Październik z ukraińską kulturą. Ukraińskie wydarzenia w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Październik z ukraińską kulturą. Ukraińskie wydarzenia w Polsce

3 października 2023
Październik z ukraińską kulturą. Ukraińskie wydarzenia w Polsce

Już tradycyjnie redakcja „Naszego Wyboru” opracowała wybór ukraińskich wydarzeń w Polsce, które odbędą się w październiku 2023 roku. To między innymi koncerty, wystawy, festiwale, spotkania i pokazy filmów.

Koncerty

Brio Band

Brio Band – zespół muzyczny z Tarnopola, który gra na dawnych ukraińskich  instrumentach. Muzycy wykonują kompozycje jazzowe, znane melodie z filmów, utwory muzyki klasycznej i ludowe pieśni.

Koncerty odbędą się 2 i 3 października w Szczecinie. Bilety można kupić pod linkiem.

Prime Orchestra

Prime Orchestra – współczesny ukraiński muzyczny projekt będący symbiozą tradycji i innowacji: światowe hity rocka, popu i elektronicznej tanecznej muzyki w oryginalnej symfonicznej interpretacji. Oprócz muzyków – filharmoników, w skład zespołu wchodzi zespół rockowy, wokaliści i DJ-ej.

Tej jesieni orkiestra odwiedzi Inowrocław (18 października), Słupsk (19 października), Poznań (21 października), Koszalin (22 października), Toruń (23 października), Olsztyn (12 listopada), Białystok (13 listopada), Wrocław (14 listopada), Rybnik (15 listopada), Wałbrzych (18 listopada), Szczecin (20 listopada), Lublin (21 listopada).

Bilety na koncert można nabyć pod linkiem.

Stepan Hiha

Stepan Hiha – śpiewak estradowy, kompozytor, Narodowy Artysta Ukrainy. W Polsce Stepan Hiha wystąpi 22 października w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem.

Monatik

Monatik – ukraiński wokalista, autor piosenek, producent, kompozytor, uczestnik telewizyjnych show „X-Factor” i „Tanciujut wsi!”. Artysta wystąpi na charytatywnym koncercie w Warszawie 25 października.

Bilety można kupić pod linkiem.

Skriabin i Yurkesh

Ukraiński zespół Skriabin wyrusza na polską część europejskiej trasy koncertowej, poświęconej pamięci Kuźmy – Andrija Kuzmenki. Muzycy zagrają najsłynniejsze utwory Kuźmy.

Skriabin to ukraińska grupa muzyczna, która w swojej twórczości przeszła od synth-popu, post-punka i techno do muzyki pop-rock i pop. Skład grupy również zmieniał się kilkakrotnie. Andrij Kuzmenko był jedynym stałym członkiem zespołu od chwili jego powstania aż do śmierci wokalisty. Po śmierci muzyka zespół kontynuował swoją działalność.

Wspólnie z zespołem wystąpi wokalista Jurko Jurczenko – Yurkesh.

Koncerty odbędą się 25 października w Warszawie i 26 października w Krakowie. Na warszawski koncert można już nabyć bilety tutaj, a na krakowski – tutaj.

Festiwale

Międzynarodowy Festiwal Ukraińskiej Kultury „Ukraińska wiosna” w Poznaniu

„Ukraińska Wiosna” to doroczny międzynarodowy festiwal kultury ukraińskiej, tradycyjnie odbywający się w Poznaniu. Tegoroczne wydarzenia zaplanowano na 5-9 października. Podczas  pięciu dni widzowie będą mogli wziąć udział w ośmiu różnych wydarzeniach: wystawie fotograficznej, spotkaniu literackim, dwóch koncertach,  w warsztatach plastycznych dla dzieci, a także obejrzeć spektakl i dwa współczesne ukraińskie filmy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej informacji pod linkiem.

Ukraina na Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

W dniach 9-11 października w Warszawie  odbędzie się Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Drugi dzień festiwalu poświęcony bedzie Ukrainie. Wśród artystów, którzy będą prezentować ukraińską kulturę muzyczną są:

  • Karolina Cicha – kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka, grająca jednocześnie na kilku muzycznych instrumentach. Zaprezentuje nie tylko muzykę ukraińską, ale także karaimską – rdzennej ludność Krymu;
  • Zespół muzyczny Troye Zillia, który wykonuje pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, aranżując je na bandurze, ale także na syntezatorze, instrumentach klawiszowych czy klarnecie.

