Podróże do krajów, do których nie potrzebujecie wizy - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Podróże do krajów, do których nie potrzebujecie wizy

0

W galopujących grudniowych dniach, gdy już wkrótce Nowy Rok i Boże Narodzenie, większość osób jest zajęta przedświątecznymi sprawami.

W tym czasie staramy się robić podsumowanie minionego roku, a możliwe, że ktoś robi plany i na nadchodzący. Do tych planów często włączamy także wyjazdy do miejsc, w których jeszcze nie byliśmy. Do większości państw obywatele Ukrainy potrzebują nadal wizy, ale są też przyjemne niespodzianki – są kraje, do których odwiedzenia wypełnienie tej formalności naszym rodakom już nie jest potrzebne.  

Wśród takich europejskich krajów są Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia (w okresie letnim), Serbia i Czarnogóra. Zgodnie z wynikami najnowszego raportu Komisji Europejskiej do Spraw Turystyki, Serbia zajmuje czwarte miejsce pod względem wzrostu liczby turystów odwiedzających ten kraju, w porównaniu do roku poprzedniego (prawie o 13%).   

Dzięki umiarkowanemu klimatowi oraz pięknej przyrodzie, tamtejsze kurorty uważane są za jedne z najlepszych w Europie pod względem leczniczo-uzdrowiskowym. W Serbii odbywa się wiele imprez i festiwali (jednym  z nich jest muzyczny festiwal „Exit”). Turystów wabi możliwość uprawiania raftingu, wędkarstwa, są górskie kurorty oraz liczne turnusy do spa. 

Wielbicielom odpoczynku na plaży do gustu przypadnie Albania. Z powodu wieloletniej izolacji dosyć mało osób odkryło tę śródziemnomorską perłę. Albania może fascynować swym kulturalnym dziedzictwem, kanionami i atrakcyjnymi plażami. Przyciągać może także to, że ceny są tu bardziej niż umiarkowane, a można dla siebie odkryć wiele – zabytki architektury miejskiej, pozostałości zamków i fortec. 

Inny ciepły kraj, o jakim warto przypomnieć i do którego nie potrzebna jest wiza to Turcja. Kraj, który połączył Wschód i Zachód, w którym dostrzegamy całkowity eklektyzm kultur, stylów i smaków wabiącego Wschodu i dawną kulturę Zachodu, wcieloną w architekturze i zabytkach. To kraj termalnych źródeł, plaż, monasterów Kapadocji. To niezapomniany Stambuł z Błękitnym Meczetem i pałacem Topkapi oraz mnogością starych uliczek, poplątanych niczym ludzie losy. 

Do „bezwizowych kierunków” zalicza się także takie kraje jak Azerbejdżan, Białoruś, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan. Wśród Ukraińców coraz popularniejszą staje się Gruzja – kraj bratniego narodu, w którym nas naprawdę lubią i wzruszają swą gościnnością. To kraj niesamowitych miasteczek, starodawnych świątyń i monasterów,  tysiącletniej kultury. Nie można pozostawać obojętnym wobec gruzińskiej kuchni, której specjały zawsze będą przypominać i niesamowitej podróży. 

Do bardziej egzotycznych kierunków należy Brazylia. Warto przypomnieć, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 i Olimpiada w Rio de Janeiro w 2016 roku pozytywnie wpłynęły na rozwój infrastruktury w tym kraju. Innym bezwizowym kierunkiem jest Hong Kong. To specjalny region administracyjny Chin, znajdujący się na wielu wyspach i półwyspach Morza  Południowochińskiego. Jest uznawane za trzecie najlepsze centrum finansowe świata, w którym bez wiz można przebywać przez 14 dni. 

Do listy egzotycznych krajów, do których nie będziemy potrzebować wiz, wchodzi wiele krajów Ameryki Środkowej: Barbados, Haiti, Gwatemala, Honduras, Republika Dominikany, Kostaryka, Meksyk, Jamajka. Pełną listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, gdzie szczegółowo opisano wizowe zasady każdego kraju świata. 

Życzymy udanych przyszłych podróży i niech nowy rok podaruje Państwu wiele ciekawych wrażeń!  

Iryna POLETS

Share.