„Teraz Wrocław” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

„Teraz Wrocław”

28 lutego 2013
„Teraz Wrocław”

Dolny Śląsk i jego stolica Wrocław to kolejny, obfitujący w ukraińskie imprezy oraz instytucje region. To także region, w którym przyszło żyć obok siebie wywiezionym ze Lwowa Polakom i Ukraińcom, deportowanym w ramach akcji „Wisła”. Wśród tych ostatnich jest wielu przedstawicieli społeczności łemkowskiej. Region zamieszkują także etniczni Niemcy, Żydzi, Bułgarzy, Ślązacy i inni.  

Szkoła i Łemkowie

Pierwsze w Polsce liceum z ukraińskim językiem nauczania utworzono w Legnicy. W ubiegłym roku obchodziło ono jubileusz 55-lecia. O roli, jaką odegrała ta instytucja świadczy chociażby to, że wielu jej absolwentów to obecni liderzy społeczno-kulturalnego życia Ukraińców w Polsce. Pracują jako nauczyciele, przewodzą społecznym organizacjom, są historykami lub dziennikarzami. W szkole, jak i w samym mieście, realizuje się wiele projektów skierowanych na zachowanie i rozwój łemkowskiej społeczności. Do tego typu działań można zaliczyć znany festiwal „Świat pod Kyczerą”, na który przyjeżdżają goście z całego świata, między innymi z Brazylii, Serbii, Nigerii oraz Ukrainy (festiwal odbywa się latem). Organizatorem tego przedsięwzięcia jest zespół „Kyczera” oraz stowarzyszenie o tej samej nazwie. Na przykładzie doświadczeń zespołu można przekonać się, że działalność organizacji mniejszości w Polsce to nie jest prosta rzecz. Kilka lat temu, z powodu nieporozumień między urzędnikami, organizatorzy zostali pozbawieni państwowej dotacji, przez co doprowadzono zespół i stowarzyszenie na skraj bankructwa. Udało się go uniknąć jedynie dzięki ofiarności przyjaciół „Kyczery”.

„Teraz Wrocław”

Ukraińskie życie rozwija się także w stolicy regionu. Właśnie tu swój ośrodek ma miejscowe koło Związku Ukraińców w Polsce (ul. Ruska), Honorowy Konsulat Ukrainy (konsul – Grzegorz Dzik) oraz Wrocławsko – Gdańska Diecezja UGKC (biskup Włodzimierz Juszczak). Warto zaznaczyć, że Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, które zapoczątkowało akcję promowania miejscowych uczelni wyższych w Europie Wschodniej. Projekt pod nazwą „Teraz Wrocław” wystartował pod koniec 2006 roku. Główne zadania inicjatywy to prezentacja propozycji edukacyjnej wyższych uczelni Wrocławia abiturientom z krajów Europy Wschodniej oraz dostarczanie informacji o zasadach wstępu oraz nauki na wrocławskich uczelniach. W ciągu dwóch lat, w ramach projektu, w sześciu wrocławskich uczelniach naukę rozpoczęło 25 osób z Ukrainy. Następnie projekt rozszerzył swój zasięg na obszar Białorusi, Mołdawii, Rosji oraz Kazachstanu. W latach 2006-2012 na studia do Wrocławia przyjechało 450 osób z 7 krajów.

„VIVA UKRAINA”

Już tradycyjnie,, od 2000 roku, na wiosnę we Wrocławiu odbywa się „VIVA UKRAINA” – jeden z największych festiwali – promocja kultury ukraińskiej w Polsce. Muzyka cerkiewna, ludowa oraz współczesna, ukraiński teatr, prezentacje filmów, wystawy fotograficzne, konferencje oraz seminaria naukowe, spotkania literackie oraz spotkania ze znanymi osobami – to nieodłączne części tego festiwalu. Ubiegłoroczne wydarzenie, organizowane przez Honorowy Konsulat Ukrainy oraz wrocławski Związek Ukraińców w Polsce, było poświęcone 55 rocznicy obecności Ukraińców we Wrocławiu, o czym mówiono w pierwszym dniu festiwalu, podczas historycznego seminarium. Naukowcy podkreślili, że pierwsze związki Ukraińców z tym miastem sięgają jeszcze czasów Rusi Kijowskiej. Dyskusja na takie tematy, jak deportacja w ramach akcji „Wisła”, historia oraz aktualne problemy Łemków czy rola ukraińskich szkół w zachowaniu tożsamości stały się punktem wyjścia do rozważań nad tym, co czeka wrocławskich Ukraińców w następnym półwieczu. W wywiadzie dla tygodnika „Nasze Słowo” przewodniczący wrocławskiego Związku Ukraińców w Polsce Igor Salomon zaznaczył, że rozwój ukraińskiej społeczności w regionie w dużej mierze zależy także od aktywności nowej fali emigracji z Ukrainy.

A więc, aby Ukraina w przyszłości była tu rzeczywiście „viva!”, może, któryś z czytelników „Naszego Wyboru” postawi na „Teraz Wrocław”.

Ukraińska szkoła w Legnicy:
Tel. (76) 723 31 06, www.zso4legnica.pl
Honorowy Konsulat Ukrainy we Wrocławiu:
tel. (71) 788 44 50, www.konsulat-ukraina.wroclaw.pl
Projekt poświęcony nauce we Wrocławiu „Teraz Wrocław”:
www.study-in-wroclaw.pl
Wrocławsko – Gdańska Diecezja UGKC:
tel. (71) 343 94 77, www.cerkiew.net.pl
Ośrodek Związku Ukraińców w Polsce we Wrocławiu:
ul. Ruska 46a, tel. (71) 372 56 63
Zdjęcia:
Liceum z Ukraińskim Językiem Nauczania w Legnicy – zso4legnica.pl
Konsul Honorowy Ukrainy we Wrocławiu Grzegorz Dzik – WWW.konsulat-ukraina.wroclaw.pl

Grzegorz SPODAREK