 

Bilety na koncerty można nabyć pod linkiem.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Ukraina na Festiwalu Brunona Schulza we Wrocławiu

W dniach 9-15 października we Wrocławiu odbędzie się festiwal poświęcony polskiemu pisarzowi pochodzenia żydowskiego Brunonowi Schulzowi. Wśród wydarzeń festiwalu zaplanowano także spotkania z ukraińskimi autorami.

  • 13 października, godz. 16:00 – spotkanie z Tamarą Duda (Tamarą Horicha Zernia) i prezentacja polskiego przekładu powieści „Córeczka”;
  • 13 października, godz. 19:00 – spotkanie z Kateryną Babkiną i prezentacja polskiego tłumaczenia książki „A pamiętasz, mamo?”;
  • 14 października, godz. 12:00 – spotkanie z poetami nominowanymi do nagrody Silesius, w tym z ukraińskim poetą Iwanem Dawydenką oraz prezentacja jego zbioru wierszy „Halal”, który ukazał się w 2022 roku nakładem wydawnictwa papierwdole;
  • 15 października, godz. 11.30 – rozmowa z tegoroczną laureatką nagrody Angelus. Laureata nagrody literackiej poznamy 14 października. Przypominamy, że wśród nominowanych znalazły się dwie ukraińskie książki: „Córeczka” Tamary Dudy i „Świetlista droga: historia pewnego obozu koncentracyjnego” Stanisława Asiejewa.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny pod linkiem.

Ukraina na międzynarodowym literackim festiwalu im J. Conrada

Conrad Festival to doroczny międzynarodowy festiwal literacki odbywający się w Krakowie. W tym roku festiwal potrwa od 17 do 29 października.

Od ubiegłego roku osobną sekcją festiwalu stały się spotkania pod hasłem „Czytanie Ukrainy”. Dlatego w ramach festiwalu 24 października odbędą się spotkania z ukraińskimi pisarzami i poetami Kateryną Babkiną, Tamarą Dudą, Hałyną Kruk i Anną Łazar. Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 14:00.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 16 października pod linkiem.

Pełny program festiwalu tutaj.

Projekcje filmów

Warszawa. Premiera dokumentalnego filmu „Niewidzialni”

11 października w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się premiera dokumentalnego filmu „Niewidzialni”, o ludności cywilnej znajdującej się w rosyjskiej niewoli. Początek o 18:00. Wstęp bezpłatny po uprzednim zarejestrowaniu.

„Niewidzialni” to trzy historie społecznych aktywistów i wolontariuszy z aktywną proukraińską postawą oraz wyznania ukraińskiego nastolatka, który trafił do rosyjskiej niewoli.

Według ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich w rosyjskiej niewoli przetrzymuje się dziś 25 000 cywilnych zakładników. Chociaż nikt nie zna rzeczywistej liczby, ponieważ Rosja nie uznaje ich za cywilnych zakładników, rozumiejąc, że jest to ścigana międzynarodowym prawem zbrodnia. Nawet rodziny często nie wiedzą, gdzie przetrzymywani są ich bliscy, dlatego jeńcy – cywile pozostają niewidoczni: agresor celowo ukrywa swoje przestępstwa – a to całkowicie blokuje proces uwolnienia.

