Ukraina na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Co warto odwiedzić? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraina na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Co warto odwiedzić?

25 maja 2023
Ukraina na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Co warto odwiedzić?

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to doroczne kulturalne wydarzenie w stolicy Polski, w którym biorą udział wydawnictwa z całej Europy. W tym roku gościem honorowym targów będzie Ukraina. W dniach 25-28 maja odbędą się spotkania z ukraińskimi autorami i wydawcami, a ukraińskie książki będzie można kupić na osobnym stoisku. Redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała wybór wydarzeń, które warto odwiedzić podczas targów.


Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach 25-28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz na Placu Defilad.

Podczas targów będzie można nie tylko nabyć nowości książkowe wydawnictw z Polski, Ukrainy, Niemiec, Francji, Rumunii i Wielkiej Brytanii, ale także wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Będą to między innymi spotkania z pisarzami i poetami, dyskusje i wydarzenia skierowane do wydawców. Wstęp na wszystkie targowe imprezy jest bezpłatny, a poszczególne spotkania będą transmitowane na stronie  społecznościowej targów.

W tym roku gościem honorowym targów będzie Ukraina. Na terytorium targów powstanie ponad 200-metrowe stoisko narodowe Ukrainy, na którym zaprezentuje się 45 ukraińskich wydawnictw. Są to między innymi Yakaboo, Ranok, Our Format, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Stary Lew i wiele innych.

W ramach targów zaplanowano także odrębny ukraiński program, na który złoży się około 40 spotkań literackich: czytanie poezji, dyskusje, prezentacje książek i komiksów, zajęcia terapeutyczne dla dzieci, prelekcje, sesje autograficzne oraz spotkania branżowe dla wydawców i uczestników rynku książki.

Wydarzenia programu ukraińskiego odbędą się w:

  • Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120, Sala Marmurowa – wejście do Pałacu Kultury i Nauki od ul. Marszałkowskiej;
  • Sala „Lwów” – po sąsiedzku z Salą Marmurową;
  • Sala „Kijów” – IV piętro, wejście od ul. Marszałkowskiej;
  • Scena Główna – IV piętro, wejście od ul. Marszałkowskiej;
  • Sala Kisielewskiego – parter, wejście od Placu Defilad;
  • Scena na Placu Defilad.

Czwartek, 25 maja

Dyskusja na temat „Prawo do serca: dystopia czy szpetne oblicze rzeczywistości” i spotkanie z Artem Antonianem

Kiedy: 14:00 – 14:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Organizator: Books XXI
Uczestnicy: Art Antonian, Lilia Szutiak

Art Antonian to współczesny ukraiński pisarz, poeta i autor piosenek. Urodził się w ormiańskiej rodzinie w Mongolii. Dorastał na Węgrzech i Ukrainie. Absolwent Czerniowieckiego Narodowego Uniwersytetu. Napisał piosenki dla wokalistki Jamaly, między innymi anglojęzyczną wersję utworu „1944”, z którym Jamala wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji. W latach 2019-2020 stworzył swoją pierwszą dystopijną powieść  „TÜK”, która ukazała się w 2022 roku nakładem „Wydawnictwa 21”.

„üPopulacja dawno temu straciła ludzką postać. W świecie ösobin bicie serca to zbrodnia, straszna choroba. Totalne zakazy ogłoszono całkowitą wolnością. Miłość do ojczyzny zastąpiono agresywnym politycznym militaryzmem, zwierzęta domowe stały się roboto-zwierzętami, tworzonymi, by ich właściciele mogli wprawiać się w wyrafinowanym sadyzmie. Przestrzegający prawa ösobina – David sumiennie pracuje na rzecz üImperium w centrum telewizyjnym, pomagając stworzyć informacyjny produkt, który powinien być regularnie spożywany przez wszystkich przedstawicieli üPopulacji. Dawid – trybik w bezlitosnej machinie propagandowej, wpada w wir wydarzeń, które nie tylko podważają doskonałość imperialnego ładu, ale także zagrażają całej ludzkości” – czytamy w opisie książki.

