W Warszawie otwarto największą wystawę ukraińskiej sztuki, która jest reakcją na rosyjską agresję w Ukrainie. FOTO – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

W Warszawie otwarto największą wystawę ukraińskiej sztuki, która jest reakcją na rosyjską agresję w Ukrainie. FOTO

25 listopada 2022
W Warszawie otwarto największą wystawę ukraińskiej sztuki, która jest reakcją na rosyjską agresję w Ukrainie. FOTO

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarto wystawę czasową „Ukraina. Pod innym niebem”. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która ukazuje reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Na wystawie zaprezentowano ponad dwieście prac trzydziestu dwóch  artystek i artystów.

Tytuł wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”, której wernisaż  odbył się 4 listopada w Warszawie, przypomina zwiedzającym o tym, że niebo nad Ukrainą stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia. „Dzieła artystów, które przedstawiono na wystawie, ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i próbują przebić się do sumienia  światowej społeczności”, – czytamy na stronie wydarzenia. Na plakacie wystawy przedstawiono pracę artysty – dokumentalisty Romana Borduna z serii „Zostawmy to na lepsze czasy” – zdjęcie mieszkania w Irpiniu po obstrzale artyleryjskim.

Na wystawie zaprezentowano między innymi instalację Julii Zacharowej „Zasada dwóch ścian”. Artystka tak opowiada w swej pracy:  – Moja babcia zawsze mówiła: „Najważniejsze żeby nie było wojny”. Jej słowa wydawały się jakąś powtarzalną mantrą. Byłam przekonana, że mówi o czymś niemożliwym. 24 lutego, gdy o 4:30 w moim mieszkaniu w Kijowie obudził mnie dźwięk wybuchu, zrozumiałam wreszcie o co jej chodziło. Szukając niezawodnego schronienia we własnym mieszkaniu, dowiedziałam się o regule dwóch ścian, zgodnie z którą  podczas rakietowego obstrzału należy schować się w pokoju, który nie przylega do zewnętrznej ściany budynku. Pierwsza ściana może zostać zniszczona od uderzenia, a druga uchroni od wszelkich ułamków i tłuczonego szkła. Obecnie, gdy mnie i mój dom dzielą tysiące ścian i tysiące ruin, śmierć i łzy, słowa mojej babci przez cały czas rozbrzmiewają w mej pamięci”.

Wśród eksponatów są prace Oleksija Saja z serii Bombed. To wyobrażenie na stalowych arkuszach pejzaży Ukrainy pokiereszowanej wojną. Tworzy je od 2014 roku do dnia dzisiejszego, wykorzystując swe poprzednie prace. „Spiłowywałem warstwę pokojowych obrazków z moich prac, widziałem, jak znika naiwne życie w pokoju. Tworzyłem pejzaże – konkretne miejsca, działki na polach sąsiadujące ze strefami przemysłowymi, węzły kolejowe, skrzyżowania. Pozostały po nich plamiaste abstrakcje, rozjeżdżone przez pojazdy gąsienicowe krzywe ślady. Wszystko pokrywały okrągłe dziureczki różnych rozmiarów. Ziemia była nie do poznania. Ale ludzie, którzy mieszkali obok – poznawali. To napawało mnie największym lękiem” – opowiadał Ołeksij.

W ramach wystawy przedstawiono także instalację „Zastrzel się” charkowskiego rzeźbiarza Dmytra Iwa. Praca powstała w maju, w Kijowie na bulwarze Tarasa Szewczenki.

Na wystawie zaprezentowano także prace Ołeksija Furmana, Danyła Mowczana, Piotra Armianowskiego i Mychajła Żarżajło, Jurija Bolsy, Tarasa Byczka, Bohdany Dawydiuk, Etchingroom1 (Anny Chodkowoji, Chrystyny Jarosz) oraz innych. Na wystawie można zobaczyć łącznie dwieście prac, które stworzyło 32 artystek i artystów.

Wystawa będzie czynna do 12 marca 2023 roku.

Źródłó: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (foto – Daniel Czarnocki), Ambasada Ukrainy w RPУкраїнський свідок, the-village.com.ua