Na ekrany polskich kin wchodzi ukraińska romantyczna komedia „Smak wolności” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Na ekrany polskich kin wchodzi ukraińska romantyczna komedia „Smak wolności”

24 maja 2024
Na ekrany polskich kin wchodzi ukraińska romantyczna komedia „Smak wolności”
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

W sobotę 25 maja w warszawskim kinie Atlantic, a także w niedzielę 26 maja w Ukraińskim Domu odbędą się premierowe pokazy ukraińskiego filmu „Smak wolności”. To komedia romantyczna o młodej dziewczynie, która przy pomocy starej książki kucharskiej autorstwa Olgi Franko próbuje zrobić wielką kulinarną karierę i zostać szefową kuchni w jednej z najlepszych restauracji. Po projekcjach filmu odbędą się spotkania z odtwórcami głównych ról – Iryną Kudaszową, Tetianą Malkową i Tomaszem Sobczakiem. Film trafi do polskich kin 31 maja.

„Smak wolności” to komedia romantyczna o młodej kucharce Warii, która straciła pracę w przydrożnej kawiarni, gdzie nikt nie doceniał jej wykwintnej kuchni. Postanawia przeprowadzić się do Lwowa, aby udowodnić wszystkim, że może zostać szefową kuchni w najlepszej restauracji. W realizacji marzenia pomaga jej książka kucharska „Pierwsza ukraińska powszechna kuchnia praktyczna”, napisana w 1929 roku przez ukraińską kucharkę z Galicji Olgę Franko, która wówczas od razu stała się bestsellerem.

„Zawsze inspirowały mnie ukraińskie tradycje oraz autentyczna specyfika i bardzo zależało mi na promowaniu wśród młodych ludzi naszej oryginalnej, bogatej kultury kulinarnej. Szukając idealnej formuły, aby przedstawić naszą  historię ciekawie, nowocześnie i aby była ona emocjonująca dla widza, razem z zespołem stworzyliśmy filmową opowieść z odrobiną magii i przy udziale naszych gwiazd, smakoszy, ambasadorów kultury kulinarnej, aby po raz kolejny podkreślić, że podtrzymywanie i poznawanie własnych tradycji kulinarnych to sposób na poznanie, docenienie i wsparcie samych siebie” – mówi Ołena Morencowa-Szulyk, autorka scenariusza i producentka filmu.

Polska premiera filmu odbędzie się w sobotę, 25 maja o godzinie 19:00, w kinie Atlantic w Warszawie (ul. Chmielna 33). Bilety kosztują 30 zł i można je nabyć m.in. pod linkiem. Film będzie wyświetlany w języku ukraińskim z polskimi napisami. Po projekcji odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról – Iryną Kudaszową, Tetianą Malkową i Tomaszem Sobczakiem. Wydarzenie poprowadzi Beata Kwiatkowska.

Pokaz filmu odbywa się w ramach projektu Cinema Ukraina! i jest organizowany przez Ukraina Festiwal Filmowy i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Celem projektu jest popularyzacja ukraińskiej kultury i kinematografii, integracja społeczności polskiej i ukraińskiej oraz wsparcie ukraińskiej kinematografii. Projekt obejmuje bezpłatne pokazy filmów, dyskusje panelowe z twórcami filmowymi oraz warsztaty z ukraińskimi filmowcami. Wydarzenia będą odbywać się raz w miesiącu — od kwietnia do października 2024 roku. W jego ramach odbył się między innymi kwietniowy pokaz filmu „Dowbusz” i warsztaty tworzenia kostiumów do filmu. Ponadto, w okresie letnim planowane jest zorganizowanie kina letniego, w którym prezentowane będą filmy z historii kinematografii niepodległej Ukrainy. Projekcje będą także transmitowane online, a wybrane filmy będą dostępne na platformie vod.warszawa.pl.

Dodatkowo, w niedzielę, 26 maja o 18:0 pokaz filmu odbędzie się w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1). Wstęp jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej liczby miejsc, należy się wcześniej zarejestrować pod linkiem. Film będzie prezentowany w języku ukraińskim z polskimi napisami. Po projekcji odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról – Iryną Kudaszową i Tomaszem Sobczakiem. Pokaz filmu w Ukraińskim Domu jest  organizowany w ramach współpracy z Festiwalem Filmowym Ukraina.

Od 31 maja film  trafi do szerokiej dystrybucji i będzie można go oglądać w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie, Nowym Sączu i Kielcach.

Dmytro Dymydiuk

Źródło: materiały prasowe, Ukrainaff