Prezentacja trzytomowego dzieła „Testowanie losu, hartowanie woli: Ukraina i Ukraińcy w XX i na początku XXI” i dyskusja na temat „Obalenie raszyzmu – historyczną misją Ukrainy”.

Kiedy: 16:00-16:55 (25 maja) i 13:00-13:55 (26 maja)
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120.
Organizator: Wydawnictwo „Klio”.
Uczestnicy: Łarysa Jakubowa, Hennadij Jefimenko, Wira Sołowiowa

Publikacja poświęcona  najnowszej politycznej i geopolitycznej historii Ukrainy. Pierwszy tom przedstawia okres narodowo-wyzwoleńczej  wojny lat 1917-1921 oraz historię Ukrainy do 1939 roku. Tom drugi poświęcony jest Ukrainie w okresie II wojny światowej i Zimnej Wojny. Całość dopełnia tom o 30 latach niepodległej Ukrainy.

Wśród zaproszonych gości są członkowie zespołu redakcyjnego i czołowi naukowcy Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Łarysa Jakubowa – doktor nauk historycznych, która zajmuje się historią mniejszości narodowych ZSRR, historią wschodniej Ukrainy i Donbasu. Hennadij Jefimenko – kandydat nauk historycznych, badacz historii sowieckiej Ukrainy 1917-1939. Wira Sołowiowa – dyrektor wydawnictwa „Klio”.

Dyskusja na temat „Aktywność charkowskiego wydawnictwa w czasie wojny: książki i ludzie”

Kiedy: 17:00 – 17:55 (25 maja)
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Organizator: Wydawnictwo ASSA
Uczestnicy: Switłana Feldman, Anna Żemerowa, Ołena Szapował i Iryna Tymko

Rozmowa na temat funkcjonowania wydawnictwa „ASSA” z siedzibą w Charkowie w czasie inwazji na pełną skalę. Trudności i zagrożenia, z jakimi musiało się zmierzyć wydawnictwo i zespół, nowe osiągnięcia i pozycje wydane w tym okresie. ASSA (Agencja Współczesnych Specjalistów i Autorów) to wydawnictwo specjalizujące się w beletrystyce dziecięcej, literaturze szkolnej i edukacyjnej. Działa w Charkowie od 2009 roku.

Pełny program dnia pod linkiem.

Piątek 26 maja

Prezentacja powieści Natalii Czajkowskiej pt. „Trzy obietnice”

Kiedy: 11:00 – 11:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Organizator: Wydawnictwo „Nora – Druk”
Uczestnicy: Natalia Czajkowska

„Trzy obietnice” to powieść historyczna ukazująca wydarzenia z 1938 roku, kiedy w ZSRR nadeszły czasy brutalnych represji. Główna bohaterka Marina pochodzi z Kijowa, jej męża rozstrzelano po donosie współpracownika, a ją zesłano do dalekiego Kazachstanu, do obozu dla żon zdrajców ojczyzny  w Akmole, gdzie przebywa w nieludzkich warunkach. Obóz znajduje się na stepie, zimą zniewolone kobiety zamarzają, a latem duszą się od upału i cierpią z powodu burz piaskowych. Przymusowo pracują – stojąc po kolana w wodzie zbierają trzcinę, którą później wykorzystuje się do produkcji cegieł. Podczas pisania książki autorka oparła się na źródłach historycznych, wiernie przedstawiła warunki i życie kobiet w obozie.

Natalia Czajkowska to współczesna ukraińska pisarka i blogerka. Autor książek beletrystycznych o tematyce historycznej i społeczno-psychologicznej. W 2019 roku ukazała się jej społeczno-psychologiczna powieść „Zwróćcie moje dzieciństwo”, a w 2022 roku – powieść „Porcelanowa lalka”.

Dyskusja o komiksie historycznym

Kiedy: 14:00 – 14:55
Gdzie: Scena na Placu Defilad
Organizator: Ukraiński Instytut Książki, Instytut Książki, Fundacja Historia i Kultura
Uczestnicy: Wiaczesław Buczajowski, Dmytro Briukow, Kyryło Małow, Marek Oleksicki.

