Żółto – niebieski sierpień – ukraińskie wydarzenia w Polsce – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Żółto – niebieski sierpień – ukraińskie wydarzenia w Polsce

3 sierpnia 2023
Żółto – niebieski sierpień – ukraińskie wydarzenia w Polsce

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Redakcja „Naszego Wyboru” już tradycyjnie przygotowała zestaw ukraińskich wydarzeń, które odbędą  się w sierpniu  w Polsce. To między innymi koncerty, wystawy, spotkania i pokazy filmów. Oddzielnie przedstawiono także wydarzenia poświęcone Dniu Niepodległości Ukrainy.


Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

Warszawa. Świętowanie na Placu Zamkowym – koncert Go_A i ZAZULA

24 sierpnia o 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędą się obchody  Dnia Niepodległości Ukrainy. W ich ramach po raz pierwszy zostaną wręczone nagrody Stand With Ukraine Awards – honorujące Polaków wspierających Ukrainę w czasie wojny. Po części oficjalnej odbędzie się koncert ukraińskiego zespołu Go_A oraz polsko-ukraińskiej grupy ZAZULA. Organizatorem wydarzenia jest inicjatywa Euromajdan-Warszawa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji pod linkiem.

Warszawa. Koncert charytatywny „Wielka przyszłość Ukrainy”

W piątek 25 sierpnia w Warszawie odbędzie się charytatywny  koncert „Wielka przyszłość Ukrainy” z udziałem ukraińskich dzieci i zawodowych muzyków. W ramach koncertu planowana jest uroczysta kolacja. Bilety w cenie od 100 zł można kupić pod linkiem. Wszystkie zebrane ze sprzedaży biletów środki zostaną przekazane na stypendia na edukację 85 dzieci z terenów okupowanych i przyfrontowych, które uczą się w Ukraińskiej Szkole przy PUSH school Warsaw.  Koncert odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Ukrainy w RP.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Pokazy filmu „Dzień niepodległości Ukrainy” w wybranych miastach Polski

Z okazji święta w wybranych kinach w Polsce zostanie wyświetlony dokumentalny film „Dzień niepodległości Ukrainy” Wołodymyra Tychego, który jest także reżyserem filmów fabularnych „Naszi kotyky” i „Brama”. Akcja filmu toczy się w ciągu jednego dnia – 24 sierpnia 2022 roku, podczas obchodów 31. rocznicy odzyskania przez Ukrainę państwowości. Zdjęcie kręcono jednocześnie w różnych częściach kraju. W nagraniach brało udział 11 operatorów. W filmie wykorzystano również materiał filmowy z 1991 roku (z pierwszym wprowadzeniem ukraińskiej flagi na salę obrad Rady Najwyższej), który nakręcił jeden z bohaterów – Jarosław Kendźor.

Więcej o miejscach i godzinach seansów – w późniejszym terminie. Aktualizacje można śledzić pod linkiem.

Koncerty

ta Ukrainka

4 sierpnia w Katowicach w ramach festiwalu muzycznego OFF Festival Katowice odbędzie się występ ukraińskiej piosenkarki ta Ukrainka. Bilety na festiwal można kupić pod linkiem.

ta Ukrainka – to pseudonim artystyczny Anastazji Iwachnenko – ukraińsko – polskiej wokalistki. Urodziła się w Ukrainie, już jako dorosła osoba przeprowadziła się do Polski w poszukiwaniu pracy. Tu zaczęła swą muzyczną karierę.  Debiutowała piosenką «Polski Sen – Dolores», w której opowiadała o swych niełatwych doświadczeniach emigracji w Polsce.

Krutь

Krutь (prawdziwe nazwisko Maryna Krut’) to ukraińska piosenkarka, poetka, kompozytorka i bandurzystka. Uczestniczka talent show „X-Factor”, w 2020 brała udział w selekcji do Eurowizji. Autorka dwóch albumów z piosenkami.

