Pokaz filmu No-One w Warszawie

0

29 listopada o godz. 17:00 w Kinotece odbędzie się zamknięcie Fusion International Festivals – East Europe Film Festival, Warsaw Edition. Filmem zamknięcia jest ukraińsko-izraelska prdukcja „NO-ONE” w reżyserii Lwa Prudkina i Władimira Prudkina. Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Obowiązkowa jest bezpłatna rezerwacja miejsc pod mailem: [email protected]

Film będzie wyświetlany w języku rosyjskim z polskimi oraz angielskimi napisami.

Już od pierwszych scen może wydawać się, że film jest oparty na wydarzeniach z sierpnia 1991 roku, czasie, w którym powstał Pucz moskiewski, czyli próba powstrzymania rozpadu systemu komunistycznego, a potężny Związek Radziecki rozpadł się w ciągu trzech dni jak domek z kart. Stopniowo jednak staje się oczywistym fakt, że twórcy nie analizują minionej epoki. Polityka służy jedynie za tło dla dramatycznych wydarzeń, które mają miejsce w rządowej willi na Krymie.

Dodatkowym wątkiem jest znajdujący się w samym centrum opowieści dramat miłosny, w który uwikłani są wyrafinowany generał Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR (grany przez Wiaczesława Żołobowa, weterana Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego), jego żona, ceniona aktorka (wybitna rola Natalii Wdowiny), jego siostrzeniec wraz z pochodzącą z bogatej rodziny koleżanką ze studiów (Georgij Marczenko i Jelizawieta Bojarska) oraz krymski ratownik morski (Dmytro Sowa).

Można się domyślić, że i historia miłosna nie jest tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka. W obu przypadkach twórcy oferują nam mistyfikację – niezależnie od tego, czy mówimy o dramacie politycznym czy romansie. W relacjach pomiędzy bohaterami nie ma miejsca na miłość, a polityka ich nie interesuje. Podobnie jak w sierpniu 1991 roku imperium radzieckie balansowało na krawędzi powrotu do hermetycznej totalitarnej potęgi elit partyjnych i wojny wszystkich przeciwko wszystkim, film balansuje na krawędzi różnych gatunków: dramatu, fantasmagorii, tajemniczej zabawy i wysokiej tragedii.

Więcej informacji na wydarzeniu w facebook

Share.