Warszawa: Taras Gembik oprowadza w języku ukraińskim po wystawie Codzienne formy oporu – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Warszawa: Taras Gembik oprowadza w języku ukraińskim po wystawie Codzienne formy oporu

16 sierpnia 2021
Warszawa: Taras Gembik oprowadza w języku ukraińskim po wystawie Codzienne formy oporu

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie Codzienne formy oporu. Po wystawie oprowadzi Taras Gembik z kolektywu BLYZKITS.

Wystawa Codzienne formy oporu opowiada o sposobach radzenia sobie w sytuacjach konfliktów zbrojnych czy katastrof ekologicznych, gdzie dotychczasowe metody zawiodły. Troska, czułość, uważność, pielęgnacja roślin, będące zwyczajowo kobiecą domeną, praktykowane są w pozostającej od przeszło 70 lat pod okupacją Palestynie, ale również na europejskim gruncie stają się alternatywą wobec stosunków opartych na przemocy i wyzysku.

Wystawa jest wynikiem wieloletniej pracy artystów palestyńskich  Jumany Emil Abboud, Noor Abed, Ahmada Alaqry, Mirny Bamieh, Forensic Architecture, Sandi Hilal i Alessandro Pettiego z kolektywu DAAR, Jumany Manny, Mohammada Saleha  a także efektem odbywających się w ciągu ostatnich czterech lat rezydencji artystycznych, podróży, badań i pracy z lokalnymi społecznościami artystek z Polski: Karoliny Grzywnowicz, Joanny Rajkowskiej, Jaśminy Wójcik i Marty Wódz.

Artyści biorący udział w wystawie unikają retoryki politycznej, skupiają się natomiast na pielęgnowaniu pamięci i budowaniu palestyńskiej tożsamości poprzez odwoływanie się do dawnych zwyczajów i tradycji.

BLYZKIST to projekt badawczy stworzony przez Marię Beburię (ur. w 1997 roku w Odessie w Ukrainie) i Tarasa Gembika (ur. w 1996 roku w Kamieniu Kaszyrskim w Ukrainie), poświęcony rozwojowi publiczności ukraińsko- i rosyjskojęzycznej mieszkającej w Polsce. Zajmują się tematem dostępności instytucji kultury dla migrantów i migrantek, organizują wielojęzyczne warsztaty, współpracują z artystami i artystkami, pochodzącymi zza wschodniej granicy Polski.

W związku z ograniczeniami i w trosce o bezpieczeństwo widzów wstęp na wydarzenie obowiązują zapisy. Prosimy wysłać zgłoszenie na adres [email protected].
Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania oraz aktualnych wytycznych sanitarnych dostępne są w zakładce „Zwiedzaj bezpiecznie”.

Więcej informacji