Koncerty piosenkarki odbędą się 4 sierpnia w Warszawie (bilety pod linkiem) oraz 6 sierpnia w Gdańsku (bilety pod linkiem.).

Kalush Orchestra

Kalush Orchestra –  Laureaci Eurowizji, sześcioosobowa grupa muzyczna, w skład której wchodzą multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk, Witalij Dużyk, Andrij Handziuk, aka MC Johnny Dyvnyj, tajemniczy KylymMen (pseudonim głównego tancerza, w tłumaczeniu –  „Człowiek – dywan”) i Sasza Tab (wokalista zespołu, znany również z zespołu “Salto nazad”).

Koncert zespołu odbędzie się10 sierpnia w ramach FEST Festiwalu w Chorzowie.

Istnieje możliwość zakupu jednodniowego biletu na festiwal pod linkiem.

Go_A

“Go_A” to ukraińska electro-folkowa grupa. Zespół reprezentował Ukrainę na Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 z piosenką „Shum”, która w finale zajęła 5. miejsce. W maju tego samego roku piosenka stanęła na czele rankingu Spotify. Oprócz tego ten utwór stała się pierwszą ukraińską piosenką, która znalazła się na amerykańskiej liście Billboard Top 200.

Koncert zespołu odbędzie się w ramach FEST Festiwalu w Chorzowie 11 sierpnia.

Istnieje możliwość zakupu jednodniowego biletu na festiwal pod linkiem.

Yaktak

Projekt wokalisty Jarosława Karpuka o nazwie Yaktak wystartował w lutym 2022 roku. W krótkim czasie jego utwory zyskały sporą popularność, a sam artysta nagrał kilka duetów z  między innymi takimi artystami jak Jerry Heil, MamaRika, Kola. Śpiewa w gatunku pop i hip-hop.

Koncerty Yaktak odbędą się: 12 sierpnia we Wrocławiu i 13 sierpnia w Gorzowie. Bilety można kupić pod linkiem.

Balaklava Blues

18 sierpnia w Krakowie wystąpi ukraińsko-kanadyjski zespół Balaklava blues. Koncert odbędzie się o godzinie 20:00 w klubie Strefa (ul. św. Tomasza 31). Bilety na koncert w cenie od 30 złotych można kupić  pod linkiem.

Balaklava Blues to zespół założony przez małżeństwo: etnicznego Ukraińca Marka Marczyka z Toronto i Kijowiankę Mariczkę Marczyk (wcześniej Kudriawcewa). W swojej twórczości muzycy łączą folk z elektroniką. Po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę zespół organizuje charytatywne występy i zbiórki pieniędzy na całym świecie. Środki przekazywane są do ukraińskich i ukraińsko-kanadyjskich fundacji charytatywnych.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać  tutaj.

PVNCH

18 sierpnia w Warszawie odbędzie się solowy koncert ukraińskiej rapowej grupy PVNCH. Wydarzenie odbędzie się w VooDoo Club. Podczas koncertu odbędzie się także charytatywna aukcja wojskowych trofeów, z której dochód zostanie przekazany Zbrojnym Siłom Ukrainy. Bilety na koncert są dostępne pod linkiem.

PVNCH to ukraińska rapowa grupa założona w 2013 roku. W ciągu 10 lat istnienia muzycy zasłynęli zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, między innymi w Polsce. Jedna z płyt zespołu – „White” (2019) znalazła się w pierwszej setce  zagranicznych wydawnictw polskiego Deezera.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Ukrainian Freedom Orchestra

Ukrainian Freedom Orchestra powstała na znak solidarności z ukraińskim narodem walczącym z rosyjską agresją. Inicjatywa powołania orkiestry składającej się z czołowych ukraińskich instrumentalistów należy do polskiej Opery Narodowej i Metropolitan Opera. Zainspirowała projekt światowej sławy kanadyjska dyrygentka ukraińskiego pochodzenia Keri-Lynn Wilson.