Po projekcji odbędzie się panelowa dyskusja z udziałem reżyserki i scenarzystki filmu Olgi Wołyńskiej, Julii Połechiny – prawniczki z organizacji pozarządowej „Grupa Ochrony Praw Człowieka „SICZ” oraz byłej zakładniczki – cywila Ołeny Jahupowej.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Ukraińskie filmy na Warszawskim Festiwalu Filmowym

W dniach 6–15 października odbędzie się 39. Warszawski Festiwal Filmowy. W kinach Atlantic i Multikinie Złote Tarasy będzie można obejrzeć 138 filmów z 46 krajów, w tym 9 filmów ukraińskich i 2 zagraniczne filmy o tematyce ukraińskiej. To między innymi: “Niezwyciężony”, reż. Karim Amer (Ukraina, Wielka Brytania, USA); “Szklany dom”, reż. Taras Droń (Ukraina, Cypr, Rumunia, Niemcy); “Diagnoza: dysydent”, reż. Denys Tarasow (Ukraina); “Żelazne motyle”, reż. Roman Liubyj (Ukraina, Niemcy); “Światłowstręt”, reż. Iwan Ostrochowsky і Pawol Pekarcyk (Słowacja, Czechy, Ukraina); “Danger zone”, reż. Vita Zelakeviciute (Polska, Wielka Brytania, Belgia, Ukraina); “Przejście. Konsekwencje prawdy”, reż. Andrew Didway (USA, Ukraina); “Murale”, reż. Artem Iwanenko, Alex Topaller i Daniel Shapiro (Ukraina, Polska, USA) oraz “As it was”, reż. Anastazja Sołonewycz i Damian Kocur (Polska, Ukraina).

Bilety można nabyć pod linkiem.

Więcej informacji  pod linkiem.

Festiwal Filmowy Ukraїna!

Festiwal Filmowy Ukraїna! – jedyny w Polsce festiwal kina ukraińskiego. W tym roku odbędzie się już po raz ósmy. Zaprezentowanych zostanie ponad 60 filmów, w tym nowości fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także najlepsze filmy, które w ostatnich latach nakręcono w Ukrainie i które zdobyły nagrody na festiwalach.

Pokazy odbędą się w dniach 18-24 października 2023 w kinach Kinoteka i Amondo w Warszawie. W ramach festiwalu zaplanowano także pokazy wyjazdowe w innych miastach Polski, między innymi we: Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Gdańsku, Gliwicach, Płocku. Projekcje filmów odbędą się w październiku i listopadzie. Część filmów będzie można oglądać także online od 27 października do 12 listopada na platformie VOD.WARSZAWA. Szczegółowy program festiwalu oraz bilety dostępne będą na oficjalnej stronie festiwalu..

Szczegółowy program festiwalu pod linkiem.

Filmy ukraińskie na festiwalu filmów dokumentalnych dla młodzieży

W dniach 21-29 października w Warszawie oraz 30 października – 10 listopada w formacie online odbędzie się pierwszy w Polsce młodzieżowy festiwal, w całości poświęcony filmom dokumentalnym. W programie festiwalu znajdą się zarówno polskie, jak i zagraniczne, między innymi ukraińskie filmy dokumentalne przeznaczone dla widzów w wieku 10 – 18 lat. W ramach festiwalu zaplanowano także warsztaty, wykłady i spotkania.

Ukrainę będą reprezentować dwa filmy:

  • We Will Not Fade Away / Nie znikniemy – reżyseria Alisa Kowalenko. Koprodukcja Ukrainy i Polski. Światowa premiera odbyła się w lutym 2023 roku na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

 

Film opowiada historię pięciorga ukraińskich nastolatków, dorastających w małych górniczych miasteczkach. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie zmagają się z nudą i wieloma frustracjami, związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i sposobu na życie. Jednak pięcioro z nich przebywa na Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Region jest nie tylko wyniszczony gospodarczo, ale toczą się tu ciągłe walki, czasami w pewnej odległości, a czasem bardzo blisko. Młodzi ludzie zmagają się z rzeczywistością, próbując odnaleźć się w całym tym zamieszaniu poprzez malowanie, fotografię, muzykę, a przede wszystkim przyjaźń. Buntują się, dają się ponieść przygodom, odważnie odwiedzają pola minowe i kopalnie węgla, bawią się w zniszczonych domach, próbując wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Kiedy marzą o ucieczce,  pojawia się nieoczekiwane zaproszenie. Czy chcieliby odwiedzić Nepal i wędrować u podnóża Himalajów? – pyta ich znany ukraiński podróżnik. Nagle w ciemności pojawia się światło. Intensywnie trenują, aby zrealizować to pozornie niemożliwe marzenie, rejestrując swoje wysiłki w dziennikach wideo. Sytuacja się pogarsza – ich ojczyźnie grozi inwazja Rosji na pełną skalę. Czy nadzieje i marzenia tych młodych ludzi przetrwają?

