„Chcemy podziękować naszym europejskim przyjaciołom”.  W Kijowie pojawiły się bilbordy z fotografiami polskich polityków  – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

„Chcemy podziękować naszym europejskim przyjaciołom”.  W Kijowie pojawiły się bilbordy z fotografiami polskich polityków 

18 marca 2023
„Chcemy podziękować naszym europejskim przyjaciołom”.  W Kijowie pojawiły się bilbordy z fotografiami polskich polityków 

Niedawno w centrum Kijowa pojawiły się billboardy ze zdjęciami przywódców Polski, Czech i Słowenii. W ten sposób firma reklamowa, która jest organizatorem akcji, chce przypomnieć o pierwszej wizycie europejskich przywódców w Kijowie wiosną 2022 roku i podziękować im za wsparcie dla Ukrainy

Billboardy z napisem: „Pamiętamy. 15 marca 2022. Pierwsza wizyta zagranicznych przywódców w Kijowie” można zobaczyć na centralnych ulicach stolicy Ukrainy, między innymi na Chreszczatyku, ul. Hruszewskiego, Bulwarze Szewczenki i Alei Peremohy. Przedstawiają premiera Polski Mateusza Morawieckiego, szefa rządzącej w Polsce partii Jarosława Kaczyńskiego, premiera Czech Petra Fialę, a także ówczesnego premiera Słowenii Janeza Janšę.

Kijów. Foto: Oksana Kuzmenko

Organizatorem akcji jest agencja reklamowa Univest. Firma działa w Ukrainie od 1994 roku, a wraz z początkiem inwazji rosyjskiej na pełną skalę zaczęła pomagać na swój sposób: drukowała siatki kamuflażowe, flagi, oznaczenia karetek pogotowia. Firma zaczęła też drukować i umieszczać w miastach Ukrainy billboardy z podziękowaniami dla Sił Zbrojnych Ukrainy, z motywacyjnymi  cytatami czy apelami do Rosjan.

Dyrektor firmy Wiktor Naryński opowiada, że chcieli zrobić coś z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji i stąd pomysł, żeby podziękować europejskim politykom, którzy jako pierwsi rok temu odwiedzili Kijów.

«Wszyscy czekaliśmy i liczyliśmy na pomoc krajów europejskich. Każde wsparcie było mile widziane. A najbliżsi sąsiedzi zaangażowali się od pierwszych dni – przyjęli miliony uchodźców, wysłali towary humanitarne, jako pierwsi mówili o konieczności udzielenia potężnej pomocy militarnej. Najważniejsze było jednak wsparcie moralne. A przywódcy Polski, Czech i Słowenii jako pierwsi osobiście przybyli do Kijowa 15 marca, aby wesprzeć naszego Prezydenta, rząd i naród. To było wtedy najważniejsze, Kijów był miastem frontowym” – opowiada Wiktor Naryński w wywiadzie dla  wPolityce.pl.

Niewykluczone, że billboardy z podziękowaniami dla polskich przywódców widział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego ostatniego pobytu w Kijowie 24 lutego 2023 roku. Pojawienie się billboardów na swych portalach społecznościowych komentowali też inni polscy politycy.

„Centrum Kijowa dziękuje Ukraińcom za pierwszą wizytę zagranicznych przywódców odważnej Europy w częściowo otoczonym przez Rosjan Kijowie. Dziś wszyscy odwiedzają stolicę Ukrainy, ale wtedy nie było tak wielu odważnych ludzi. Ale Polska jest liderem pomocy od samego początku!” – napisał na Twitterze minister i członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.

А.W.