W skład Ukraińskiej Orkiestry Wolności wchodzą muzycy ukraińscy: ci, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy w wyniku wojny, ci, którzy zostali w domu, a także ci, którzy na co dzień pracują w europejskich orkiestrach. Są to między innymi muzycy Kijowskiej Opery Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy, Orkiestry Filharmonii Lwowskiej i Opery Charkowskiej. W orkiestrowym zespole wystąpią także ukraińska operowa śpiewaczka Ludmyła Monastyrska i pianistka-wirtuoz Anna Fedorowa. Dyrygentem jest Kanadyjka ukraińskiego pochodzenia, inicjatorka i organizatorka Ukrainian Freedom Orchestra Keri-Lynn Wilson.

W sierpniu w Polsce odbędą się dwa koncerty orkiestry:

 • 20 sierpnia– Warszawa – Opera Narodowa. Początek о 19:00. Bilety dostępne pod linkiem.
 • 22 sierpnia – Gdańsk – Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina. Początek о 19:00. Bilety dostępne pod linkiem.

Chór „Wyrij”

26 sierpnia w Gdańsku odbędzie się koncert chóru „Wyrij”. W programie – ludowe pieśni,  utwory klasycznej i współczesnej muzyki ukraińskiej. Koncert odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury przy ulicy  Opata Jacka Rybińskiego 25. Bilety w cenie 40 zł można kupić pod linkiem.

„Wyrij” to ukraiński chór, w którym śpiewają zarówno migranci z całej Ukrainy, jak i Ukraińcy urodzeni w Polsce. Chór istnieje od 2019 roku, działa przy Domu Kultury Gama sieci Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Muzyczny Festiwal Easy Busy Fest

26 sierpnia w Warszawie odbędzie się plenerowy festiwal – Easy Busy Fest. Na festiwalu wystąpią takie zespoły muzyczne i artyści jak Okean Elzy, The Hardkiss, Lyapis Trubetskoy, Dantes, Yaktak, Kola, Sadsvit, Parfeniuk, Skofka czy alyona alyona.

Festiwal odbędzie się w parku klubu Progresja w Warszawie pod adresem ul. Fort Wola 22.

Bilety w cenie od 199 zł można kupić na stronie festiwalu lub w kasie dowolnego salonu Empik (w całej Polsce).

Część środków z festiwalu zostanie przekazana na charytatywny fundusz pomocy Ukrainie.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

SadSvit

27 sierpnia w Gdańsku odbędzie się koncert ukraińskiego muzyka SadSvit. Wydarzenie odbędzie się w Bramie Nizinnej pod adresem ul. Grodza Kamienna 5. Początek o godzinie 18:00. Bilety są dostępne pod linkiem.

SadSvit – ukraiński muzyk, prawdziwe nazwisko Bohdan Rozwadowskyi. Pochodzi z Iwano-Frankiwska i studiuje na Wydziale Prawa Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu. Bohdan zaczął tworzyć muzykę w wieku 13 lat, kiedy ściągnął program FL Studio. Wszystko robi sam: pisze, nagrywa, miksuje. Piosenka „Kaseta” przyniosła muzykowi popularność po tym, jak została wykorzystana przez pułk „Azow” w ich teledysku „Obrońcy Mariupola”.

Spotkania i festiwale

Kraków. Poetyckie spotkanie autorów z Ukrainy i Polski

W czwartek, 3 sierpnia, w krakowskiej restauracji ukraińskiej kuchni «Ciepło», pod adresem – ul.  Dietla 15,

odbędzie się wieczór czytania poezji. Jak zapowiadają organizatorzy, zaproszeni autorzy będą czytać swoje wiersze w dowolnej formie: swobodnej, eksperymentalnej lub innej. Liczba wierszy i ich tematyka nie jest ograniczona. Czytanie odbędzie się w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Goście imprezy otrzymają również od lokalu bezpłatną lampkę wina.

