Сharytatywny Maraton Filmowy CinemaAid Ukraine – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Сharytatywny Maraton Filmowy CinemaAid Ukraine

8 kwietnia 2022
Сharytatywny Maraton Filmowy CinemaAid Ukraine

Ukraińska Państwowa Agencja Filmowa, Ukraina! Festiwal Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki zapraszają na Charytatywny Maraton Filmowy CinemaAid Ukraine pod patronatem Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.


W ramach wydarzenia, w dniach 9-10 kwietnia 2022 r. w warszawskiej Kinotece odbędą się specjalne pokazy filmów ukraińskich. Wybrane filmy zostaną udostępnione także online na platformie mojeekino.pl

Widzowie zobaczą aż 8 ukraińskich produkcji, a środki z pokazów zostaną przekazane na trzy obszary wsparcia dla Ukrainy: Fundację Come Back Alive, wsparcie przemysłu filmowego w kraju w czasie wojny oraz pomoc dla poszkodowanych twórców filmowych i ich rodzin.

W programie  znalazł się film „Atlantyda” – kandydat do Oscara 2020 oraz zwycięzca Odesa International Film Festival, największego ukraińskiego festiwalu filmowego. To dystopijna opowieść o Siergieju, żołnierzu zamieszkującym na wschodzie Ukrainy w niedalekiej przyszłości. Bohater, zmagający się z zespołem stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć.

Atlantyda, fot. materiały prasowe

Największym problemem Donbasu po wojnie z Rosją z 2014 roku nie jest degradacja gospodarcza, ale katastrofa ekologiczna. Setki kopalni, z których wcześniej wypompowywano wodę, są teraz opuszczone i zalane. Zatruta woda dostaje się z nich do studni i rzek. Po kilku latach w tym regionie nie będzie wody pitnej, a Donbas zamieni się w martwą pustynię, taką jak Czarnobyl. Mój film opowiada o tej katastrofie – mówi reżyser, Walentyn Wasjanowicz.

Moja wojna w reżyserii Maszy Kondakowej to laureat nagrody publiczności ostatniej, 6. edycji Ukraina Festiwalu Filmowego.

Odkąd Rosja i prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku wojnę na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku agresji zbrojnej Rosji w Donbasie. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

Moja wojna, fot. materiały prasowe

Podczas pokazu specjalnego filmu Moja wojna organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych na platformie mojeekino.pl w dniach 25-27 lutego, udało zebrać się kwotę 21 tys. 375 zł, która została przeznaczona na pomoc Ukraińcom.

Kolejnym tytułem, który jest pokazywany w ramach pokazów specjalnych, jest U311 Czerkasy Tymura Jaszczenki. Film przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach historię ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca.

W ramach  pokazów CinemaAid Ukraine można oglądać też Złe drogi w reżyserii Natalii Worożbyt. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara.

Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarka jest przetrzymywana w niewoli i brutalnie atakowana. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy.

Złe drogi, fot. materiały prasowe

Kolejnym tytułem zasługującym na uwagę jest dramat sportowy w reżyserii Tarasa Drona pod tytułem Z zawiązanymi oczami. Wojna na Donbasie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka. Dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Jest młoda i chciałaby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Chce uciec od wszystkiego, co stare i znane. Wtedy matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa. Jest w nim informacja, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie… Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje.

Film zwyciężył w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku oraz zdobył Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie.  

W ramach charytatywnych pokazów zaprezentowany zostanie również zwycięzca czwartej odsłony Ukraina! Festiwal Filmowy – film Narimana Alieva Do domu. To świetnie przyjęty na Festival de Cannes ukraiński kandydat do Oscara i laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie. Krymski Tatar Mustafa stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

Przewodnik to wzruszająca historia wędrówki niewidomego kobziarza i osieroconego amerykańskiego chłopca po drogach Ukrainy lat 30-tych ubiegłego wieku. Amerykański inżynier Michael Shamrock przyjeżdża do Charkowa, wraz z dziesięcioletnim synem, by pomóc w budowie pierwszej sowieckiej fabryki traktorów. Amerykanin ginie w tragicznych okolicznościach, a jego syna z rąk oprawców ratuje niewidomy kobziarz…

Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką Iriną Saniną i kostiumografką Galą Otenko-Górską.

Przewodnik, fot. materiały prasowe

Szczedryk to trudna, wielowarstwowa opowieść, w której autorzy starają się pokazać, że wojna jest najstraszniejszym wynalazkiem ludzkości. Wraz z autorką scenariusza Ksenią Zastavską wyrażają swój protest przeciwko wojnie w imieniu polskich, żydowskich i ukraińskich kobiet, które znalazły się w wirze najbardziej brutalnej i straszliwej katastrofy ludzkiej XX wieku. Obraz opowiada o tym, jak dzieci pozbawione rodziców przez represyjne reżimy ZSRR i III Rzeszy znalazły się na skraju zderzenia imperiów, ślepego zaułka okupacji i pułapki II wojny światowej. Dzieci znajdujące się w niekorzystnej sytuacji są przyjmowane przez nauczycielkę śpiewu Sofię. Chroni ich i własną córkę – naiwną, łagodną Jarosławę, która przede wszystkim starała się pogodzić świat czarującą melodią „Szczedryka”. Ta ukraińska harmonia naiwności dziecka z odpornością matki daje jest promykiem światła w rzeczywistości pogrążonej w zupełnym mroku niemieckiego i sowieckiego zniewolenia.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z drugą reżyserką i aktorką Anastazją Atamanczuk oraz aktorami Tomkiem Sobczakiem i Poliną Gromovą.

Ukraina! Festiwal Filmowy od lutego organizuje specjalne pokazy filmów w całej Polsce, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie Ukraińców. Od tego czasu pokazy odbyły się już w blisko 60 polskich kinach. Wybrane filmy można oglądać także online. Od 6 kwietnia na platformie mojeekino.pl pojawi się zwycięzca pierwszej edycji festiwalu – film “Gniazdo turkawki” oraz ukraiński kandydat do Oscara 2019 i laureat czwartej odsłony festiwalu –”Do domu” Narimana Alieva.

 

Charytatywny Maraton Filmowy CinemaAid Ukraine to cykl pokazów ukraińskiego kina za granicą na rzecz wsparcia Ukrainy. Został on zainicjowany przez Państwową Agencję Ukraińską ds. Kinematografii wraz z Ukraińską Akademią Filmową, Stowarzyszeniem Watch Ukrainian, Ukraińskim Stowarzyszeniem Filmowym, UkrKinoFest, organizacją pozarządową Związek Przedsiębiorców Telewizyjnych i Filmowych, organizacją pozarządową Nave oraz Centrum Wreszcie Przemysły kreatywne.

 

Szczegółowy program wydarzenia i harmonogram pokazów znajduje się na stronie www.kinoteka.pl