Spacer po wystawie “Tu Muranów” w języku ukraińskim – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Spacer po wystawie “Tu Muranów” w języku ukraińskim

9 października 2020
Spacer po wystawie “Tu Muranów” w języku ukraińskim

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprasza na zwiedzanie wystawy “Tu Muranów” w języku ukraińskim. Będzie to okazja do wzięcia udziału w autorskim spacerze po wystawie czasowej z dr Oleksandrą Iwaniuk oraz do rozmowy o historii Muranowa i o współczesnym życiu dzielnicy.

Spacer odbędzie się 17 października (sobota), godz. 15.00-18.00  lub 24 października (sobota), godz. 15.00-18.00.

Wstęp bezpłatny, zapisy: [email protected] (konieczne jest wskazanie wybranej daty).

Wystawa “Tu Muranów” to opowieść o dawnej Dzielnicy Północnej, która przed wojną była centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory. Teraz w Warszawie mieszka spora diaspora ukraińska i zderzeniem losu na Muranowie przy ul. Zamenhofa 1 znajduje się Ukraiński Dom w Warszawie – otwarte dla wszystkich miejsce tętniące ukraińską kulturą.

Podczas spaceru uczestnicy porozmawiają  o tym, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców przedwojennego Muranowa, w tym przedwojennych Nalewek – pełnej życia  reprezentacyjnej ulicy handlowej. Zwrócą uwagę także na czasy współczesne, gdy na gruzach getta powstało osiedle mieszkaniowe z niezwykle ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Autorskie oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie przygotowała dr Oleksandra Iwaniuk.

Po spacerze organizatorzy zapraszają na rozmowę w nieformalnej atmosferze o historii i współczesności Muranowa.

Dr Oleksandra Iwaniuk – Oleksandra Iwaniuk jest absolwentką Akademii Mohylańskiej w Kijowie oraz College of Europe. Doktoryzowała się rozprawą na temat elit politycznych na Ukrainie. Jest autorką licznych artykułów, pisze m.in. dla “Polityki”. Jej debiut literacki “Amor[t]e”, opowiada opartą na faktach historię ukraińskiego patrioty z Doniecka w przededniu rozpoczęcia się rosyjskiej agresji na Donbasie. Powieść nominowano do Nagrody “Najlepsza książka roku od BBC” oraz do nagrody Miasta Literatury UNESCO. W 2017 r. Oleksandra założyła w Warszawie Klub literacki Po Sąsiedzku, który służy przybliżeniu dialogu i porozumienia między Polakami a ich wschodnimi sąsiadami poprzez literaturę