Wstęp wolny. Początek o 19:00.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Poznań. Wieczór ukraińskiej poezji

W sobotę 5 sierpnia w Poznaniu odbędzie się wieczór ukraińskiej poezji. Wydarzenie odbędzie się w Oldskulowa Cafe pod adresem ul. Fredry. Wstęp wolny.

Początkująca ukraińska poetka Oresta Skop będzie recytować swoje wiersze oraz wiersze innych współczesnych ukraińskich poetów – Jurija Izdryka, Darii Lisicz, Jurka Pozajaka, Tetiany Własowej.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Gdańsk. Spotkanie z poetą Iwanem Dawydenko

W poniedziałek, 7 sierpnia, w Gdańsku odbędzie się spotkanie z ukraińskim poetą Iwanem Dawydenko, autorem tomiku wierszy „Halal”, który ukazał się w 2022 roku nakładem wydawnictwa papierwdole. W 2023 roku tomik był nominowany do Nagrody Silesius w kategorii Debiut.

„Czytam wiersze Ivana Davydenki i już jestem jak wędrowiec, który przed świtem trafia na piekarnię. Pukam w szybę, a piekarz odpala mi foccacię. Wkradam się między noc a sklep” – opisał tomik polski pisarz Juliusz Strachota.

Iwan Dawydenko urodził się w 1988 roku w Żytomierzu. Mieszka w Polsce od 2012 roku. Jest redaktorem naczelnym pisma literackiego „Malkontenty”. Pracuje w Domu Słów w Lublinie. Jest autorem polskojęzycznego podcastu „Jak zostać Ukraińcem”.

Spotkanie odbędzie się w księgarni Marpress. Początek o 18:30. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wrocław. Festiwal kultury ukraińskiej.

19 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się festiwal kultury ukraińskiej. Miejsce wydarzenia – Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa, 1-3. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

W programie:

 • Warsztaty pisankarstwa;
 • Warsztaty wyrobu lalek-motanek;
 • Warsztaty wyrobu tradycyjnych naszyjników;
 • Warsztaty kulinarne;
 • Pokazy ukraińskiego kina;
 • Występy ukraińskich wykonawców;
 • Jarmark rękodzieła;

Więcej o wydarzeniu  pod linkiem.

Gdańsk, Festiwal „Okno na świat”

W dniach 25-27 sierpnia w Gdańsku odbędzie się festiwal kultur świata „Okno na świat”. W programie będą  także wydarzenia poświęcone kulturze ukraińskiej.

Wszystkie wydarzenia festiwalu odbędą się w Centrum św. Jana pod adresem ul. Świętojańska 50.  Bilety na festiwal można kupić pod linkiem.

 • 25 sierpnia, 19:30 – koncert ukraińskiej grupy NAZVA;
 • 25-26 sierpnia, 15:00 – warsztaty ukraińskiej wyszywanki, petrykiwskich wzorów (wstęp wolny);
 • 27 sierpnia, 13:00-17:00 – jarmark ukraińskiej literatury.

Szczegółowy program festiwalu pod linkiem.

Projekcje filmowe

Warszawa. Przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”

Od 12 lipca w Warszawie trwa drugi letni pokaz filmów „Pod wspólnym niebem”. Projekcje odbywają się w każdą środę, do 6 września, na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11. Projekcje rozpoczynają się o godzinie 20:00. W sumie, w tegorocznym programie znalazło się 15 filmów z Ukrainy, Polski, Gruzji, Białorusi i Indii.

16 sierpnia w ramach projektu odbędą się pokazy filmów dokumentalnych “Syndrom Hamleta”, w reżyserii Elwiry Niewiery  i Piotra Rosołowskiego oraz „Bajka o koniku” –  reżyseria Ulana Osowśka i  Denis Strasznyj.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa. Open Air Ukrainian Film Festival

6 czerwca w Warszawie rozpoczął się Open Air Ukrainian Film Festival. W sierpniu w ramach festiwalu odbędą się trzy pokazy:

 • 1 sierpnia – “Syndrom Hamleta”
 • 15 sierpnia – „Wolny człowiek. Pielgrzymka”, reż. Serhij Dmytrenko
 • 29 sierpnia – zamknięcie festiwalu i pokaz filmów krótkometrażowych

Pokazy filmów będą odbywać się na letnim tarasie Pijanej Wiśni „Okrąglak” w Warszawie (skrzyżowanie ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Filmy będą prezentowane w języku ukraińskim z polskimi napisami. Początek seansów o 20:30. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Więcej o festiwalu  pod linkiem.

