Ukraińska drużyna w 1/8 finału Ligi Mistrzów – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraińska drużyna w 1/8 finału Ligi Mistrzów

4 lutego 2013

Doniecki „Szachtar” przeszedł do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Co prawda w ostatniej kolejce fazy grupowej, która odbyła się w dniach 4-5 grudnia, mistrzowie Ukrainy przegrali u siebie z „Juventusem” Turyn (0:1), jednak już wcześniej mieli zapewnione co najmniej drugie miejsce w grupie „E”, w której, oprócz Ukraińców i Włochów, grał angielski „Chelsea” i duński „Nordsjaelland”. „Szachtar” zdobył ogółem 10 punktów, co zapewniło mu drugie miejsce w grupie. W czwartek, 20 grudnia, odbyło się losowanie do play off Ligi Mistrzów. W 1/8 najważniejszej europejskiej ligi „Szachtar” spotka się z „Borussią” Dortmund. Pierwsze mecze odbędą się w lutym 2013 roku.

… oraz Ligii Europejskiej
Kijowskie „Dynamo” po zajęciu trzeciego miejsca w grupie „A” Ligii Mistrzów, pożegnało się z marzeniami o wejściu do fazy play off tego turnieju i po raz kolejny w swej historii zakwalifikowało się do 1/6 finału Ligii Europejskiej. Tej jesieni, w grupowej fazie Ligii Europejskiej grały już dwie ukraińskie drużyny. Po udanym starcie na tym etapie „Dnipro” Dniepropietrowsk i „Metalist” Charków zajęły pierwsze miejsca w swych grupach, co pozwala mieć nadzieję na bardziej korzystne losowanie do fazy play off, ponieważ dwie drużyny będą podczas losowania w koszyku drużyn rozstawionych. Warto przypomnieć, że „Dnipro” wszedł do czwórki europejskich klubów, które w pierwszej połowie bieżącego sezony piłkarskiego, wygrały wszystkie oficjalne mecze na swoim boisku, dzięki czemu uznano go za najlepszy klub Europy w kategorii meczów na własnej arenie.
Po losowaniu do play off Ligi Europejskiej, które odbyło się 20 grudnia, „Metalist” na tym etapie zagra z Newcastle United (Anglia), „Dnipro” z FC Basel (Szwajcaria), a „Dynamo” z „Girondins de Bordeaux” (Francja).
Żeński futbol będzie bardziej prestiżowy?
W eksperymentalnych Mistrzostwach Świata Futsalu, które odbyły się 9 grudnia w Portugalii, ukraińska żeńska reprezentacja zdobyła piąte miejsce. W ostatnim meczu turnieju Ukrainki zwyciężyły z reprezentacją Japonii 4:0. Tytuł mistrzyń świata zdobyła reprezentacja Brazylii. Oprócz niej, w ogólnej kwalifikacji reprezentację Ukrainy wyprzedziły także drużyny Portugalii, Hiszpanii i Rosji. Nie wiadomo czy reprezentacja Ukrainy wzięłaby w ogóle udział w Mistrzostwach, gdyby nie ważne kroki kierownictwa Federacji Piłki Nożnej Ukrainy skierowane na rozwój kobiecego futbolu. Oprócz podwyższenia finansowania, w następnym roku zaplanowano zwiększenie liczby krajowych rozgrywek futbolu kobiet i dziewcząt. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii Ukrainy odbędzie się krajowy puchar w kobiecej piłce nożnej. Kolejnym ważnym elementem stymulującym rozwój i popularyzację na Ukrainie piłki nożnej kobiet będzie przeprowadzenie w 2013 roku turnieju piłki dla dziewcząt o europejskim znaczeniu. Federacja Piłki Nożnej Ukrainy liczy na to, że dzięki tym działaniom w ciągu najbliższych 2-3 lat ukraińskie reprezentacje kobiet i dziewcząt osiągną sukcesy na międzynarodowej arenie. (Foto – www.ffu.org.ua)