 19 października we Wrocławiu (Klub Akademia),  października w Gdańsku i 30 października w Poznaniu (Klub B17). Cena biletów – 119 – 350 zł. Bilety można kupić  tutaj.

Festiwale

Festiwal filmowy „Ukraina”

Festiwal filmowy „Ukraїna!” to jedyny festiwal ukraińskiego kina w Polsce. Jest organizowany już po raz ósmy. Hasło tegorocznej edycji – „Między wojną, a nadzieją”. Główne wydarzenia zaplanowano na 21-29 października w Kinotece w Warszawie. Część filmów będzie można także obejrzeć online od 1 do 14 listopada na platformie VOD.WARSZAWA.

W programie tegorocznego festiwalu – 50 ukraińskich filmów, między innymi fabularnych, dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. Podzielono je na pięć kategorii tematycznych: „Oblicza Ukrainy”, „Kobiece historie”, „Mariupol”, „Sztuka wolności”, „Konkurs na najlepszy film krótkometrażowy”. Wśród filmów zaprezentowanych  na festiwalu są między innymi: „Pamfir”, „Klondike”, „Jak tam Katia?”, „Matka Apostołów”. Wśród filmów dokumentalnych można wymienić: „Sylvestrov”, „Terikony”, „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie”,  „Syndrom Hamleta”. Oddzielnie prezentowane będą filmy dokumentalne i krótkometrażowy poświęcone Mariupolowi. Wśród nich między innymi film Dmytra „Oresta” Kozackiego „Ostatni dzień na Azowstali”. W programie przewidziano także pokazy filmów animowanych dla dzieci, warsztaty, wystawy, koncerty i spotkania. Szczegółowy program festiwalu pod  linkiem .

Bilety na festiwal można kupić pod linkiem lub w kasie Kinoteki (Pałac Kultury i Nauki, Warszawa). Bilety można nabyć na poszczególne dni festiwalu, a także wykupić abonament na wszystkie wydarzenia lub na 5 pokazów filmowych.

W ramach festiwalu zaplanowano także projekcje w innych miastach Polski.

Więcej informacji pod  linkiem.

Warszawski Festiwal Filmowy

Od 14 do 23 października odbywać się będzie Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy /Warsaw Film Festival. W tym roku, w ramach festiwalu odbędzie się także Odeski Międzynarodowy Festiwal Filmowy / Odesa International Film Festival, na którym będzie można obejrzeć 11 pełnometrażowych i 7 krótkometrażowy ukraińskich filmów. „Rozpoczęliśmy współpracę z Odeskim Międzynarodowym Festiwalem Filmowym. „Z powodu agresji rosyjskiej nie można go przeprowadzić w Ukrainie, dlatego zaprosiliśmy Festiwal do Warszawy” – mówi dyrektor Warsaw Film Festival Stefan Laudyn.

Na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu można będzie zobaczyć między innymi nowy film ukraińskiej reżyserki i pisarki Iryny Cilyk „Ja i Feliks”. W programie są także ukraińskie filmy „Odbłysk”, „Jak tam Katia?”, „Klondike” i „Dzień ukraińskiego ochotnika”. O nagrodę w głównym Międzynarodowym Konkursie powalczy film „Kamień, Papier, Granat” Iryny Cilyk (Ukraina), a także „Tata” Anny Maliszewskiej (Polska, Ukraina).

Więcej informacji pod linkiem .

Freedom Festival w Gdańsku

Od 8 do  15 października w Gdańsku odbywa się  festiwal filmowy  Freedom Festival. W programie- filmy o Ukrainie, między innymi, polsko – niemiecki dokumentalny film „Syndrom Hamleta “Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery, film fabularny „Klondike” Maryny Er Horbacz, dokumentalny film „Mariupolis 2” litewskiego reżysera Mantasa Kvedaraviciusa (podczas zdjęć do filmu reżyser został wzięty do niewoli przez rosyjskich wojskowych i zamordowany).

