Ukraińcy ubiegają się o status uchodźcy w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraińcy ubiegają się o status uchodźcy w Polsce

28 lutego 2014
Ukraińcy ubiegają się o status uchodźcy w Polsce

Z powodu represji ekipy prezydenta Janukowycza na Ukrainie 60 Ukraińców stara się o status uchodźcy. Wzrosła też liczba obywateli Ukrainy, którzy chcą zostać na stałe. O tym mówi Gazeta Wyborcza.pl

Mimo obalenia władzy prezydenta Wiktora Janukowycza wnioski od obywateli tego kraju o nadanie statusu uchodźcy wciąż są składane. Ale lawiny podań nie ma. W ostatnich dniach do Urzędu ds. Cudzoziemców wpływają tylko pojedyncze wnioski. W sumie wczoraj po południu było ich 60. Czy są zasadne w sytuacji, gdy na Ukrainie jest polityczna odwilż?

«Każda sprawa jest indywidualna. Mogą być sytuacje, że po powrocie do swojej miejscowości taka osoba może doznać krzywdy, być prześladowana z powodu swojej działalności. Sprawdzamy każdy przypadek» – mówi Ewa Piechota, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców.

Urząd nie musi jednak nikogo odsyłać do domu. Nawet jak nie przyzna statusu uchodźcy, to może się zgodzić na tzw. pobyt tolerowany. Starający się będzie mógł też zostać w Polsce na podstawie zwykłej wizy, jeśli wykaże, że ma środki do życia.

Tylko 11 obywateli Ukrainy ubiegających się o status uchodźcy przebywa w ośrodkach dla cudzoziemców. Pozostali korzystają z pomocy znajomych i krewnych. Co miesiąc państwo przyznaje im pomoc socjalną – 25 zł na dzień.

Obecnie, podobnie jak podczas pomarańczowej rewolucji w 2004 r., Ukraińcy już mieszkający w Polsce od lat chętniej występują o zgodę na osiedlenie się. Gdy uzyskają taki status, będą mogli ściągać swoich krewnych na tzw. zaproszenie. Takich wniosków jest o 20 proc. więcej niż w ubiegłych latach (jest ich ok. 300).

«Wśród cudzoziemców korzystających z pomocy socjalnej obywateli Ukrainy jest poniżej 2 proc. W ubiegłym roku o status uchodźcy starało się 15,1 tys. cudzoziemców. Głównie z Czeczenii, Gruzji (95 proc. wniosków) i z Syrii. Zgodę na pozostanie w Polsce dostało ok. 700, głównie Syryjczycy, Czeczeni i Białorusini. Kilkanaście tysięcy spraw umorzono, bo cudzoziemcy pojechali dalej, np. do Niemiec. — Polska o dla nich kraj tranzytowy»- mówi Ewa Piechota