UEFA chce oddać Krym – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

UEFA chce oddać Krym

30 grudnia 2014
UEFA chce oddać Krym

20 listopada prezydent UEFA Michele Platini przyleciał do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. Cel spotkania skłonienie Ukrainy do tego, aby nie stała na przeszkodzie rozwoju krymskiego futbolu i uznała krymskie kluby, które występują w rosyjskiej lidze.

Platini przyleciał na Ukrainę z przygotowanym pakietem ustaleń odnośnie krymskich piłkarskich drużyn. W zamian za swobodny przepływ trzech krymskich drużyn, które obecnie występują w rosyjskiej drugiej lidze,  miał zaproponować bardzo wygodne dla ukraińskiej strony punkty umowy.     

Po spotkaniu, Platini poinformował, że UEFA utworzy roboczą grupę poświęconą tej kwestii. Ustalono też, że prezydent UEFA będzie w stałym kontakcie z honorowym prezydentem Ukraińskiej Federacji Futbolu Hryhorijem Surkisem, który także brał udział w rozmowach.   

Z kolei prezydent Ukrainy przed spotkaniem z Platinim rozmawiał z przedstawicielami ukraińskich ultrasów. Żądali oni od szefa państwa, aby nie oddawano krymskich klubów Rosji.    

Petro Poroszenko podkreślił, że kontroluje sytuację. 

– Krym jest i będzie ukraiński – powiedział prezydent. Podkreślił także, że dla Ukrainy ważną sprawą jest zachowanie kontroli nad procesem rozwoju piłki nożnej na Krymie oraz, że dla UEFA ważnym jest, aby nie była wciągnięta w nie związane z futbolem batalie wokół półwyspu. 

Paweł ŁOZA