Więcej informacji pod linkiem.

Spektakle

Spektakl „5:00 UA

Spektakl „5:00 UA” prezentowano na początku lata na Międzynarodowym Festiwalu „Open The Door”. Jesienią wszedł do repertuaru Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego i Teatru Małego w Tychach. W tytule znalazła się godzina poranku 24 lutego, który w pełni zmienił życie Ukraińców. Spektakl „5:00 UA” powstał na podstawie doświadczeń wojennych ludzi, ich osobistych historii, związanych z wojną w Ukrainie. Ukazane w nim są symboliczne role kobiet na różnych etapach wojny.

„5:00 UA” jest wystawiany w języku ukraińskim z polskimi napisami. W najbliższych dniach sztukę będzie można oglądać w Teatrze Małym w Tychach (22 października о 18:00). Bilety można kupić pod linkiem.

Spektakl „Karol” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka

16 października o 17:00 Teatr MiędzyNarodowy w Warszawie pokaże spektakl „Karol” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka o tym samym tytule, napisanej w 1961 roku. Reżyserem spektaklu jest ukraiński twórca Roman Skorowski, a grają w niej Białorusin Kirill Glaz i Ukrainiec Włodymyr Kuczeruk.

Spektakl  porusza kwestie ludzkiej godności, uczciwości i zasad, które są obecnie aktualne, jak nigdy wcześniej.

Więcej o spektaklu i bilety — tutaj.

Spotkania literackie

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 27–30 października

Pod koniec października w Krakowie odbędą się Międzynarodowe Targi Książki, na których po raz pierwszy będą szeroko prezentowane ukraińskie wydawnictwa. Zjednoczone ukraińskie stoisko Barnabus Books UA można będzie znaleźć w Sali Wisła (miejsce C84) w Centrum EXPO w Krakowie. Na targach będzie można nabyć książki ukraińskich wydawnictw „Czas majstriw”, „Wydawnyctwo Staroho Lewa”, „Czytarium”, „Nebo Booklab Publishing” i „АССА”.

Podczas jarmarku odbędą się także spotkania autorskie z Julią Bereżko – Kamińską, Miją Marczenko, Olgą Kuprian, Kwitką Neładą i Tanią Piankową.

Międzynarodowe Targi Książki obchodzą w tym roku jubileusz 25 – lecia. Hasło targów to cytat z poezji Adama Mickiewicza „Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba…”

Więcej informacji  tutaj.

Literacki Klub „Po sąsiedzku”

Ukraiński Dom w Warszawie już po raz kolejny zaprasza wszystkich chętnych na cykl spotkań Literackiego Klubu „Po sąsiedzku”, które odbywają się  pod adresem ul. Zamenhofa 1.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 18 października o 18:30. W jego trakcie będzie omawiana książka historyka prof. Serhija Plochija „Wrota Europy. Zrozumieć Ukrainę”. Uczestnicy spotkania będą dyskutować między innymi o tym, jakie minimum wiedzy o ojczystej historii powinien mieć każdy Ukrainiec.

Więcej i formacji  tutaj.

Wystawy

Danyło Mowczan „Kolor wojny”

22 października o 19:30 w Galerii „Dom” w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenofa 1) odbędzie się wernisaż wystawy ukraińskiego artysty Danyła Mowczana „Kolor wojny”.

Danyło Mowczan jest twórcą ikon. Przyznaje, że odłożył na razie pisanie ikon, bo nie znajduje w duszy pokoju, aby kontynuować twórczość sakralną. Od 28 lutego stworzył 80 prac w technice akwareli, w których ukazuje „wiele tematów lub wydarzeń z trudnych dni rosyjskiej inwazji”. Cześć z nich będzie zaprezentowana w ramach wystawy „Kolor wojny” w Galerii „Dom” Ukraińskiego Domu w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do 22 listopada.

Więcej i formacj tutaj.

Przygotowała Switłana Sływczenko