„Metafora czy realizm – o komiksie historycznym” – tak zatytułowana będzie dyskusja, w której weźmie udział między innymi Kyryło Małow, jeden ze współautorów komiksu „Droga do zwycięstwa”. Ten komiks to zbiór dziewięciu graficznych powieści, które łączy jeden temat – walka Ukraińców w wojnie z Rosją. W rozmowie weźmie również udział polski autor komiksów Marek Oleksicki.

Prezentacja książki Bohdana Obraza pt. „Lwów-Lyon. Instagram”

Kiedy: 14:00 – 14:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Organizator: Wydawnictwo „Nora Druk”
Uczestnicy: Bohdan (Bob) Obraz

Powieść „Lwów-Lyon. Instagram” można uznać za krótki przewodnik po historii i zabytkach Lwowa i Lyonu. Główny bohater pochodzi z tradycyjnej mieszczańskiej rodziny mieszkającej w sercu Lyonu, prowadzi spokojny tryb życia i nie martwi się o przyszłość. Jego dziewczyna Laura jest blogerką na Instagramie, co negatywnie wpływa na związek pary. W sieciach społecznościowych bohater przypadkowo spotyka Olę ze Lwowa, zakochuje się w niej i zaczyna interesować się Ukrainą. Okazuje się, że dziadek i pradziadek bohatera pochodzili ze Lwowa, podobnie jak tajemnicza ciocia Sofia, której wspomnienia przenoszą nas do Lwowa z różnych epok. W powieści autor rysuje podobieństwa między dwoma tytułowymi miastami; bada również wpływ Instagrama na nasze nawyki, konsumpcję i międzyludzkie relacje. Książka powstała w latach 2016-2020.

Bohdan (Bob) Obraz to ukraiński pisarz. Urodził się w Moskwie, dzieciństwo i młodość spędził w Kijowie. Studiował na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Handlu i Ekonomii, ESCP-Europe Business School w Paryżu, Lund University w Szwecji. Obecnie mieszka w Paryżu. Bohdan jest aktywnym uczestnikiem paryskich Euromajdanów, sekretarzem Stowarzyszenia Medycznej i Charytatywnej Pomocy „Francja-Ukraina”.

Pełny program dnia pod linkiem.

Dyskusja „Wojenne reportaże między interwencją a relacją” z udziałem Jewhenii Podobnej i Tomasza Grzywaczewskiego

Kiedy: 15:00 – 15:55
Gdzie: Sala Lwów
Organizator: Ukraiński Instytut Książki, Instytut Książki, Fundacja Historia i Kultura
Uczestnicy: Jewhenia Podobna, Tomasz Grzywaczewski, Jakub Moroz

W ramach festiwalu „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” reporterzy z Polski i Ukrainy będą dyskutować o problemach wojennego reportażu. Spotkanie poprowadzi polski dziennikarz Jakub Moroz.

Jewhenija Podobna jest ukraińską dziennikarką, korespondentką wojenną, medialną trenerką, wykładowcą na Wydziale Technologii Multimedialnych i Medialnego Designu w Instytucie Dziennikarstwa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Laureatka Nagrody Szewczenki z 2020 roku za książkę „Dziewczyny obcinają warkocze”.

Tomasz Grzywaczewski to polski pisarz, dziennikarz, reporter, reżyser. Doktorant prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Łódzkim. Autor książek non-fiction, reportaży, artykułów do czasopism, artykułów naukowych. Laureat nagród „Kryształowej Karty Polskiego Reportażu-2019” i „Magellan” za książkę „Granice marzeń”. Dokument Grzywaczewskiego „Wymazać naród”, opowiadający o zniszczonych przez armię rosyjską świątyniach, muzeach i bibliotekach Ukrainy, można obejrzeć online.

