Praca dla studenta w Polsce: najlepsze internetowe portale, za pomocą których można znaleźć wymarzoną pracę – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Praca dla studenta w Polsce: najlepsze internetowe portale, za pomocą których można znaleźć wymarzoną pracę

18 czerwca 2015
Praca dla studenta w Polsce: najlepsze internetowe portale, za pomocą których można znaleźć wymarzoną pracę

Z problemem poszukiwania pracy zetknął się chyba każdy cudzoziemiec, który przyjeżdża do Polski. Biorąc pod uwagę trudną sytuację ekonomiczną w ojczyźnie, ukraińscy studenci uczący się na polskich uczelniach nie mogą liczyć na pomoc z domu i coraz częściej szukają dorywczej lub stałej pracy na miejscu. „Nasz Wybór” zebrał najlepsze internetowe portale, za pomocą których można znaleźć wymarzoną pracę.   

Najbardziej popularną stroną z ogłoszeniami jest pracuj.pl. Można tu znaleźć pracę, poprzez przefiltrowanie ogłoszeń w oparciu o różne kryteria: lokalizacji, kategorii, form zatrudnienia i innych. Za pomocą strony można także nauczyć się pisać prawidłowe CV oraz listy motywacyjne, wyliczyć wynagrodzenie netto, a także przejść test kompetencyjny. Zamieszczenie ogłoszenia jest płatne, ponieważ na tej stronie znajdziecie sprawdzone oferty od poważnych pracodawców. Podobnie działa portal praca.pl. – mniej popularny i, zazwyczaj, zamieszczone tam ogłoszenia dublują się z tymi z poprzedniego.

Portal gumtree.pl to ogłoszenia „o wszystkim na świecie”. W jego ofercie są także rozdziały z ofertami pracy. Zamieszczenie ogłoszenia jest bezpłatne, dlatego propozycji jest tu zawsze najwięcej – to plus. Minus – niesprawdzeni pracodawcy. Znaczącym udogodnieniem jest możliwość wyboru lokalizacji. Na przykład, jeśli szukacie pracy w Warszawie – możecie zaznaczyć także dzielnicę miasta, w której chcielibyście pracować, na przykład – Mokotów.

Strona z ofertami pracy znajduje się także na portalu informacyjnym Gazeta.pl, po wybraniu którego, automatycznie trafiamy na stronę gazetapraca.pl. Można tu nie tylko szukać ofert, ale także przeczytać świeże informacje z rynku pracy i skorzystać z poradnika. Oprócz tego, w celu uproszczenia poszukiwania, strona posiada oddzielne podrozdziały, takie jak „praca dla studenta” oraz „praca za granicą”. Podobnie działa biznesowy portal Money.pl, który ma oferty pracy na podstronie praca.money.pl.

Jeśli jesteście studentami i szukacie pracy, którą można byłoby łączyć z nauką lub jesteście świeżymi absolwentami bez doświadczenia zawodowego – zajrzyjcie na strony z ofertami na portalach dlastudenta.pl i absolvent.pl.

Osoby, które mają jasno określone branże, w których chcą pracować mogą szukać pracy poprzez wyspecjalizowane portale.  Na przykład, osoby, które pragną pracować w „trzecim sektorze” lub organizacjach pozarządowych, największą liczbę wyspecjalizowanych ofert znajdą na ngo.pl. Organizacje te zajmują się różnorodnymi dziedzinami – od sztuki, oświaty i ekologii po obronę praw człowieka, mniejszości seksualnych, pomocy niepełnosprawnym, dziennikarstwem czy nawet polityką. Ofert należy szukać w rozdziale „Ogłoszenia”. Portal prezentuje różne formy pracy: płatną, staże, wolontariat. Na stronie z listą ofert można wybrać region lub miasto, w którym chcecie pracować.

Ponieważ konkurencja w tej sferze jest dosyć duża, ubiegająca osoba się powinna mieć dobrze napisane CV z mile widzianym doświadczeniem pracy w NGO oraz listą wszystkich realizowanych projektów. Jeśli brakuje doświadczenia i wiedzy, wówczas w poszukiwaniu płatnej pracy warto nie zapominać o możliwości zaprezentowania wiedzy zdobytej podczas stażu i wolontariatu. Zazwyczaj praca w organizacjach non profit zaczyna się od praktykowania. Należy zwrócić uwagę na fakt, że staże są bardzo często gratyfikowane. I chociaż zarobek stażysty podczas takiej współpracy jest niższy niż pracownika na etacie, ale najczęściej pracuje on kilka godzin dziennie i może świetnie łączyć pracę z nauką.

Humaniści oraz osoby, które interesują się kulturą, sztuką, historią, literaturą i chcą pracować w placówkach kulturalnych mogą szukać pracy za pośrednictwem portalu pracujwkulturze.pl, utworzonym przez Narodowe Centrum Kultury. Można tu znaleźć pracę zarówno na posadzie garderobianego w teatrze, animatora wydarzeń kulturalnych, jak i dyrektora muzeum lub pracownika Ministerstwa Kultury. Wybór ofert zawiera zarówno państwowe, jak i prywatne instytucje kultury, a także prezentuje oferty organizacji społecznych prowadzących działalność kulturalną i osób prywatnych.  Na głównej stronie znajduje się lista aktualnych ofert, zgodnie z lokalizacją i czasem przyjęcia, natomiast szczegóły oferty, zawierające warunki, obowiązki, możliwości oraz informację o wynagrodzeniu są dostępne jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Można skorzystać z wyszukiwarki wskazując nazwę oferty, miasto, wybierając rodzaj pracy oraz rodzaj instytucji kulturalnej. Oprócz tego, portal daje możliwość zamieszczenia swego CV, dołączając do niego portfolio, pliki dźwiękowe, fotograficzne i video oraz rekomendacje od uznanych autorytetów w danej sferze kultury.

Wielu ukraińskich studentów zarabia na korepetycjach, ucząc Polaków przede wszystkim języka ukraińskiego i rosyjskiego. Na stronie szukaj-lektora.pl można znaleźć ofertę do dorobienia na korepetycji albo nawet pracy w jednej ze szkół językowych. Na stronie można umieścić swe CV z ukazaną listą języków oraz opisanym doświadczeniem pracy, jeśli takowe jest. Oprócz tego, portal przedstawia ofertę zawodowego doskonalenia – zamieszcza informacje o  konferencjach i szkoleniach, informuje także o nowościach wydawniczych, które pomagają w pracy nauczyciela języka. Aby skorzystać z portalu należy się zarejestrować.

Osoby z medycznym wykształceniem powinny sprawdzić oferty na stronie pracamedycyna.pl. Można tu znaleźć ofertę stażu oraz pracy w zakładach leczniczych – od pielęgniarki po ordynatora w Polsce i za granicą.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w poszukiwaniu wymarzonej pracy, bo przecież – kto szuka – ten obowiązkowo znajdzie.

Julia LASZCZUK