  • Budząc się  w ciszy  / Waking up in silence – Reżyserka z Ukrainy Mila Żłuktenko i reżyser z Niemiec Daniel Asadi Faezi. Kooproducka ukraińsko – niemiecka. Światowa premiera odbyła się w lutym 2023 roku na Festiwalu w Berlinie. Film krótkometrażowy.

 

Kiedyś były to koszary Wehrmachtu, obecnie miejsce to służy jako schronienie dla ludzi, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. Wśród uchodźców są dzieci, które stają się głównymi bohaterami filmu. Próbują nauczyć się podstawowych słów w obcym języku i kolejne dni spędzają w zawieszeniu, tak jak otaczający ich dorośli. Kiedy będą mogli wrócić do ojczyzny? A może inny kraj wkrótce stanie się ich nowym domem? To szczególne miejsce, naznaczone mroczną przeszłością, staje się teraz wyrazem solidarności. Tutaj ludzie mogą obudzić się w ciszy, bez syren ostrzegających o bombardowaniach. Cisza ta jest jednak wypełniona pustką i strachem przed niepewną przyszłością.

Program festiwalu i harmonogram projekcji będą opublikowane na stronie wydarzenia na Facebooku

Spotkania, prezentacje, dyskusje

Kongres Solidarności Polsko – Ukraińskiej

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Ośrodek Karta, Ukraiński Dom, Związek Ukraińców w Polsce i Fundacja Edukacja dla Demokracji zapraszają do udziału w Kongresie Solidarności Polsko-Ukraińskiej. Wydarzenie to zamyka cykl spotkań polsko-ukraińskich pod nazwą „Wspólne sprawy”.

Kongres odbędzie się 10 października w teatrze im Szyfmana w Warszawie. Wstęp wolny, po uprzedniej rejestracji.

Podczas wydarzenia odbędą się dwie dyskusje poświęcone polsko – ukraińskiej współpracy. Kongres zakończy koncert polsko – ukraińskiej grupy „Dagadana”. Od ponad piętnastu lat członkowie tego zespołu znakomicie łączą elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.

Z programem i uczestnikami kongresu można zaznajomić się pod linkiem.

Prezentacja komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”

W dniach 7-8 października, w ramach 34. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się prezentacja komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Wydanie poświęcone Ukrainie stanowi kontynuację cyklu komiksów publikowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które poruszają najważniejsze społeczne tematy. Komiks opowiada o europejskim wsparciu dla Ukrainy, która ucierpiała w wyniku zbrodniczego ataku, oraz o walce ze złem, które siłą chce pozbawić ludzi ich praw, w tym godności i wolności. Do bitwy z nekromantą Kościejem wkraczają nowi bohaterowie: Zoria – bogini światła i nadziei oraz Jaryło – bóg męstwa i wiosny. Bilety na festiwal można nabyć pod linkiem.

Spotkanie z ukraińską pisarką Jarosławą Łytwyn   

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na spotkanie z ukraińską pisarką Jarosławą Łytwyn. Spotkanie będzie poświęcone prezentacji polskiego tłumaczenia jej powieści „Rok rozpusty Klausa Ottona Bacha”. Wydarzenie odbędzie się 7 października o godzinie 17:00 w Ukraińskim Domu przy ul. Zamenhofa 1.  Wstęp wolny. Wymagana rejestracja  pod linkiem.

Jarosław Łytwyn to współczesna ukraińska pisarka i twórczyni powieści. Autorka książek „Róża Wiatrów”, „Rok rozpusty Klausa Ottona Bacha”. Ostatnia powieść ukazała się niedawno w polskim tłumaczeniu. „Rok rozpusty Klausa Ottona Bacha” to ironiczna powieść przygodowa opowiadająca historię Niemca i jego przygód w Ukrainie. Poszukując swej miłości, główny bohater zbliża się do zrozumienia, czego w ogóle chce od życia.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Spotkanie z ukraińską pisarką Switłaną Taratoriną

Switłana Taratorina to ukraińska pisarka pochodząca z Krymu, obecnie mieszkająca w Kijowie. Autorka powieści fantastycznej „Lazarus”, biografii artystycznej dla dzieci o Marii Prymaczenko „Matka Maria rysowała bestie”, komiksu „Dźwięki pokoju” (projekt zrealizowano przy wsparciu Komisji Budowania Pokoju ONZ) oraz postapokaliptycznej powieści „Dom solny”. Członkini PEN Ukrainy.

