Ukraiński Dom zaprasza do udziału w wolontariacie – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraiński Dom zaprasza do udziału w wolontariacie

Yulia Kyrychenko
18 stycznia 2024
Ukraiński Dom zaprasza do udziału w wolontariacie
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Dział wolontariatu Ukraińskiego Domu w Warszawie poszukuje wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego i polskiego, którzy mogliby towarzyszyć osobom podczas wizyt u lekarzy, w miejskich urzędach, komisariatach policji, a także pomagać w tłumaczeniu dokumentów lub uczestniczyć w organizacji różnych wydarzeń. Wolontariat odbywa się w dogodnych dla aplikujących terminach, a każdy uczestnik będzie mógł otrzymać dokument potwierdzający jego odbycie.

„Wolontariat w Ukraińskim Domu istniał właściwie od początku, tyle że w zupełnie innej formie niż dzisiaj. Wolontariusze skupiali się na wspieraniu Ukraińskiego Domu jako przestrzeni kulturalnej i integracyjnej, organizując wydarzenia i spotkania. W obecnym kształcie dział wolontariatu Ukraińskiego Domu zaczął działać już od pierwszych dni rosyjskiej agresji na pełną skalę. Na początku wojny wolontariusze pomagali wszystkim i wszędzie – na dworcach, podczas wizyt u lekarzy, czy w szkołach. W ciągu kilku pierwszych dni do naszego wolontariatu zgłosiło się do nas ponad 5 tysięcy osób z całej Polski, a nawet z zagranicy. Z biegiem czasu potrzeby ludzi zaczęły się zmieniać, a my wraz z naszymi wolontariuszami staramy się na nie odpowiadać” – powiedziała w komentarzu dla portalu „Nasz Wybór” koordynatorka działu wolontariatu Ukraińskiego Domu Sabina Chechłacz.

Pomimo tego, że ukraińscy uchodźcy nie napływają do Polski w takiej liczbie, jak w pierwszych dniach pełnowymiarowej inwazji, pomoc wolontariuszy jest nadal potrzebna. Szczególnie potrzebuje jej duża liczba osób, które ze względu na barierę językową nie mają możliwości skutecznego rozwiązywania bieżących spraw w szpitalach czy urzędach miast. Każdego tygodnia do Ukraińskiego Domu wpływa ponad 20 próśb o pomoc od wolontariuszy, a od 24 lutego 2022 roku wolontariusze ponad trzy i pół tysiąca razy towarzyszyli ludziom w wizytach w różnych instytucjach.

Obecnie w Ukraińskim Domu działa 54 wolontariuszy i dwóch pracowników, ale ich liczba nie wystarcza, aby objąć pomocą wszystkich potrzebujących. Dlatego Ukraiński Dom zaprasza do wolontariatu osoby, które znają język ukraiński i polski na poziomie komunikatywnym, mają kilka godzin wolnego czasu w dni powszednie lub w weekendy, a także chcą pomóc osobom potrzebującym wsparcia. Wolontariat odbywa się w terminie dogodnym dla aplikantów, a każdy uczestnik będzie mógł otrzymać od Ukraińskiego Domu dokument potwierdzający odbycie wolontariatu oraz list polecający.

Działalność w wolontariacie może być skoncentrowana w kilku kierunkach:

  • Towarzyszenie osobom ze słabą znajomością języka polskiego, osobom starszym, rodzinom wielodzietnym, osobom niepełnosprawnym podczas wizyt u lekarzy, w miejskich urzędach czy policji;
  • Ustne lub pisemne tłumaczenie dokumentacji medycznej lub innej;
  • Pomoc fizyczna w organizacji zajęć i wydarzeń;
  • Inne formy pomocy, które mogą zaproponować sami wolontariusze.

Opowiadając o osobistej motywacji, która skłoniła Sabinę do dołączenia do działu wolontariatu Ukraińskiego Domu, przyznaje ona, że chciała nie tylko pomagać ludziom, ale także  poćwiczyć język ukraiński. „Zostałam wolontariuszką, bo chciałam wykorzystać posiadaną już znajomość języka ukraińskiego. Wiedziałam, że mam możliwość pomóc i zdecydowałam się włączyć do pracy w Ukraińskim Domu. Taka praca wymaga dobrej samoorganizacji, działania w warunkach wymagających niestandardowego myślenia i szybkiego reagowania, a także planowania z wyprzedzeniem. Mój język ukraiński, którego używam na co dzień, znacznie się poprawił, za co jestem bardzo wdzięczna moim kolegom”.

Aby zostać wolontariuszem Ukraińskiego Domu, należy wypełnić formularz pod tym linkiem. W razie pytań organizatorzy proszą dzwonić w godzinach pracy pod numer 515 202 448 lub pisać na adres e-mail: [email protected].

Dmytro Dymydiuk