Spotkanie z ukraińskim pisarzem Jurijem Wynnyczukiem

Kiedy: 15:00 – 15:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Organizator: Ukraiński Instytut Książki
Uczestnicy: Jurij Wynnyczuk, Ołesia Mamycz

Jurij Wynnyczuk – ukraiński pisarz, dziennikarz, redaktor. Do najsłynniejszych dzieł Wynnyczuka należą powieści: „Nocne panienki” (1991), „Tango śmierci” (2012), „Aptekarz” (2015), „Cenzor snów” (2016), „Lutecja” (2017) ) i „Nocny reporter” (2019). Wśród książek dla dzieci można wymienić opowiadanie „Miejsce dla smoka” (1990) oraz całą serię bajek: „Cukrowy kogut”, „Motylek uczy się życia”, bajki o kolegach Czeberajczykach. Wynnyczuk znany jest również jako redaktor krajoznawczych książek „Legendy Lwowa” (1999), „Knaipy Lwowa” (2000), „Tajemnice lwowskiej kawy” (2001), a także licznych zbiorów i antologii ukraińskiej literatury.

Rozmowę poprowadzi Ołesia Mamczycz, ukraińska pisarka, tłumaczka i redaktorka. Pracuje w polsko-ukraińskim projekcie kulturalnym „Posestry” (Kraków).

Dyskusja „Historia i przyszłość relacji ukraińsko-polskich”

Kiedy: 15:00 – 15:55
Gdzie: Scena główna
Organizator: Ukraiński Instytut Książki, Instytut Książki, Fundacja Historia i Kultura

Uczestnicy: Andrij Kohut, Witalij Portnikow, Piotr Skwieciński, Marek Cichocki, Prowadzenie: Bogumił ŁozińskiW W ramach festiwalu „Siła słowa – polsko-ukraińskie dialogi literackie” polscy i ukraińscy historycy i politycy będą dyskutować na temat stosunków polsko-ukraińskich.

Andrij Kohut – ukraiński historyk, publicysta, działacz społeczny. Dyrektor Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Witalij Portnikow – ukraiński publicysta, pisarz i dziennikarz. Stały autor analitycznych artykułów w ukraińskich wydawnictwach o tematyce politycznej i historycznej.

Piotr Skwieciński – polski dziennikarz, publicysta, dyplomata, od 2023 ambasador RP w Armenii.

Marek Cichocki – polski filozof i politolog, profesor socjologii, dziennikarz i publicysta, doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Dyskusję poprowadzi Bogumił Łoziński, polski dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego katolickiego czasopisma „Gość Niedzielny”.

Sobota, 27 maja

Warsztaty  „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie”

Kiedy: 12:00 – 12:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120.
Organizator: #knygolove
Uczestnicy: Tetiana Stus

Warsztaty poprowadzi Tania Stus, autorka książki „Nieznane historie małych i dużych zwycięstw”, która zawiera dziesięć terapeutycznych opowieści, poświęconych doświadczeniom dzieci w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Podczas warsztatów odbędzie się terapeutyczne czytanie w wykonaniu autorki oraz arteterapia. Grupą docelową są przede wszystkim Ukraińcy, którzy przez wojnę trafili do Polski i podobnie jak bohaterowie książki mają sprawy, o których mogą opowiedzieć własną historię.

„Nieznane historie małych i dużych zwycięstw” to zbiór opowiadań o działaniu terapeutycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Autorką bajek jest pisarka literatury dziecięcej Tania Stus, a ilustratorką Marta Koszulińska.

Prezentacja książki „Radio Noc” i spotkanie z Jurijem Andruchowyczem.

Kiedy: 13:00 – 13:55
Gdzie: Scena Główna
Organizator: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
Uczestnicy: Jurij Andruchowycz, Jerzy Kisielewski

Jurij Andruchowycz – Ukraiński poeta, prozaik, tłumacz, przedstawiciel postmodernizmu w literaturze, eseista. Kandydat nauk filologicznych. Mieszka i pracuje w Iwano-Frankiwsku. Autor takich powieści jak „Dwanaście kręgów”, „Kochankowie Justycji”, kilku zbiorów poezji i esejów. Dzieła Andruchowycza były tłumaczone na język polski, angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, węgierski, fiński, szwedzki, hiszpański, czeski, słowacki, chorwacki, serbski i esperanto.

