Styczeń z ukraińską kulturą w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Styczeń z ukraińską kulturą w Polsce

12 stycznia 2023
Styczeń z ukraińską kulturą w Polsce

Pierwszy miesiąc roku wypełnia świąteczny nastrój i charakterystyczne dla tego okresu wydarzenia. Redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała zestaw ukraińskich wydarzeń w Polsce, w których w styczniu warto wziąć udział. Wśród nich jest wspólne świętowanie Bożego Narodzenia, koncerty kolęd i spotkania literackie. Lista będzie uzupełniana, warto więc śledzić jej aktualizacje.


Koncerty

Kurs Valüt

Muzyczny projekt w stylu  EBM/synth-pop z Dnipra, założony w 2017 roku przez Jewhena Hordiejewa. W tekstach zespołu Kurs Valüt jest wiele nawiązań do zjawisk kultury, szablonów i memów, telewizji. Analogiczne nawiązania są także w warstwie muzycznej  – na przykład w piosence „4533” wykorzystano dźwięki z głosowania w Radzie Najwyższej, a w utworze „Love inspektor” – dźwięk zielonego światła dniprowskich świateł na przejściach drogowych.

W Polsce zespół wystąpi 22 stycznia w Poznaniu. Koncert będzie miał charytatywny cel, a zebrane środki zasilą Fundację Musicians Defend Ukraine, która wspiera ukraińskich muzyków. Więcej o wydarzeniu na stronie na Facebook.

Bilety od  69 złotych można kupić  pod linkiem

Latexfauna

Ukraińska grupa muzyczna, która gra w stylu  chillwave. Piosenki wykonuje po ukraińsku i tzw. „surżykiem”. Założona w 2015 roku w Kijowie. W dorobku ma dwa albumy i kilka wideoklipów.

W Polsce koncerty odbędą się we Wrocławiu (24 stycznia), Warszawie (25 stycznia) i Krakowie (26 stycznia).

Bilety można kupić  po linkiem

Trasa koncertowa Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy

Narodowa Zasłużona Kapela Bandurzystów Ukrainy im. H. Majborody organizuje charytatywne tourne po Polsce na wsparcie Zbrojnych Sił Ukrainy. Koncerty będą odbywać się przez cały styczeń:

  • 11 stycznia – Ustka Przewłoka , parafia Gwiazdy Morza. Początek о 18:00
  • 12 stycznia – Lębork, ul. Marcinkowskiego 1, Początek о 17:00
  • 13 stycznia – Sławno, Kino SDK. Początek о 18:00
  • 14 stycznia – Słupsk, Kościół Mariacki. Początek о 16:00
  • 15 stycznia – Tychowo, Ośrodek Kultury. Początek о 14:00
  • 16 stycznia – Szczecinek, Kino Wolność. Początek о 17:00
  • 18 stycznia – Bytów, Centrum Kultury. Początek о 18:00
  • 19 stycznia – Bobolice, Ośrodek Kultury. Początek о 18:00
  • 20 stycznia – Mrzezino. Początek о 17:00
  • 21 stycznia – Człuchów, Dom Kultury. Godzina – w trakcie ustalania.

Nowy Rok i Boże Narodzenie

Przemyśl. „Na Wasylia pryjdit’ pohuliaty – (Staro) Noworoczna Potupaja!

W sobotę 14 stycznia Dom Ukraiński w Przemyślu zaprasza wszystkich chętnych na wspólne świętowanie dnia św. Bazylego (bardziej znanego jako Stary – Nowy Rok).

„Nowy Rok przychodzi do mieszkańców naszego pogranicza dwa razy. Pierwszy raz z Sylwestrem, według zachodniego kalendarza (nowy styl), drugi raz  – w imieniny Bazylego, według wschodniego kalendarza (stary styl)” – wyjaśniają organizatorzy imprezy.

W programie – koncert zespołu US Orchestra z Kijowa, tradycyjne tańce i poczęstunek. Organizatorzy radzą założyć wygodne ubranie, zabrać ze sobą muzyczne instrumenty oraz (dla chętnych) własny koszyczek. Obowiązuje rejestracja telefoniczna: 730 188 648 (od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00). Więcej o wydarzeniu na stronie na Facebook

Pruszków. Koncert kolęd.

W niedzielę 15 stycznia w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie odbędzie się koncert różnorodnych, w tym ukraińskich, kolęd. Na scenie wystąpi Kameralnych Chór Uniwersytetu Warszawskiego. Początek o 17:00. Wstęp wolny.

