Ukończyłeś szkołę za granicą – możesz wstąpić na ukraiński uniwersytet

0

Tegoroczna rejestracja na eksternistyczne niezależne testy dla ukraińskich abiturientów rozpoczęła się 4 stycznia. Efektywność testów nadal jest krytykowana, zarówno ze strony absolwentów szkół, jak i kierownictwa uczelni. Z tego powodu system weryfikacji wiedzy jest rokrocznie modyfikowany.

Sekretarz Rady Rektorów Uczelni Wyższych Ukrainy oraz były kierownik Departamentu Wyższej Oświaty Ministerstwa Edukacji i Nauki Jarosław Boliubasz wystąpił z obroną takiej formuły weryfikacji wiedzy, a także wskazywał na jej przewagi.

– Abiturienci mają obecnie możliwość wstąpienia od razu do 5 uczelni, tego nie należy im odbierać. Odnośnie jakości samych testów – rzeczywiście, trzeba je udoskonalać. Ale nawet w USA, gdzie niedawno obchodzono 100-lecie wprowadzenia testów, są problemy z ich jakością. Wymagania z każdym rokiem stają się coraz większe.

W tym roku na Ukrainie test zostanie przeprowadzony już po raz szósty. Prognozuje się, że weźmie wnim udział 311,5 tysiąca osób. Podobnie jak w poprzednim roku, ankietę – wniosek można ściągnąć ze strony Ukraińskiego Centrum Oceny Jakości Oświaty. Do zdania będzie 14 przedmiotów, włączając języki obce oraz nowy przedmiot – literaturę zagraniczną. Wśród wprowadzonych w tym roku nowinek jest zmniejszona liczba pytań. Jedna z kluczowych zmian polega na tym, że abiturienci, którzy ukończyli szkołę za granicą, będą mogli zdawać testy wraz ze wszystkimi ukraińskimi absolwentami, a nie na, jak to było poprzednio, oddzielnej sesji.  
Foto: osvita.ua/test/

Iryna POLETS

Share.