Warszawa. Pokazy filmów w kinie  Tęcza w ramach Ukraina! Festiwal Filmowy

W każdy wtorek na dziedzińcu warszawskiego kina Tęcza wyświetlane są filmy z Izraela, Senegalu i Ukrainy. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Początek o 20:45. Kino mieści się przy ul. Pawła Suzina 6.

W sierpniu odbędą się następujące pokazy filmowe:

 • 8 sierpnia – „Szczedryk” Ołesi Morhuneć – Isajenko;
 • 15 sierpnia – „Moje myśli są ciche” Antonio Łukicza;
 • 22 sierpnia – „Dom Słowo: niedokończona powieść”. Reżyser filmu – Taras Tomenko.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Kraków. Pokazy filmów w Muzeum Sztuki Współczesnej  MOCAK

Do 25 sierpnia w Krakowie w Muzeum Sztuki Współczesnej  MOCAK już tradycyjnie odbywają się wieczorne seanse filmowe. W tym roku tematem przewodnim jest Ukraina. Seanse odbywają się w każdy piątek o godzinie 21:00.

Bilety na seans w cenie 10 zł do nabycia w kasie muzeum przed seansem lub w sklepie internetowym  MOCAK Bookstore. Internetowa sprzedaż biletów rozpocznie się na dwa tygodnie przed wydarzeniem.

W sierpniu odbędą się następujące seanse:

 • 4 sierpnia – “Syndrom Hamleta”, reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski.
 • 11 sierpnia – „Moje myśli są ciche” , reż. Antonio Łukicz
 • 18 sierpnia – „Klondike”, reż. Maryna Er Gorbach
 • 25 sierpnia – “Superheroes”, reż. Szymon Gonera

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wystawy

Poznań. Wystawa fotograficzna „Byłem Polakiem obywatelem Ukrainy”

W sobotę 5 sierpnia w Poznaniu na Placu przy Rynku Łazarskim odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Byłem Polakiem  obywatelem Ukrainy”. Początek o 12:00. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 19 sierpnia.

Wystawa jest poświęcona ukraińskim wojskowym polskiego pochodzenia, którzy brali udział w wojnie rosyjsko-ukraińskiej od 2014 roku. Każdemu portretowi towarzyszy krótka biografia.

Autorem wystawy jest ukraiński dziennikarz Dmytro Antoniuk. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz Instytutu Polskiego w Kijowie.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa. Fresh Market – archiwum historii o emigracji, naruszaniu praw człowieka, samoidentyfikacji i tożsamości.

Fresh Market – projekt artystyczny ukraińskich artystów Jurija Kruczaka i Julii Kosterewej z Open Place, który opiera się na historiach ukraińskich migrantów zarobkowych i uchodźców wojennych, począwszy od 2014 roku do dziś. Wystawa w formie archiwum tekstowego z zapiskami poprzednich zwiedzających zaprasza widza do włączenia się w dyskusję nad problemami emigracji, łamania praw pracowniczych i praw człowieka, ksenofobii, samoidentyfikacji i tożsamości.

Fotografia ze strony Open Place

Wystawa jest prezentowana w galerii Domu Ukraińskiego w Warszawie pod adresem ul. Zamenhofa 1. Wystawę będzie czynna do 16 sierpnia 2023 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej informacji pod linkiem.

