Ukraina! 6. Festiwal Filmowy już wkrótce w całej Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy już wkrótce w całej Polsce

15 października 2021
Ukraina! 6. Festiwal Filmowy już wkrótce w całej Polsce

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 12-18 listopada w warszawskiej Kinotece, a od 11 do 21 listopada najlepsze ukraińskie filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również w wersji online. Ponadto w tym roku festiwal po raz pierwszy zagości w największych miastach Polski.


Ostatnie lata to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

W tym roku organizatorzy zaprezentują najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii, a festiwal zostanie poszerzony także o pokazy filmów z krajów sąsiadujących z Ukrainą i Polską. W programie znajdzie się szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak zajęcia dla dzieci, debaty, wystawa, spotkania z ukraińskimi twórcami filmowymi. Przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności podczas poprzednich edycji festiwalu.

Nosorożec w reżyserii Olega Sencowa

W tegorocznym programie głównym znalazły się najlepsze i najnowsze ukraińskie filmy. Jednym z nich jest Nosorożec w reżyserii Olega Sencowa, pokazywany premierowo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie “Nosorożec” – agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą. Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile – ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?

Oleg Sencow to ukraiński reżyser skazany przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Od pierwszej edycji organizatorzy festiwalu zwracali uwagę publiczności na trudną sytuację reżysera, a także zachęcali do wsparcia kampanii na rzecz jego uwolnienia. W ramach poprzednich odsłon festiwalu pokazane zostały filmy “Gracz” w reżyserii Sencowa oraz film dokumentalny „Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow“ Askolda Kurova, który zdobył nagrodę publiczności w 2017 r. Sencow był wspierany przez europejskie środowisko filmowe, które walczyło o jego uwolnienie. 7 września 2019 roku podczas wymiany więźniów reżyser został zwolniony z więzienia.

Złe drogi

W programie tegorocznej edycji znalazł się także ukraiński kandydat do Oscara 2022 – film Złe drogi w reżyserii Natalii Worożbyt.

https://www.youtube.com/watch?v=l9mvzQo-bzs

Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy.

Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji.

Przystanek Ziemia

Na festiwalu pokazany zostanie też nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny film reżyserki Kateryny Hornostai Przystanek Ziemia. To radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na radzenie sobie z emocjonalnymi zawirowaniami związanymi z oczekiwaniem na wejście w dorosłe życie.  Masza (Maria Fedorczenko), Jana i Senia to trzy przyjaciółki u progu ukończenia szkoły średniej. Introwertyczna Masza postrzega siebie jako outsiderkę. Podczas gdy stara się przetrwać intensywny okres przedmaturalny, zakochuje się, co zmusza ją do opuszczenia strefy komfortu. Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga.

https://www.youtube.com/watch?v=Zunf1XQdNy4

Film pokazywany był na tegorocznym Berlinale, gdzie wygrał sekcję Generation14+, jest także laureatem nagrody Grand Prix Festiwalu Międzynarodowego Filmowego w Odessie.

Na festiwalu nie zabraknie także filmów dokumentalnych. Jednym z nich jest Ziemia Iwana w reżyserii Andrija Łyseckiego, zdobywca nagrody dla najlepszego filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Praw Człowieka Docudays UA.

Iwan Prychodko jest jednym z ostatnich artystów ludowych na Ukrainie. Jest samoukiem, mieszka na wsi, a wszystko, co wychodzi spod jego pędzli, to sztuka naiwna i szczera. To jak Ivan postrzega świat i jego życie wewnętrzne są pełne piękna i radości. Pewnego dnia obrazy Iwana zostają zaproszone na wystawę do Arsenału Sztuki, głównego centrum wystawienniczego kraju. Czy Iwan zamieni swoją małą wiejską chatkę na pełne przepychu życie w mieście, towarzystwo krytyków i agentów sztuki?

Wystawę prac Iwana Prychodko będzie można zobaczyć podczas warszawskiej edycji festiwalu w Kinotece.

Konkurs na najlepszy film krótkometrażowy

Szósta odsłona festiwalu będzie pierwszą, podczas której zorganizowany zostanie konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostało 20 filmów, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych, zrealizowanych przez twórców z Polski i Ukrainy.

W ciągu ostatnich lat festiwal filmowy Ukraina! stał się rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy oraz Lublina, gdzie w 2019 roku odbyła się pierwsza replika festiwalu. W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbędzie się ono także w największych miastach Polski.

Już 22 października pierwsze repliki w ramach tegorocznej edycji rozpoczną się we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty (22-28.10) oraz toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (22-24.10). W tym roku festiwal odwiedzi także:

Łódź – ŁDK, Kino Perspektywa (5-7.11)
Gorzów Wielkopolski  – Kino 60 Krzeseł (11-17.11)
Kraków – Kino Pod Baranami (12-18.11)
Gdańsk  – Kino Żak (12-18.11)
Białystok  – Kino Forum (12-17.11)
Katowice – Kino Światowid (19- 28.11)
Poznań – Kino Muza (25.11-2.12)
Lublin – Centrum Kultury (3-5.12)
Kraków – Kino Paradox  (9-12.12)

Od 11 do 21 listopada filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne na platformie mojeekino.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii pokazywane podczas szóstej odsłony festiwalu.

Program warszawskiej odsłony festiwalu oraz bilety na seanse dostępne są na stronach www.ukrainaff.com oraz www.kinoteka.pl.

Karnety (do 7.11.2021):

Wszystkie seanse festiwalu (bez gali otwarcia) – 115 zł

Wszystkie seanse festiwalu (w tym gala otwarcia) –  130 zł

Bilety

Normalny – 19 zł
Ulgowy -15 zł (pt-nd, wt, czw)

Normalny – 15 zł
Ulgowy – 14 zł  (pn)

Normalny – 16 zł
Ulgowy – 14 zł  (śr)

Gala otwarcia – 25 zł

Gala zamknięcia – 20 zł

Misiowy Poranek – 15 zł

Wystawa – wstęp wolny

Debata – wstęp wolny