„Samotność niszczy”. Zamki ukraińskie zarejestrowały się na portale randkowym

0

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

14 sierpnia 2019 roku w aplikacji randkowej Tinder pojawiły się 12 niezwyczajnych profili. Wśród dziewczyn i chłopaków, którzy szukają sobie partnerów, pojawiły się samotne Zamki. „Samotność niszczy”, – twierdzą oni. Akurat dlatego znalazły się w miejscu, w którym ludzie są maksymalnie otwarci na nowe znajomości.

„Już powyżej 100 lat jestem sam, od dawna marzę o tym by kogoś poznać, by opowiedzieć swoją historię, zaprosić kolegów na imprezę albo nawet zorganizować jakiś festiwal… czy po prostu być obok siebie i patrzeć na zachodzące słońce,” – opowiada o sobie jeden z zarejestrowanych na portalu randkowym zamków.

„Singel szuka muzę” – to projekt ukraińskiej fundacji „12 Vartovykh”, która podjęła się wyzwania by znaleźć finanse na odbudowę 12 ukraińskich zamków. Każdy z tych zamków jest ważną częścią historii Europy oraz Ukrainy (najstarszy był zbudowany w XI wieku). Mieszkali tam króle oraz grafy, decydowano tam o losach państw europejskich, zbierano wartościowe biblioteki oraz kolekcje sztuki. Obecnie każdy z tych Zamków jest zapomniany. Według oceny ekspertów, jeżeli nie zaczniemy działać, Zamkom zostało najwyżej 60 lat przed całkowitym zniszczeniem.

Tylko za jedną dobę Zamki otrzymali 250 polubień profilu, użytkowniki są zdzienieni, zainteresowani, dużo pytają.

Projekt „12 Vartovykh” powstał jako inicjatywa społeczna, której celem jest popularyzacja koncesji, troski o niemal zniszczone dziedzictwo kulturowe oraz pomóc 12 zamkom Ukrainy. Tworzący ten projekt ludzie mają na celu zmianę podejścia do zachowania pamiątek dziedzictwa kulturowego, powstrzymanie niszczenia zamków oraz rozpowszechnienie informacji o tym problemie na całym świecie. W ramach projektu są prowadzone prace nad poszukiwaniem materiałów archiwalnych i bezpośrednim wsparciem dla zamków i pałaców (np. rekonstrukcja części zespołu architektonicznego pałacu Szariwka we współpracy z  firmą niemiecką). Trwają również inne prace codzienne, które spowalniają proces niszczenia, m.in. sprzątanie zamków, konserwacja okien i dachów itp na zasadzie wolontariatu. W sierpniu 2019 roku utworzono fundusz charytatywny o tej samej nazwie w oparciu o projekt „12 Vartovykh”, którego celem jest usystematyzowanie pracy nad zamkami. Autorką projektu jest ukraińska podróżniczka Łała Tarapakina – autorka kilku przewodników po Ukrainie i projektu ekspedycyjnego „Znaleziono w Ukrainie”.

Share.