Ukraińcy podziękowali polskim parlamentarzystom - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Ukraińcy podziękowali polskim parlamentarzystom

0

Komitet Obywatelski „Euromajdan – Warszawa” złożył podziękowanie polskim parlamentarzystom, zaangażowanym w akcję solidarności z Ukrainą. Specjalnymi dyplomami nagrodzono Małgorzatę Gosiewską z Prawa i Sprawiedliwości, polityków Platformy Obywatelskiej – Marcina Święcickiego i Michała Szczerbę, a także Tomasza Makowskiego z Twojego Ruchu. Uroczystość odbyła się 28 kwietnia, w siedzibie Sejmu RP.   

Lider Komitetu „Euromajdan – Warszawa” Natalia Panczenko przypomniała, że zanim doszło do tej uroczystości, stołeczni Ukraińcy dziękowali zwyczajnym obywatelom Polski za to, że  „w niebywale ciężki czas wyciągnęli przyjacielską dłoń”. Kolejne podziękowanie, jak powiedziała Natalia Panczenko – jest adresowane do posłów, za szczere i regularne, nie motywowane politycznymi pobudkami, wsparcie. W przypadku Małgorzaty Gosiewskiej wspominano także jej osobiste, rewolucyjne doświadczenie na kijowskim Majdanie oraz … „promocję wśród ukraińskich demonstrantów polskiego bigosu”. Osobiście rozdawała go rewolucjonistom – a za pomocą zapisu wideo usłyszała słowa wdzięczności od bezpośrednich uczestników protestów w Ukrainie.   

– Gdy to wszystko zaczęło się, mój wybór był prosty – trzeba jechać i wspierać – powiedziała Małgorzata Gosiewska. – Otrzymane słowa uznania pozwalają odczuć sens politycznej działalności – podkreśliła poseł.  

Kolejny nagrodzony, Marcin Święcicki uważa, że po prostu nie można było nie pomagać w słusznej sprawie.

– Nie można zaprzepaścić zdecydowania, wysiłku i energii ukraińskiego narodu. Pomoc wam – to nasz obowiązek – mówił Marcin Święcicki.

Jego partyjny kolega Michał Szczerba, jako jedną z przyczyn swej aktywności, wskazał potrzebę przekonania polskiego społeczeństwa, że ukraińska walka dotyczy także Polaków.

– W momentach próby, nie potrzeba ostrożnej polityki, trzeba odwagi. Wy ten egzamin zdaliście – powiedział do Ukraińców poseł.     

W przypadku Tomasza Makowskiego doceniono jego „podziemną działalność”, która polegała na przewożeniu, „po cichu”, leków dla Euromajdanu w Kijowie. Otrzymując wyróżnienie, polityk mówił o potrzebie stworzenia programu współpracy organizacji pozarządowych z Polski i Ukrainy. Poseł podkreślił, że polscy partnerzy mogliby dzielić się z Ukraińcami doświadczeniem w dziedzinie integracji europejskiej. 

Grzegorz SPODAREK

Share.