Świątecznie i piernikowo część 2 – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Świątecznie i piernikowo część 2

1 marca 2016
Świątecznie i piernikowo część 2

Gdy piszę ten tekst, święta jeszcze trwają. I chociaż, możliwe, że czytać go będziecie później, jednak wówczas dzięki lekturze przekażę wam cząsteczkę świątecznego nastroju, która będzie was ogrzewać w długie zimowe wieczory. Kontynuuję temat pierników, bo jak mówią w Polsce – nic tak nie pachnie Bożym Narodzeniem, jak dojrzały staropolski piernik. A więc aromat pozostawiamy, a innymi ingrediencjami sprawiamy radość brzydszej połowie ludzkości. 

Wołowina z piwem i piernikiem

2 cebule i 1 marchewkę pokroić na krążki, a 800 gr. wołowej łopatki na kawałki w rozmiarze pudełka zapałek. Mięso posolić, dodać pieprz, skropić roztopionym masłem (30 gr.) i obsmażyć. Dodać marchewkę i cebulę, oprószyć łyżką mąki i zarumienić. Dodać 330 ml. jasnego piwa, 1 łyżkę stołową octu, 1 łyżkę karmelizowanego cukru, 1 łyżeczkę tymianku, listek laurowy i dusić pod przykryciem 30 minut. Grubą kromkę piernika (100 gr) posmarować musztardą, położyć do mięsa i dusić jeszcze przez godzinę. Podawać z gotowanymi ziemniakami lub   kluskami ziemniaczanymi.

Karp zapiekany w piernikowym sosie

1,2 kg filet karpia obmyć, posolić i schłodzić. Włoszczyznę i cebulę oczyścić, dodać 2 listki laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego, 8 ziaren czarnego pieprzu, 2 goździki i gotować w 600 ml wody przez 45 minut po czym przecedzić bulion. Filet zalać gorącym bulionem i odstawić do całkowitego wystygnięcia. Rybę wyjąć, oddzielić resztę ości i włożyć do wysmarowanej masłem formy. Bulion zredukować na ogniu do połowy objętości.

Zrobić zasmażkę z 2 łyżek masła i 2 łyżek mąki. Wlać przecedzony bulion i zagotować. Dodać 100 ml piwa, 100 gr. piernika, 50 gr. posiekanych migdałów, sok i skórki z 1 cytryny, 1 łyżkę stołową miodu. Sos zagotować, posolić, dodać pieprz, zmiksować blenderem, polać   tym ryby i zapiekać przez 10 minut w temperaturze 180 С°.

Gęsie udka konfitowane pod piernikową kruszonką

Możliwe, że nie znacie słowa „konfitowanie”, ale z pewnością słyszeliście słowo „konfitura” – owoce ugotowane w cukrowym syropie. W odróżnieniu od owoców, mięso długo warzy się w gorącym tłuszczu (smalcu). Także w nim później się je przechowuje – to jeden z najstarszych sposobów konserwacji, a jego francuską nazwą zaczęto określać dżemy.

Wymyć 4 gęsie udka, posolić, popieprzyć i odstawić na godzinę. Przełożyć do żeliwnego garnka, dodać 6-7 nieobranych ząbków czosnku, 4 nieobrane szalotki, po 1 łyżeczce majeranku, rozmarynu, 3 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego oraz szczyptę czarnego pieprzu. Dodać 750 gr gęsiego tłuszczu, przykryć pokrywką i postawić na najmniejszy ogień na 5-7 godzin. Gdy cieniutka kostka nóżki przebije skórkę i wyjdzie na wierzch – mięso jest gotowe.

Łyżką cedzakową wyjąć udka z tłuszczu, osączyć papierowym ręcznikiem i włożyć do ceramicznego półmiska. Zmielić 50 gr blanszowanych migdałów i 100 gr piernika staropolskiego, posypać mięso i zapiekać 15 minut w temperaturze 180 С°. Podawać z ziemniaczanym pure i żurawiną lub ze smażonymi buraczkami.

Jurij HERASYMCZUK