„Radio Noc” to wydana w 2021 roku nowa powieść Andruchowycza, która przedstawia na wpół fikcyjną historię życia Josypa Rotskiego. Pełne perypetii losy głównego bohatera „Radia Noc” stały się kanwą przemyśleń na temat wydarzeń politycznych w Ukrainie. „Jak i w „realnej rzeczywistości”, kolejna rewolucja zaznała porażki. Być może dlatego, że straciła swojego tajemniczego przywódcę. Josyp Rotski (nie mylić z Josifem Brodskim czy Josephem Rothem), muzyczny bohater barykad, zmuszony jest gdzieś uciekać, biorąc na siebie los wielu innych Józefów. Jest prześladowany, a służby specjalne reżimu to tylko połowa kłopotów. Jest też niedorzeczna miłość, nad którą nie można zapanować i bankowa tajemnica, z którą nie można się uporać. Więzienne doświadczenie i mimowolnie udany atak terrorystyczny. A także rozum i zapomnienie, śmiech i ciemność, zimno i piekło, ironia i ból. Ostatnia kryjówka, z której wolno prowadzać nocny eter. Czy  naprawdę ostatnia? – czytamy w opisie książki.

Warsztaty projektu  Ukraїner „Książki i dyplomacja”

Kiedy: 13:00 – 13:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Organizator: Ukraїner
Uczestnicy: Jewhenija Sapożnikowa – redaktorka, autorka tekstów dla Ukraїner

Uczestnicy warsztatów przeanalizują dzieje książek ukraińskiego wydawnictwa, które stały się potężnym narzędziem dyplomacji i zagranicznej polityki. Ukraїner zaczynało jako multimedialny projekt z 15 wersjami językowymi, ekspedycjami i ponad 600 wolontariuszami, a dziś ma własne wydawnictwo i materiały publikowane na rynku japońskim, niemieckim i brytyjskim, cytowane przez tak znane osobistości jak Boris Johnson, Orlando Bloom i inni. Przedstawicielka organizacji opowie o badaniach nad wyszukiwaniem tematów, przygotowywaniem wielopoziomowych medialnych treści oraz wykorzystaniem wbudowanej treści.

Ukraїner to społeczność i projekt, która od 2016 roku ukazuje Ukrainę i ukraiński kontekst, opowiadając historie samym Ukraińcom i, tłumacząc  na dziesiątki języków, przekazuje je światu.

Dyskusja „Jak pisać o wojnie”

Kiedy: 16:00 – 17:20
Gdzie: Scena Główna
Organizator: Ukraiński Instytut Książki, Instytut Książki, Fundacja Historia i Kultura
Uczestnicy: Jewhenija Podobna, Paweł Pieniążek i Tomáš Forró

W dyskusji „Jak pisać o wojnie: perspektywa twojej wojny i wojny, na której jesteś gościem” wezmą udział:

Jewhenija Podobna – ukraińska dziennikarka, korespondentka wojenna, trenerka mediów, wykładowczyni na Wydziale Technologii Multimedialnych i Medialnego Designu w Instytucie Dziennikarstwa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Laureatka Nagrody Szewczenki 2020 za książkę „Dziewczyny obcinają warkocze”, która zawiera wspomnienia 25 żołnierek, które w latach 2014-2018 brały udział w Operacji Antyterrorystycznej w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy i jednostek ochotniczych. Książka opowiada o operacjach wojskowych z różnych lat w obwodzie ługańskim i donieckim, o wyzwalaniu ukraińskich miast i wsi od rosyjskich terrorystycznych sił okupacyjnych, wspomnieniach rodaków, miejscowej ludności, wojennej codzienności. Historie uzupełnione są zdjęciami ze strefy działań wojennych.

