Ukraiński Kościół Greckokatolicki w Polsce przechodzi na nowy kalendarz – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraiński Kościół Greckokatolicki w Polsce przechodzi na nowy kalendarz

16 lutego 2023
Ukraiński Kościół Greckokatolicki w Polsce przechodzi na nowy kalendarz

W poniedziałek, 6 lutego, w ślad za Ukraińskim Kościołem Greckokatolicką w Ukrainie, episkopat Kościoła Greckokatolickiego w Polsce zdecydował o przejściu na nowy kalendarz. Od 1 września 2023 roku, Boże Narodzenie i inne stałe święta będą obchodzone według nowego stylu. Święta ruchome, czyli Wielkanoc i inne z nią związane, pozostają bez zmian.

Zgodnie z dekretem  Metropolii Przemysko-Warszawskiej, od 1 września 2023 roku wszystkie parafie greckokatolickie w Polsce będą obchodzić święta stałe w nowym stylu: Boże Narodzenie – 25 grudnia, Chrzest Pański – 6 stycznia, Zwiastowanie Przenajświętszej Bogurodzicy – 25 marca, Opieki Najświętszej Bogurodzicy – 1 października, św. Mikołaja – 6 grudnia.

„Obchody Wielkanocy i innych ruchomych świąt w Metropolii Przemysko-Warszawskiej, a także w Ukrainie nadal będą obchodzone według kalendarza juliańskiego” – głosi dekret podpisany przez Metropolitę Przemysko-Warszawskiego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza,   biskupa wrocławsko-koszalińskiego  Włodzimierza Juszczaka  i biskupa olsztyńsko-gdańskiego Arkadiusza Trochanowskiego.

Przejście na nowy styl nastąpi 1 września, ponieważ w tym dniu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny.

Synod Biskupów UKGK podjął decyzję o przejściu na nowy styl w ukraińskich parafiach w poniedziałek, 6 lutego. „Biorąc pod uwagę liczne prośby wiernych i po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji z duchowieństwem i przedstawicielami zakonów naszego Kościoła, w pilnej sprawie potrzeby zreformowania Kalendarza Liturgicznego UKGK w Ukrainie, a także biorąc pod uwagę racje duszpasterskie: UKGK w Ukrainie przejdzie od 1 września na nowy styl (początek Indyktu) 2023  Roku Pańskiego na nowy styl dla świąt nieruchomych z zachowaniem obecnych paschalii” – czytamy w postanowieniu.

Zdaniem zwierzchnika UKGK Jego Świątobliwości Światosława, reforma kalendarza w kościele greckokatolickim będzie miała dwa etapy. Pierwszy to decyzja z 6 lutego w sprawie świąt nieruchomych. Drugim etapem będzie ustalenie obchodów Wielkanocy i świąt z nią związanych. Arcybiskup Światosław wyjaśnił, że w 2025 roku przypada 1700. rocznica Pierwszego Soboru Powszechnego. W ramach przygotowań do tej rocznicy trwają wspólne, prowadzone w dialogu między Rzymem a Konstantynopolem, prace na temat odnowionych paschalii, zgodnie z którymi wszyscy chrześcijanie świata będą obchodzić Wielkanoc tego samego dnia. W związku z tym, decyzja dotycząca obchodów Świąt Wielkanocy została na razie odłożona.

Odnośnie diecezji UKGK za granicą, tylko dwie zasadniczo nie zaakceptowały reformy kalendarza gregoriańskiego – w Anglii i Australii.

A.W.

Źródło: UGCC