Spotkanie autorskie z Michałem Garapichem, autorem książki “Dzieci Kazimierza” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Spotkanie autorskie z Michałem Garapichem, autorem książki “Dzieci Kazimierza”

6 grudnia 2019
Spotkanie autorskie z Michałem Garapichem, autorem książki “Dzieci Kazimierza”

Fundacja “Nasz Wybór” zaprasza na spotkanie z Michałem Garapichem, autorem książki “Dzieci Kazimierza”, które odbędzie się 9 grudnia o 18.00 w Ukraińskim domu w Warszawie (ul. Zamenhofa,1).

Michał P. Garapich – antropolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Roehampton (Londyn), współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Migracjami przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się m.in. kwestiami związanymi z migracjami, wielokulturowością, bezdomnością i oporem społecznym, a badania terenowe prowadził wśród polskich migrantów w Wielkiej Brytanii, polskich Romów oraz mieszkańców slumsów w Cuzco. Urodzony w Krakowie, obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 20 lat mieszka w Londynie. Dzieci Kazimierza są jego literackim debiutem.

“Dzieci Kazimierza” to opowieść o poszukiwaniu polsko-ukraińskiej rodziny, o milczeniu w pamiętnikach polskich ziemian, o przemocy seksualnej polskich panów wobec wiejskich kobiet, o genealogii oraz o korzeniami tkwiącymi w pańszczyźnie dziedziczonych postawach i stereotypach między Polakami a Ukraińcami.

Z jednej z recenzji (Maria Fredro-Boniecka, Vogue): “Michał P. Garapich postanowił odtworzyć rodzinną historię, a więc poszperać w pamiętnikach i w cesarsko-królewskich archiwach, wysłuchać opowieści seniorów, a przede wszystkim odszukać przyrodnich dziadków, stryjów, babcie i ciocie. A że przez całe Kresy II Rzeczypospolitej, jak również przez Cebrów przejechał kilkukrotnie w ostatnich stuleciach walec historii, okazuje się, że dzieci różnych matek (a czasem tej samej) i jednego ojca mogą być Polakami i Ukraińcami, rzymskimi i greckimi katolikami, herbowymi i włościanami, mogą mieszkać pod Lwowem, w Krakowie czy przy dzisiejszej niemieckiej granicy. W cytowanych przez niego rodzinnych relacjach liczą się nie tylko słowa, ale także milczenie, które dopiero musi wypełnić treścią. Przedzierał się przez luki w pamięci oraz emocje najbliższych, te z gatunku najsilniejszych, bo najbardziej intymnych, zagrzebanych w wacie niepewności, niechęci i wyparcia. Z pieprznych anegdot wyciągał morały. Wpisał wspomnienia w walkę o równouprawnienie płci, w konflikt między klasami społecznymi i narodowościami zamieszkującymi Kresy (tak, tak, z pewnego punktu widzenia można przyjąć, że Kazimierz bzykał dla Polski).”

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Spotkanie poprowadzi dr Olena Babakova – dziennikarka i historyczka, studiowała w Kijowie i Warszawie, w latach 2011-2016 redaktorka Polskiego Radia dla Zagranicy, od roku 2017 freelancerka. Współpracuje z ukraińskimi portalami Europejska Prawda, Hromadske.ua, Nowoje Wremia, polską Krytyką Polityczną i NEW. Autorka artykułów i materiałów analitycznych dotyczących migracji, relacji polsko-ukraińskich, polityki pamięci.

Wydarzenie na facebook.