Paweł Pieniążek – polski dziennikarz i korespondent wojenny. Pisał o wydarzeniach i konfliktach zbrojnych w Ukrainie,  Syrii, Iraku i Afganistanie. Studiował ukrainistykę i studia euroazjatyckie na Uniwersytecie Warszawskim. Jest stałym autorem artykułów w Tygodniku Powszechnym. Swoje reportaże publikował także w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Polityce oraz na portalu Krytyka Polityczna. Autor książek:  “Pozdrowienia z Noworosji” (2015), “Wojna, która nas zmieniła” (2017), „Po Kalifacie. Nowa wojna w Syrii” (2019). W 2023 roku wyszła jego najnowsza książka “Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”, poświęcona pierwszym miesiącom pełnowymiarowej inwazji.

Tomáš Forró – słowacki reporter relacjonujący kryzysy polityczne i konflikty zbrojne na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany za reportaże z Ameryki Łacińskiej, Azji Wschodniej, Ukrainy i Polski. Autor dwóch książek, między innymi wydanej w Polsce „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu”, za który otrzymał Nagrodę im. Witolda Pileckiego .

Pełny program dnia  pod linkiem.

Dyskusja „Kultura pamięci: jak pamiętać o wojnach”.

Kiedy: 17:30 – 18:55
Gdzie: Scena Główna
Organizator: Ukraiński Instytut Książki, Instytut Książki, Fundacja Historia i Kultura

Łukasz Adamski – polski historyk, znawca problematyki wschodnioeuropejskiej, publicysta, od 2016 zastępca dyrektora Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Jakub Kiersikowski – kierownik Działu Wydarzeń i Promocji Instytutu Pileckiego (polskiej instytucji państwowej, której celem jest uhonorowanie osób zasłużonych dla polskiego narodu).

Ostap Sływiński  – ukraiński poeta, tłumacz i krytyk literacki. Tłumaczy beletrystykę i literaturę naukową z języka angielskiego, białoruskiego, bułgarskiego, macedońskiego, polskiego i rosyjskiego.

Ołeksandra Matwijczuk – ukraińska działaczka na rzecz praw człowieka, szefowa organizacji Centrum Wolności Obywatelskich, która w 2022 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Zajmuje się problematyką praw człowieka w Ukrainie i w regionie OBWE.

Spotkanie poprowadzi Olia Hnatiuk – polską badaczka z zakresu ukrainoznawstwa, tłumaczka i popularyzatorka literatury ukraińskiej, pracownik Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, profesor Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko – Mohylańska”. W 2021 roku otrzymała kartę “Zagranicznego Ukraińca”.

Niedziela, 28 maja 

Rozmowa z dziećmi „Skąd się biorą narody – potwory?”

Kiedy: 11:00 – 11:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Organizator: The Black Sheep
Uczestnicy: Julia Raceburzyńska

„Skąd się biorą narody potwory: propaganda, która zamienia narody w potwory” to temat dyskusji na podstawie nowej książki Julii Raceburzyńskiej zatytułowanej „Skąd się biorą narody – potwory?”. Książka o propagandzie, głupcach i Chucherze, wydana specjalnie na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Podczas wydarzenia autorka porozmawia z dziećmi o tym, jak działa propaganda, jak powstają fejki na przykładzie wojny w Ukrainie i jak stawiać opór propagandzie.

Julia Raceburzyńska – ukraińska pisarka, autorka książek dla dzieci, między innymi książki „Gwiezdny kurier”.

Polsko – ukraińskie czytanie wierszy

Kiedy: 15:00 – 16:55
Gdzie: Sala Lwów
Uczestnicy: Jurij Zawadski, Hałyna Kruk, Ostap Sływynski, Bohdan Zadura, Paulina Subocz – Białek i Adriana Szymańska
Prowadzenie: Katarzyna Wójcik
Organizator: Ukraiński Instytut Książki, Instytut Książki, Fundacja Historia i Kultura

Jurij Zawadski – poeta, wydawca, muzyk, krytyk literacki i działacz społeczny. Pisze w języku ukraińskim i polskim. Poza twórczością literacką zajmuje się również tłumaczeniem i działalnością wydawniczą. Mieszka w Tarnopolu. Opublikował 10 poetyckich książek w języku ukraińskim. W Polsce twórczość Jurija Zawadskiego prezentowana była w antologiach oraz na łamach magazynów “eleWator”, “Ha!art” i “Helikopter”.

