Ukrainka Myroslava Keryk kandydatką do tytułu „Warszawianka Roku 2022” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukrainka Myroslava Keryk kandydatką do tytułu „Warszawianka Roku 2022”

26 września 2022
Ukrainka Myroslava Keryk kandydatką do tytułu „Warszawianka Roku 2022”

Z  300 kobiet nominowanych do tytułu „Warszawianki roku 2022”  jury wybrało tylko 10. Wśród nich jest szefowa fundacji „Nasz Wybór” i współzałożycielka Domu Ukraińskiego w Warszawie Myroslava Keryk. O tym, czy uda jej się odebrać tę zaszczytną nagrodę, zadecydują głosy publiczności. Głosować może każdy, bez względu na obywatelstwo i miejsce zamieszkania.

Nagroda „Warszawianka Roku” honoruje kobiety, które poprzez swoją działalność społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i popularyzacji Warszawy. Nagroda została ustanowiona w 1867 roku i przyznawana była corocznie do 1981 roku. Po długiej przerwie konkurs został wznowiony w 2018 roku.

Do 5 sierpnia 2022 r. każdy mógł nadsyłać propozycje kandydatów do honorowego tytułu „Warszawianki Roku”. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń (a było ich w tym roku ponad 300) jury wybrało tylko 10. Wśród nich jest Ukrainka Myroslava Keryk.

Miroslava mieszka w Warszawie od 20 lat. Jest historyczką socjolożką specjalistką od migracji Ukraińców do Polski, szefową Fundacji „Nasz Wybór” i współzałożycielką Domu Ukraińskiego w Warszawie. Wieloletnią redaktorką gazety „Nasz Wybór”. Była członkiem Komisji Migracyjnej działającej pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

W swojej codziennej pracy Miroslava łączy opracowywanie i realizację działań integracyjnych skierowanych do migrantów w Polsce z projektami badawczymi z zakresu badań migracyjnych. Jest autorką wielu artykułów i raportów na temat sytuacji ukraińskich migrantów w Polsce. Za działalność na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego została odznaczona Medalem Honorowym „Za Zasługi dla Warszawy”,  nagrodami „Złote Wachlarze” i „Pamięć Sprawiedliwych”.

Ukraiński Dom w Warszawie od pierwszych chwil inwazji Rosji na Ukrainę stał się centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki dzianiom Ukraińskiego Domu pomoc otrzymało kilkadziesiąt tysięcy osób uciekających przed wojną.

Teraz, po wyborze jury, decydujący głos należy do publiczności. Głosować może każdy, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Zagłosować można na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl. Głosowanie potrwa do 24 października.

Wyniki głosowania będą ogłoszone na uroczystej Gali, 21 listopada 2022 r. w Warszawie oraz poinformują o nich na stronie internetowej: warszawiankaroku.um.warszawa.pl, a także w miejskich mediach społecznościowych.