Suma przekazów pieniężnych na Ukrainę w ubiegłym roku wyniosła 4,3 mld dolarów

0

Z podsumowania ubiegłego roku wynika, że poprzez różne systemy przekazów pieniężnych, na Ukrainę wpłynęło 4,297 mld dolarów (w ekwiwalencie). Poinformował o tym Narodowy Bank Ukrainy. Pieniężne przekazy z Ukrainy wyniosły 737 mln dolarów (w ekwiwalencie), a suma pieniężnych przekazów wewnątrz kraju stanowi 21,568 mld hrywien i 12 mln dolarów (w ekwiwalencie).

Według danych NBU, działalnością związaną z przekazami pieniężnymi na terytorium Ukrainy zajmuje się dziewięć krajowych i międzynarodowych systemów, utworzonych przez rezydentów Ukrainy, w tym cztery przez banki i pięć przez systemy niebankowe. Na Ukrainie działają także 23 międzynarodowe systemy przekazów pieniężnych, utworzone przez osoby nie będące rezydentami. W systemie przekazów uczestniczy około 150 banków Ukrainy, „Ukraińska Finansowa Grupa” oraz państwowy operator pocztowy Ukrposzta.

Odnośnie sum przekazanych na Ukrainę, najwięcej pieniędzy przechodzi przez Western Union (34%), Unistream (12%), system „Zolota Korona” (15%), Moneygram (9%).

Іryna POLETS

Share.