Spotkania literackie

Spotkanie z ukraińską pisarką Tais Zołotkowską

W niedzielę 15 stycznia w Krakowie odbędzie się spotkanie z Tais Zołotkowską – ukraińską pisarką, autorką 10 książek dla dorosłych i dzieci, wśród których jest podręcznik dla początkujących autorów „Pisz. Prosta droga od pomysłu do książki”. Pisarka jest założycielką literackiej rezydencji na greckiej wyspie Zakynthos.

Spotkanie odbędzie się w krakowskiej księgarni – kawiarni NIĆ.

Więcej o wydarzeniu na stronie na Facebook.

Kino

Pokaz filmu „Droga do domu”  i spotkanie z reżyserem

12 stycznia w Gdańsku i 13 stycznia w Warszawie odbędą się charytatywne pokazy ukraińskiego krótkometrażowego filmu „Droga do domu”. Po projekcji zaplanowano spotkanie i dyskusję z reżyserem Dmytrem Awdiejewym. Wstęp bezpłatny. Obowiązuje uprzednia rejestracja.

Wystawy

Artystyczna instalacja  „Dbając o światło” w Muzeum POLIN

Od 6 stycznia w Muzeum POLIN zwiedzający mogą obejrzeć instalację ukraińskiej artystki Tetiany Bogusławskiej pod tytułem „Dbając o światło. Czas, który mamy. Czas, którym jesteśmy. Pamięć, którą pielęgnujemy”, która opowiada o trwającej w Ukrainie wojnie.

Więcej o wydarzeniu  – pod linkiem

“Ukraina. Pod innym niebem” – największa wystawa współczesnej ukraińskiej sztuki w Warszawie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarto wystawę czasową „Ukraina. Pod innym niebem”. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która ukazuje reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Na wystawie zaprezentowano ponad dwieście prac trzydziestu dwóch  artystek i artystów.

Na wystawie „Ukraina. Pod innym niebem”. Foto: Oksana Kuzmenko

Tytuł wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”, której wernisaż  odbył się 4 listopada w Warszawie, przypomina zwiedzającym o tym, że niebo nad Ukrainą stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia. „Dzieła artystów, które przedstawiono na wystawie, ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i próbują przebić się do sumienia  światowej społeczności”, – czytamy na stronie wydarzenia. Na plakacie wystawy przedstawiono pracę artysty – dokumentalisty Romana Borduna z serii „Zostawmy to na lepsze czasy” – zdjęcie mieszkania w Irpiniu po obstrzale artyleryjskim.

Wystawa będzie czynna do 12 marca 2023 roku.

Więcej o wydarzeniu i wystawionych pracach czytajcie w naszym materiale

“Biuro odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy

Od 1 grudnia w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę ukraińskiego architekta i artysty Petra Vladimirova „Biuro odbudowy Ukrainy”. Projekt ma dać odpowiedź na pytanie, jak będzie odbywać się odbudowa Ukrainy po wojnie? W tym celu kurator wystawy zaprosił do dyskusji ukraińskich ekspertów w sferze architektury, urbanistyki, prawa i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rezultat tej dyskusji to wystawa czasowa w Muzeum Warszawy, która ukazuje, jak do wybuchu wojny w Ukrainie rozwijała się polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, prawo i administracja oraz, jak rozwój tych sfer w poprzednich latach będzie wpływał na przyszłą odbudowę kraju.

Wystawa do obejrzenie w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28–42), od 1 grudnia 2022 do 2 lipca 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

„Resztki”. Wystawa Dmytra Krasnoho i Tani Bakum w Gdańsku

Do 22 stycznia w  Galerii MEWKA można oglądać wspólną wystawę ukraińskich artystów Dmytra Krasnoho i Tani Bakum „Resztki”. Ekspozycja to rezultat Portowej Artystycznej Rezydencji, która trwała pięć miesięcy.

Wystawa jest zaproszeniem do rodzinnej przestrzeni, która jest rezultatem połączenia się historii wspólnego pobytu Dmytra i Tani podczas rezydencji, jak i  głównego tematu ich praktyki artystycznej, czyli odcisków i pozostałości prywatnych historii, których nie da się opowiedzieć, ale można je odkryć poprzez działania z obszaru sztuki. Wykorzystują jako materiał przedmioty codziennego użytku: porcelanę, fotografię amatorską, czy płótno tkackie. Przedmioty te nie pojawią się w muzeach, ani oficjalnych kolekcjach, ale tworzą tkankę zwykłego życia, a finalnie rodzinnych wspomnień. Kuratorką wystawy jest Natalia Rewko

Więcej o wydarzeniu  –  pod linkiem.

Przygotowała Anastazja Werchowecka