Ukraina na Eurowizji. 10 najważniejszych faktów - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Ukraina na Eurowizji. 10 najważniejszych faktów

0

Eurovision Song Contest to jeden z największych programów muzycznych na świecie. Jest emitowany na 5 kontynentach i przyciąga uwagę nawet 200 milionów widzów. Ukrainę w tym roku reprezentować będzie zespół Go_A z utworem Szum (ШУМ).


Zespół Go_A to ukraiński zespół założony w 2012 roku w Kijowie. W swoim repertuarze przeważają utwory z etnicznymi brzmieniami. Muzyka formacji koncentruje się głównie na ukraińskim folku wzbogaconym elektronicznymi dźwiękami. Jednak w ich twórczości można również usłyszeć instrumenty afrykańskie. Go_A są wielokrotnymi uczestnikami festiwali muzycznych w kraju i za granicą. W skład zespołu wchodzą: Taras Szewczenko, Kateryna Pawłenko, Iwan Hryhoriak i Ihor Didenczuk.

Сzekając na występ zespołu z Ukrainy Go-A w pierwszym półfinale 18 maja, Ambasada Ukrainy w Polsce proponuje sprawdzić 10 najważniejszych faktów o Ukrainie w tym konkursie muzycznym.

  • Ukraina zadebiutowała na Eurowizji w 2003 roku i 15 razy brała udział w konkursie.
  • Ukraina dwukrotnie wygrała Eurowizję: w 2004 roku „Wild Dances” Rusłany; w 2016 roku „1944” Jamaly. Pierwszy kraj Europy Wschodniej z dwoma zwycięstwami w Eurowizji.
  • Ukraina 6 razy zajęła miejsce w pierwszej piątce. Tylko dwa kraje mają lepsze statystyki w XXI wieku.
  • Ukraina dwukrotnie gościła w Kijowie Eurowizję – w 2005 i 2017 roku.
  • Ukraina jest jednym z dwóch krajów, które za każdym razem zakwalifikowały się do Wielkiego Finału Eurowizji.
  • Ukraina wygrała Eurowizję w 2016 roku, choć Jamala zajęła dopiero drugie miejsce w półfinale. Australia wygrała półfinał, ale zajęła drugie miejsce w wielkim finale.

  • Ukraina zmienia historię Eurowizji i dla innych krajów. Na przykład Portugalia musiała startować 49 (!) razy przed pierwszym zwycięstwem w 2017 roku w Kijowie.
  • Ukraina otrzymała trzy nagrody artystyczne Marcel Bezençon Artistic Awards (2004, 2008, 2016) dla najlepszego artysty według komentatorów, jedną Press Award (2007) i jedną Barbara Dex Award. Ostatnia to nagroda fanów dla „najgorzej ubranego artysty”. Oczywiście nagrodę tą dostała Verka Serduchka.
  • Ukraina wnosi swój wkład w rozwój językowy Eurowizji. Rusłana (2004) po raz pierwszy zaśpiewała część piosenki po ukraińsku, a Jamala (2016) zaśpiewała częściowo w języku krymsko-tatarskim.
  • W 2021 roku Ukrainę reprezentować będzie Go-A Band z utworem “SHUM” po raz pierwszy piosenka zabrzmi w całości w języku ukraińskim.

 

Źródło: Ambasada Ukrainy w Polsce, eurowizja.org

Share.