Kraków. Wystawa „Haft ukraiński w Polsce”

Wystawa „Haft ukraiński w Polsce” prezentuje haftowane ubrania, obrusy, ręczniki, tkaniny kościelne pochodzące z Krakowa i innych regionów Polski, haftowane przez miejscowych Ukraińców. Eksponaty na wystawie są oryginalne i dawne, niektóre z nich pochodzą z 1920 roku.

Wystawa odbędzie się w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

Więcej o wystawie pod linkiem.

X Triennale Młodych w Orońsku

Do 3 września można oglądać prace 19 artystów z Polski i Ukrainy prezentowane na wystawie w ramach X Triennale Młodych, która została otwarta 24 czerwca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Na wystawa zaprezentowali swe prace: Liwia Bargieł i Bartłomiej Kiełbowicz, Vasylyna Buryanyk, Paweł Czekański, Estera Gałuszka, Wojciech Gniewek, Barbara Gryka, Kamil Kak, Grzegorz Kozera, Dmytro Krasnyi, Inga Levi, Iryna Loskot, Piotr Mlącki, Jan Musiałowski, Aleksandra Nenko, Pablo Ramírez González, Barbara Stańko-Jurczyńska, Ewelina Węgiel, Weronika Zalewska

Kuratorzy wystawy: Stanisław Małecki, Lia Dostliewa i Andrij Dostliew.

Triennale Młodych to cykliczna wystawa prac młodej sztuki polskiej, która odbywa się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (ul. Topolowa 1). W tym roku po raz pierwszy w triennale wzięli udział nie tylko polscy, ale i początkujący artyści ukraińscy.

Więcej o wydarzeniu – tak pod linkiem.

Międzynarodowa wystawa ukraińskich i polskich artystów „Human” w Słupsku i Ustce

Do 28 września Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na międzynarodową wystawę „Human”, której kuratorem jest ukraińska krytyk sztuki Oksana Karpowec.

„Prace prezentowane na wystawie odzwierciedlają powszechne poczucie rychłego samounicestwienia rasy ludzkiej w wyniku nieodwracalnych skutków degradacji środowiska, zagrożenia nuklearnego i wojny na Ukrainie, która w istocie rzeczy wywiera szeroki wpływ na funkcjonowanie całego świata. A jednak autorzy prezentowanych na wystawie prac nie pozostają biernymi obserwatorami. Artyści analizują punkty styczne pamięci historycznej i społeczno-politycznych realiów teraźniejszości, jednocześnie odrzucając jednostkową melancholię na rzecz wielowymiarowych form krytyki, oporu i obojętności” – mówi o wystawie Oksana Karpowec.

W wystawie biorą udział artyści z Ukrainy i Polski: Tereza Barabash, Yuriy Bolsa, Grzegorz Bożek, Piotr Desperak, Alevtyna Kakhidze, Ola Kozioł i Suavas Lewy, Myro Klochko i Anatoliy Tatarenko, Paweł Korbus, Dmytro Krasnyi, Zdzisław Pacholski, Serhii Petlyuk, Andriy Rachinskiy oraz Daniil Revkovskiy, Vasyl Savchenko, Vahram Mkhitaryan, Ewa Zarzycka i Krzysztof Zając.

Wystawę można zwiedzać w Słupsku i Ustce:

 • Galeria Kameralna / Partyzantów 31a w Słupsku;
 • Baszta Czarownic / F. Nullo 8 w Słupsku;
 • Centrum Aktywności Twórczej / Zaruskiego 1a w Ustce.

Więcej o wystawie  pod linkiem.

Wystawa Sany Szachmuradowej – Tanskiej w Warszawie

1 lipca w warszawskiej galerii Gunia Nowik Gallery (Bracka 18/62) odbył się wernisaż indywidualnej wystawy ukraińskiej artystki Sany Szachmuradowej-Tanskiej.