Halyna Kruk – poetka, krytyk literacki, tłumaczka. Z wykształcenia filolog-mediewista, absolwentka Wydziału Filologicznego Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki oraz studiów podyplomowych na tej samej uczelni. Obroniła pracę doktorską na temat „Ukraiński niski barok: poetyka stylu i gatunku” (2001), autorka szeregu naukowych opracowań dotyczących różnych gatunków literatury szkolnej XVII-XVIII wieku. Tłumaczy z języka polskiego, rosyjskiego, białoruskiego. Laureatka międzynarodowych konkursów literackich „Granosłow” (1996) i „Przywitanie życia” im. B. I. Antonycza (1996), stypendystka programów „Gaude Polonia” Ministra Kultury RP (2003, 2010) oraz Homines Urbani w Willi Decjusza w Krakowie (2005). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Ukraińskich i ukraińskiego PEN Clubu. Mieszka we Lwowie, wykłada literaturę obcą na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. I. Franki.

Ostap Sływiński – ukraiński poeta, tłumacz i krytyk literacki. Autor tomów poetyckich „Ofiara grubej ryby” (1998), „Południe” (2004), „Bal w ciemnościach” (2008), „Adam” (2012), „Król zimy” (2018). Tomiki wybranych wierszy ukazały się w Niemczech, Polsce, Czechach i Rosji. Wiersze, eseje i recenzje zostały przetłumaczone łącznie na 16 języków. Tłumaczy beletrystykę i literaturę naukową z języka angielskiego, białoruskiego, bułgarskiego, macedońskiego, polskiego i rosyjskiego. Wśród autorów, których tłumaczył są Derek Walcott, James Tate, Czesław Miłosz, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk i Georgi Gospodinow.

Bohdan Zadura – polski pisarz, poeta, krytyk literacki i tłumacz z  angielskiego, węgierskiego, rosyjskiego i ukraińskiego. Jego dorobek obejmuje dwadzieścia pięć tomów poezji i kilkanaście tomów esejów i prozy. W jego tłumaczeniu na język polski ukazały się utwory Dmyta Pawłyczka, Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Wasylia Machna, Serhija Żadana, Ostapa Sływińskiego i Natałki Biłocerkiwec

Paulina Subocz-Białek – polska poetka, literaturoznawczyni, krytyk literacki. Zajmuje się badaniem literatury polskiej XX wieku. Pracuje nad rozprawą poświęconą badaniu twórczości Jana Polkowskiego.

Adriana Szymańska – polska poetka, eseistka, krytyczka literacka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i dorosłych.

Prezentacja książki „Bitwa o Irpień”

Kiedy: 15:00 – 15:55
Gdzie: Narodowe stoisko Ukrainy, nr 120
Uczestnicy: Petro Szczerbina, Ołeksandr Markuszyn, Wasyl Zwarycz

„Bitwa o Irpień” to książka Petra Szczerbyny, wydana w języku ukraińskim w grudniu 2022 roku przez wydawnictwo „Samit-knyha”. Książka opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec lutego i w marcu ubiegłego roku w mieście Irpień w obwodzie kijowskim. Książka jest pierwszym zbiorem opowiadań bezpośrednich uczestników obrony Miasta-Bohatera Irpień: cywilów, którzy chwycili za broń i utworzyli obronę terytorialną miasta; weteranów ATO, którzy po raz drugi musieli stanąć w obronie Ukrainy – tym razem już swojego miasta; lekarzy, wolontariuszy i urzędników, którzy nie opuścili rodzinnego Irpienia.

Petro Szczerbyna jest ukraińskim pisarzem i doradcą politycznym.

Pełny program dnia pod linkiem.