Prezydent Polski wręczył nagrody przedstawicielom mniejszości ukraińskiej - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Prezydent Polski wręczył nagrody przedstawicielom mniejszości ukraińskiej

0

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w piątek osoby zasłużone dla współpracy polsko-ukraińskiej, m.in. członków Związku Ukraińców w Polsce. Prezydent dziękował za wysiłek na rzecz wspólnoty ukraińskiej w Polsce i budowania sympatii polsko-ukraińskiej.

Bronisław Komorowski podkreślił, że “to tak często się nie zdarza, by wyróżnić mniejszość mieszkającą we wspólnej ojczyźnie”.

– Relacje polsko-ukraińskie miały swoje niesłychanie bolesne chwile, ale w ramach wolności odzyskanej przez Polskę i przez Ukrainę, budujemy konsekwentnie wizję państwa, gdzie jest miejsce na różnorodność, na szacunek dla odmiennych kultur, języków i religii – powiedział prezydent.

Zdjęcie: Paweł Łoza

Zdjęcie: Paweł Łoza

– Staramy się budować to nie tylko „od góry”, ale i „od dołu”, nie tylko przez system prawa, zaangażowanie władz, ale również przez (…) wysiłek osób, które pracując na rzecz własnej społeczności, własnej odrębności narodowej, pracują także na rzecz konkretnej wizji Polski, w której jest miejsce na różnorodność, sympatię i współpracę – dodał Bronisław Komorowski.

Przypomniał o wsparciu Polski dla niepodległości Ukrainy i jej trudnej drogi ku światu zachodniemu.

Bronisław Komorowski podziękował odznaczonym m.in. za wysiłek na rzecz wspólnoty ukraińskiej w Polsce, a także rzecz budowania współpracy i sympatii polsko-ukraińskiej. – Mamy wspólną ojczyznę, która będzie lepsza lub gorsza, w zależności od tego, ile włożymy wysiłku i serca w budowanie konkretnego kształtu społeczeństwa i państwa polskiego – powiedział prezydent.

Zdjęcie: Radio Svoboda

Zdjęcie: Radio Svoboda

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej, za osiągnięcia w działalności społecznej i pracy zawodowej
KRZYŻEM OFICERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Aleksander KOLAŃCZUK
KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Jerzy REJT

Katarzyna SIROCKA

Piotr TYMA

Stefan ZABROWARNY

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 Igor SALAMON
 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 Irena BUDZYŃSKA

Stefania ŁAJKOSZ

Stefan MIGUS

Marek SYRNYK.

 

prezydent.pl

Share.