Podczas spotkania odbędzie się prezentacja polskiego tłumaczenia powieści „Lazarus” – debiutanckiej książki pisarki. Powieść napisano w gatunku fantastyki miejskiej, a jej akcja rozgrywa się w Kijowie w 1913 roku. „Jest rok 1913. W Kijowie w swoistej koegzystencji żyją ludzie i siły nieczyste – upiory, diabły, przemieńce, lasowiki, polewiki, wodniki i inne gatunki. Przez stulecia utrzymuje się tam względny porządek. Imperium zarządzane jest głównie przez ludzi, a przedstawiciele sił nieczystych, czyli tak zwani infernalni zajmują się swoimi sprawami i czekają na powrót ich legendarnego króla – Żmija. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia” – czytamy w opisie książki.

Spotkania odbędą się:

  • 7 października w Krakowie. Początek o 12:00. Miejsce – Pałac Potockich. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.
  • 12 października w Warszawie. Początek o 18:00. Miejsce – Ukraiński Dom (ul. Zamenhofa 1). Wstęp wolny. Obowiązuje rejestracja pod linkiem.

Więcej o wydarzeniu tutaj.

Spotkanie z ukraińską pisarką Kateryną Babkiną

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na spotkanie z Kateryną Babkiną i prezentację polskiego tłumaczenia jej książki „A pamiętasz, mamo?”. Wydarzenie odbędzie się przy ulicy Zamenhofa. Wstęp wolny. Obowiązuje rejestracja pod linkiem.

Więcej o wydarzeniu tutaj.

Kateryna Babkina to ukraińska poetka, pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menadżerka kultury, urodzona w Iwano-Frankowsku w 1985 roku. Autorka tomików poetyckich, powieści, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci i scenariuszy filmowych. Laureatka Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus (2021) za książkę „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”. Jej utwory tłumaczono na język angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, rumuński i polski.

„A pamiętasz, mamo?” to ostatnia książka pisarki, napisana już w czasie pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji, opowiadająca o doświadczeniach ukraińskich uchodźców za granicą. „Młoda bohaterka trafia wprost z bombardowanego Kijowa do wiedeńskiego domu swojego ojca, towarzyszy jej dziecko, którego nie urodziła. Szuka swojego miejsca pomiędzy nieodczytanymi wiadomościami, nowymi ulicami i wspomnieniami z innego życia. To opowieść o błędach, które popełnia rzeczywistość, roślinach, które jednak nie wyrosły, pierwszej miłości i dorastaniu” – czytamy w opisie książki.

Spotkania z ukraińskim pisarzem Maksymem Kidrukiem

Maksym Kidruk to współczesny ukraiński pisarz, wydawca i popularyzator nauki, z wykształcenia inżynier energetyk. Autor powieści podróżniczych, thrillerów techno, powieści dramatycznych i psychologicznych. Książka „Zajrzyj do moich snów” (2016) i powieść o charakterze społecznym „Gdzie nie ma Boga” (2018) znalazły się na krótkiej liście kandydatów do nagrody Książka Roku BBC. Pod koniec 2022 roku Maksym Kidruk wraz z żoną założył wydawnictwo „Brodata Tamaryna”, które specjalizuje się w wydawaniu literatury fantastycznej i popularnonaukowej.

Spotkania odbędą się:

  • 24 października w Warszawie. Na to spotkanie rejestracja już się zakończyła. Wkrótce zostanie ogłoszone kolejne spotkanie.
  • 29 października w Krakowie (spotkanie dodatkowe). Miejsce – kawiarnia – księgarnia NIĆ (ul. Sławkowska 28). Początek о 15:00. Obowiązkowa rejestracja pod linkiem.

