Polscy obrońcy praw człowieka ostrzegają, dbajcie o bezpieczeństwo na granicy – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Polscy obrońcy praw człowieka ostrzegają, dbajcie o bezpieczeństwo na granicy

1 marca 2022
Polscy obrońcy praw człowieka ostrzegają, dbajcie o bezpieczeństwo na granicy

Fundacja Feminoteka przygotowała porady dla osób wjeżdżających na terytorium Polski oraz udzielających pomocy w tym kraju. Mówią, że już są pierwsze sygnały podejrzanych działań, doniesienia o kradzieżach i atakach na ludzi. Zastrzegają Ukrainek i Ukraińców rezygnować z pomocy, jeśli osoba, która oferuje pomóc, nie zgodzi się na to żeby jej zrobili zdjęcie.


Wiemy, że jest mnóstwo wspaniałych osób, które pomagają. Ale! Pojawiły się już pierwsze doniesienia o napaściach i kradzieżach na osoby uciekające z Ukrainy. Słychać też informacje o podejrzanych mężczyznach interesujących się młodymi Ukrainkami.

Dla osob pomagających w Polsce: Dbajmy o bezpieczeństwo osób uciekających przed wojną. Dla ich bezpieczeństwa pozwólmy sobie zrobić zdjęcie z prawem jazdy, tak aby wiedziały do kogo wsiadają do samochodu oraz aby mógłby wysłać to zdjęcie bliskim. Pamiętajmy o tym, aby ukryć dane inne niż imię i nazwisko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

Dla osób uciekających z Ukrainy: Jeśli decydujesz się skorzystać z transportu osoby, której nie znasz, poproś o to, żeby zrobić jej zdjęcie z prawem jazdy. W ten sposób poznasz tożsamość osoby, która zaoferowała Ci pomoc. Wyślij to zdjęcie bliskim.

Jeśli ktoś, kogo nie znasz, oferuje ci transport z granicy, poproś, by zrobić tej osobie zdjęcie z prawem jazdy. Wyślij to zdjęcie bliskim.

Jeśli oferujesz osobom z Ukrainy transport zrób sobie zdjęcie z prawem jazdy, tak żeby mogły je wysłać bliskim

Jeśli osoba oferująca pomoc nie zgodzi się na to, zrezygnuj z takiej pomocy!