“Tak reprezentatywny wybór sztuki ukraińskiej pojawia się w Polsce po raz pierwszy” – nowa wystawa MCK w Krakowie – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

“Tak reprezentatywny wybór sztuki ukraińskiej pojawia się w Polsce po raz pierwszy” – nowa wystawa MCK w Krakowie

15 września 2021
“Tak reprezentatywny wybór sztuki ukraińskiej pojawia się w Polsce po raz pierwszy” – nowa wystawa MCK w Krakowie
17 września 2021 odbędzie się otwarcie nowej wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie pt. „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

Ukraina już od 30 lat jest niepodległa. Jest państwem- sąsiadem, bliskim i jednocześnie mało znanym. Najnowsza wystawa w MCK: „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” pozwoli na nowo spojrzeć na ustalone o niej wyobrażenia.

Na wystawie dochodzi do zetknięcia przeszłości z teraźniejszością. Wspólna polsko-ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity” zachęca do refleksji nad bliskością Ukrainy i Polski, ich historii i współczesności w perspektywie sąsiedztwa oraz dzisiejszych możliwości komunikacji. Ekspozycję zbudowano na konstruowaniu zestawień dzieł sztuki, których zadaniem jest wywołanie i tworzenie nowych kontekstów. Dają one wyobrażenie o żywotności mitów i ich współczesnych wcieleniach. Opowieść ta zilustrowana jest dziełami sztuki ukraińskiej i polskiej; prawosławnej, unickiej i katolickiej; dawnej, dwudziestowiecznej i współczesnej.

Wystawa ma charakter edukacyjny, a zarazem popularyzuje kulturę i artystów Ukrainy, którzy są w Polsce praktycznie nieznani. Zobaczymy na niej dzieła najwybitniejszych twórców od końca XVII wieku do współczesności: dzieła wieszcza Ukrainy Tarasa Szewczenki, polskiego batalisty Józefa Brandta czy rosyjskiego realisty Ilii Riepina sąsiadują tu z obrazami Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. XIX-wieczne płótna zestawione są z pracami awangardystów początku XX wieku – Heorhija Narbuta, Wiktora Palmowa, Łwa Kramarenki oraz artystów, którzy w swojej twórczości nawiązują do szerokiego wachlarza historycznych i społecznych tematów – do tych ostatnich należą Ołeh Tistoł, Roman Minin, Włada Rałko czy Kolektyw Open Group. Tak reprezentatywny wybór sztuki ukraińskiej pojawia się w Polsce po raz pierwszy.

Wystawa powstała we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie (NAMU).

Wystawa otwarta od wtorku do niedzieli.

Więcej szczegółów na strone MCK.