Polskich Tatarów zjednoczyła idea - Krym w składzie Ukrainy - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Polskich Tatarów zjednoczyła idea – Krym w składzie Ukrainy

0

W Gdańsku utworzono Komitet Polityczny Krymskich Tatarów na Obczyźnie

W sytuacji agresji Rosyjskiej Federacji w stosunku do Ukrainy i bezprawnej aneksji Krymu, a także ze względu na brak możliwości bezpośrednich kontaktów z Medżlisem Narodu Krymsko-Tatarskiego i jego reprezentantami, przedstawicielstwo Medżlisu w Polsce tworzy Komitet Polityczny Krymskich Tatarów na Obczyźnie – głosi się w oświadczeniu nowej organizacji. Na czele, utworzonego w Gdańsku, dziesięcioosobowego Komitetu stanął pełnomocny przedstawiciel Medżlisu Krymskich Tatarów w Polsce, politolog, publicysta, profesor Selim Chazbijewicz.

– Wcześniej czy później Rosjanie pójdą z Krymu. Może to być długotrwały proces, który potrwa 5-10 lat, ale w rezultacie Krym nie będzie rosyjski – powiedział w dziennikarzom w Narodowym Centrum Kultury Tatarów RP profesor Chazbijewicz. Wysłowił także pogląd, że ukraińskie władze pogodzą się z pragnieniem krymskich Tatarów, którzy zamieszkują półwysep, do autonomii.

– Są przecież najbardziej lojalną wobec ukraińskiego państwa grupą na terytorium Krymu, – dodał kierownik powołanego do życia Komitetu. 

Należą do niego, przede wszystkim, przedstawiciele Narodowym Centrum Kultury Tatarów RP, polscy Tatarzy i emigranci z Krymu, a liczba członków to około 50 osób. Założyciele Komitetu Politycznego Krymskich Tatarów na Obczyźnie zapraszają do swej organizacji Polaków, którym nie jest obojętny los krymskich Tatarów. Komitet będzie wyrazicielem opinii w Polsce i Unii Europejskiej, między innymi, za pomocą listów, petycji, pikiet, monitorowania praw człowieka na Krymie. Będzie także udzielał pomocy finansowej krymskim Tatarom.   

Pod koniec kwietnia, Komitet Polityczny Krymskich Tatarów na Obczyźnie wydał oświadczenie w sprawie wydania przez władze Rosji zakazu wjazdu na jej terytorium deputowanemu z ramienia partii „Bat’kiwszczyna”, liderowi krymskich Tatarów, dysydencie Mustafie Dżemilewu. Członkowie Komitetu zwracają się do polityków z całego świata o interwencję w sprawie pogwałcenia praw człowieka przez rosyjski reżim, który okupuje Krym. Nawołują także  mass media do nagłaśniania faktów rosyjskiej swawoli i praktyk nie stosowanych w cywilizowanym świecie.   

Wołodymyr PRIADKO

Foto: Pełnomocny przedstawiciel Medżlisu Krymskich Tatarów w Polsce, politolog, publicysta, profesor Selim Chazbijewicz (TVP Gdańsk).  

Share.