Ukraińskie godziny w pierwszym radio dla migrantów w Polsce

0

Przyjechałam do Warszawy dwa miesiące temu. Przedtem mieszkałam w Czerniowcach i zajmowałam się dziennikarstwem. Dziewięć lat temu rozpoczynałam pracę w regionalnym radiu „Stancija”. Następnie była telewizja, prasa, portale internetowe, ale radio było ze mną zawsze, a własny cotygodniowy projekt był moim marzeniem. Nigdy nie traktowałam radia jako miejsca pracy – radio to moja pasja.      

Wyjeżdżając z Czerniowców, czułam żal, że opuszczam rodzinę, przyjaciół, kolegów, ale szczególnie żałowałam radia.

Na szczęście, długo nie musiałam tęsknić. Poznałam Mamadou Dioufa – założyciela IMI Radio – pierwszego radia internetowego dla migrantów w Polsce. Jego pomysł, który z sukcesem wprowadził w życie był prosty. Każdy z migrantów może stworzyć w radiu własne projekty, niezależnie od tego, czy ma odpowiednie profesjonalne przygotowanie, czy radio to prostu jego hobby. W ten sposób w IMI Radio zjednoczyli się wszyscy, którzy lubią mówić i którzy mają coś do powiedzenia o swym kraju – o Tunezji, Somalii, Francji, Wietnamie, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Meksyku, Kongo, Nigerii, Brazylii, Szwajcarii. Dwudziestu autorów – dziennikarzy tworzy unikalne programy, w których opowiadają o swej kulturze, tradycji, kuchni, muzyce, zwyczajach oraz obrzędach. Każda godzina programu w IMI Radio to zanurzenie w wiele aspektów światowej kultury, to koloryt danego kraju, oddawany za pomocą muzyki, języka, nastroju.

Miałam szczęście, ponieważ na mojej osobie zakończył się casting na prowadzących w IMI Radio. W każdy poniedziałek, od 12:30 do 13:00, prowadzę program „Dobre wiadomości z Ukrainy”, w którym mówię tylko o tym co piękne z mojej ojczyzny – bez wojny i polityki. Pozytywnym wiadomościom towarzyszy dobra, rzetelnie wybrana ukraińska pop i rock muzyka. A każdej soboty, od 15:00 do 16:00, mamy w IMI Radio godzinę ukraińskiej muzyki, podczas której można posłuchać ukraińskich ludowych pieśni, nowości popularnych współczesnych wykonawców, a także nowych zespołów, które dopiero rozpoczynają muzyczną działalność. Rosną mi skrzydła, gdy mam świadomość, że audycje są słuchane przez znajomych w domu – na Ukrainie, a także przez przyjaciół i znajomych w Polsce, a szczególnie przyjemnie, gdy koledzy z radia witają cię słowami – Jak pięknie mówisz, tak przyjemnie cię słuchać. Tylko szkoda, że niczego nie rozumiem.

IMI Radio to nie tylko miejsce mego osobistego rozwoju i odpoczynku. Chciałabym, aby każda godzina emisji zaznajamiała możliwie najgłębiej słuchaczy z Ukrainą, z naszą muzyką, mentalnością, zwyczajami. Gdy przychodzę do studia, które znajduje się w Centrum Wielokulturowym w Warszawie, myślę o tym, co by takiego powiedzieć fajnego, aby rozkochać w Ukrainie.

Serdecznie zapraszam do słuchania IMI Radio, światowego kulturalnego kalejdoskopu – wielobarwnego i pełnego emocji. Słuchać nas można na http://imiradio.pl/.

Oficjalna strona na Facebook – https://www.facebook.com/pages/IMI-Radio .

Share.