Więcej informacji pod linkiem.

Wystawy

Warszawa. Wystawa Wiktorii Rozentsveih „Nowa Kachowczanka”

Do 24 października 2023 roku, w galerii Ukraińskiego Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) można oglądać wystawę Wiktorii Rozentsveih „Nowa Kachowczanka”.

Prace na wystawie pochodzą z różnych serii, poświęconych rodzinnemu miastu artystki Nowej Kachowce, które od 24 lutego znajduje się pod okupacją. Cykl „Dokumentacja” to projekt eksponowany w koszulkach na dokumenty, które dokumentują skutki rakietowych ostrzałów Nowej Kachowki. Jednocześnie, dzięki projekcji wideo widzowie mogą zobaczyć inną stronę tych ostrzałów – ich skutek dla ludzi.

W pracach z cyklu „Nowa Kachowka pod okupacją” artystka ukazuje życie rodzinnego miasta podczas okupacji i życie swojej rodziny pod okupacją.

Na wystawie artystka próbuje ukazać różne strony okupacji: polityczną (wszystko, co można zobaczyć w wiadomościach lub na miejscowych grupach informacyjnych, technikę wojskową,

wprowadzanie „ruskiego miru”) i codzienność (która przedstawia codzienne życie ludzi, ich przyzwyczajenia, zasady, przystosowanie się do nowych okoliczności i warunków).

Victoria Rozentsveih (Nowa Kachowka, obwód chersoński) to ukraińska artystka zajmująca się technikami graficznymi, uzupełniając je w razie potrzeby technologiami cyfrowymi. Pracuje i bada tematykę miasta, urbanistyki, interakcji człowieka z miastem, radzieckiej architektury i przeszłości oraz ich interakcji ze współczesnym światem i społeczeństwem.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Lublin. Wystawa Wioletty Olijnyk „Bracia”/”Braty”

Do 22 października w Lublinie w Galerii Labirynt 2 pod adresem ul. Grodzka 3 można oglądać wystawę  Wioletty Olijnyk „Bracia”, stworzonej na podstawie perfomance pod tym samym tytułem, który artystka zorganizowała w tej galerii w dniach 22-24 września. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Przez trzy dni artystka tkała koszulę z pokrzywy. Było to nawiązanie do historii o zaczarowanych braciach, którzy zamienili się w ptaki i których uratować może jedynie ich siostra, która musi utkać koszulę dla każdego z braci. „Ta akcja uświadamia nam, jak wiele osób – bliskich, przyjaciół, sióstr i braci – czeka, aż zostanie zdjęta klątwa wojny i wszyscy będą mogli bezpiecznie wrócić do domu” – czytamy w opisie wystawy.

Oprócz gotowej koszuli, w galerii można zobaczyć zapis wideo występu oraz zdjęcia braci i sióstr rozdzielonych przez wojnę. Wystawę uzupełnia praca Żanny Kadyrowej pt. „Palianycia”.

Więcej o nagraniach pod linkiem.

Toruń. Wystawa ukraińskich artystów „Załoga. Sztuka Ukrainy w czasach wojny”

Do 29 października 2023 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie otwarta wspólna wystawa 20 współczesnych ukraińskich artystów: „Załoga. Sztuka Ukrainy w czasie wojny’.

„Projekt „Załoga” zgromadził artystów, którzy przyczynili się do wzmocnienia ducha narodu ukraińskiego. Większość prezentowanych prac powstała w ciągu ostatniego roku, pomimo zniszczeń i chaosu, niepokoju i strachu. Pierwsza prezentacja projektu w Charkowie odbyła się po zmasowanym ataku rakietowym, kiedy miasto nie miało ogrzewania, elektryczności, wody. (…)  Nazwa projektu odnosi się do terminologii wojskowej, mówi zjednoczeniu ludzi we wspólnym celu, gdzie każda jednostka jest niezbędna, gdzie każda jednostka jest częścią całości.” – wyjaśnia kuratorka wystawy Natalia Iwanowa, dyrektorka Galerii Yermilov Center w Charkowie.

Więcej informacji o wystawie pod linkiem.

A.V.