Sana Szachmuradowa-Tanska urodziła się w Odessie. Znaczną część dzieciństwa spędziła na wsi na Podolu. W 2014 roku artystka wyemigrowała do Kanady, gdzie w 2020 roku uzyskała tytuł Bachelor of Arts Psychology na York University w Toronto. Po zdobyciu wykształcenia w Kanadzie przeniosła się do miasta, które „cały czas ją inspirowało” – Kijowa. Tam zastała ją pełnowymiarowa rosyjska wojna. Artystka wraca do wsi swojej babci na Podolu, gdzie tworzy szereg nowych prac. Do malowania używa starej juty lub płótna i oleju. Jako artystka poszukuje ledwie zbadanych korzeni swojego pochodzenia poprzez kolektywne i osobiste archetypy

Wystawę będzie można oglądać do 9 września. Więcej o wystawie – za pod linkiem.

Pracу Sany Szachmuradowej Tanskiej “Czarnoziem” / Galeria «Dom»,  Ukraiński Dom w Warszawie.

Warto przypomnieć, że prace Sany Szachmuradowej – Tanskiej były prezentowane w 2022 roku w warszawskiej Galerii „Dom” w ramach wystawy “Czarnoziem”.

Queerstories w Lublinie

Projekt Queerstories bada sztukę queer – performansu i wideo w Ukrainie i w Polsce. Tematem przewodnim prezentowanych prac jest zarówno historia queer, jak i współczesność. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć performance i posłuchać muzyki w wykonaniu queer DJ-ów. Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie szereg prac wideo.

W wystawie biorą udział performerzy Ala Urwał, Anastas Krusińska, Edmund Krempiński & Natalia Różycka, Filip Kijowski, Krzysztof Lubka, Szast Vladislav Serhijowycz, Vladislav Plisetskiy, Katya Kopieikina, Anti Gonna; Anton Karyuk; Anton Shebetko; Daniil Galkin,; Daniela Weiss; Fyodor Khorkov; Liliana Zeic; Eternal Engine (Marta Nawrot & Jagoda Wójtowicz); Ryszard Czubak, Sarmen Beglarian, Tomasz Fudala; Szymon Adamczak

Projekt Queerstories jest organizowany przez Platformę Inicjatyw Kulturalnych Izolyatsia, Galerię Labirynt i Queer Archives Institute. Inicjatorką projektu jest Alina Kleytman, inspiratorem Oleksandr Halishchuk. Zespół kuratorski: Kateryna Filyuk, Alina Kleytman, Karol Radziszewski, Waldemar Tatarczuk.

Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia w Galerii  Labirynt,  pod adresem – ks. J. Popiełuszk 5 w Lublinie., od wtorku do niedzieli, od 12:00 do 19:00. Wejście – 5 złotych.

Więcej o wydarzeniu – pod linkiem.

Kraków “Ekspresja.Lwowska rzeźba rokokowa”

Od 30 marca do 22 października 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie można oglądać wystawę prac XVIII-wiecznego galicyjskiego rzeźbiarza Johanna Georga Pinsla. Większość prac prezentowanych na zamku pochodzi z Lwowskiej Galerii Narodowej.

Johann Georg Pinsel to rzeźbiarz tworzący w  XVIII wieku, przedstawiciel późnego baroku i rokoka. Miejsce i data urodzenia Pinsla są nieznane, podobnie jak jego pochodzenie. Niektórzy badacze sugerują, że Pinsel mógł pochodzić z Niemiec, Austrii lub Czech. Od około 1750 roku, aż do śmierci w 1761 lub 1762 roku, pracował na terenie Galicji, wchodzącej wówczas w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, między innymi we Lwowie i Buczaczu.

Do naszych czasów zachowało się niewiele rzeźb artysty – dzieł wykonanych z kamienia i drewna, głównie o tematyce religijnej. Rzeźby Pinsla charakteryzują się emocjonalnością i dynamiką, wyostrzonymi rysami twarzy i ubioru.

Koszt biletów wstępu to 5 zł (zwykły) i 3 zł (ulgowy). Osoby posiadające bilet wstępu do komnat królewskich mogą obejrzeć wystawę bezpłatnie.

Więcej o wystawie pod linkiem.