Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon

0

5. Ukraina! Festiwal Filmowy potrwa w Warszawie od 21 do 25 października. Od 2 do 9 listopada filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne w sieci. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii pokazywane podczas piątej odsłony festiwalu.

Tegoroczne wydarzenie otworzy najnowszy film Olega Sencowa „Numery”. To historia grupy ludzi żyjących w systemie totalitarnym. Bohaterowie nie mają imion, są oznaczeni cyframi. Żyją według ścisłych zasad, na przykład jedzą tylko wtedy, gdy wszyscy biegają wokół stołu do ping ponga. Mężczyźni i kobiety są rozdzielani w nocy. Nad przestrzeganiem zasad czuwa władca – Zero. Z czasem w bohaterach narasta potrzeba buntu.

Realizacja tego filmu była dla mnie ciekawym doświadczeniem – pracowałem nad nim zdalnie, za pomocą listów wysyłanych z więzienia. To mój manifest – podkreślił Sencow. Film na podstawie sztuki własnego autorstwa wyreżyserował zza krat rosyjskiego łagru.

Od pierwszej edycji organizatorzy festiwalu zwracali uwagę publiczności na trudną sytuację reżysera, a także zachęcali do wsparcia kampanii na rzecz jego uwolnienia. W ramach poprzednich odsłon festiwalu pokazane zostały filmy “Gracz” w reżyserii Sencowa oraz film dokumentalny „Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow“ Askolda Kurova, który zdobył nagrodę publiczności w 2017 r. Sencow był wspierany przez europejskie środowisko filmowe, które walczyło o jego uwolnienie. 7 września 2019 roku podczas wymiany więźniów został uwolniony i wrócił do domu.

 

W programie znajdzie się szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak zajęcia dla dzieci, debaty, wystawa fotografii ukraińskich artystów oraz spotkania z ukraińskimi twórcami filmowymi oraz projekcja niemego filmu Ziemia Ołeksandra Dowżenko z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Bastarda Trio. Z okazji jubileuszu przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności w ubiegłych latach.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi „Do domu” – zwycięzcę czwartej odsłony festiwalu. Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

 

W ostatnich latach festiwal filmowy Ukraina! stał się rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy, a od zeszłego roku również Lublina. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówi dyrektor festiwalu, Beata Bierońska-Lach.

 

 

Ukraina! Festiwal Filmowy

Warszawa: 21-25 października (Kino Iluzjon)

Online: 2-9 listopada

Lublin: 4-6 grudnia (Centrum Kultury w Lublinie)

 

 

poland.mfa.gov.ua

Share.